romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PŘÍMÝ PŘENOS: Vyhlášení vítězů literárně výtvarné soutěže v romštině Romano suno 2021

13.12.2021 0:09

Vítěze letošního ročníku literárně výtvarné soutěž v romštině Romano suno vyhlásí organizace Nová škola 13. prosince od 12 hodin v komunitním centru Husitská organizace R-mosty v Praze. Kvůli protiepidemickým opatřením bude i letošní vyhlášení bez přítomnosti tří desítek vítězů a diváků. Ceremoniál však bude v přímém přenosu vysílat první romská internetová televize ROMEA TV. Ceny za nejlepší texty či videa v romštině předá Iveta Kokyová a Eva Danišová, za nejlepší obrázky Ladislava Gažiová nebo Antonín Střížek.

"Mrzí nás, že vyhlášení proběhne bez dětí. Rozhodli jsme se ale využít toho k tomu, že děti můžou naopak lépe poznat soutěž i porotce. Po vyhlášení uděláme besedu s romskými autorkami Ivetou Kokyovou a Evou Danišovou. Poslechnou si ukázku z jejich díla, dozvědí se, o čem píšou a proč, ale budeme si povídat i o jejich životě,“ shrnula pro zpravodajský server Romea.cz koordinátorka soutěže Marie Podlahová Bořkovcová.

„Kromě toho na vyhlášení ukážeme novou kategorii Romano suno, kterou spustíme od příštího roku. Soutěžit v ní na ukázku budou sami porotci. Jmenuje se Džanas romanes a jedná se o týmovou či párovou soutěž v romštině naživo," dodala Podlahová Bořkovcová, která zároveň připomněla, že budou během programu také představeny další díly podcastové série o romských autorech Te merav.

Programem bude provázet Marie Podlahová Bořkovcová a Jéňa Dužda, který navíc program zpestří svými písněmi.

Romano suno je literárně výtvarná soutěž v romštině. Jejím smyslem je umožnit romským dětem i dospělým popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny – jazyka, který se ve veřejném prostoru běžně nevyskytuje. Většinové společnosti pak díla ze soutěže přibližují svět Romů a zvyšují povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka. Obecně prospěšná společnost Nová škola, letošní laureát ceny Mileny Hübschmannové, letos pořádá už 24. ročník soutěže.

Přečteno: 1382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soutěž, Romano suno, literární čtení, Literatura, Kultura, Romština, Romský jazykHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo