romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Skupina Gipsy.cz pokřtila nové album, kmotrou se stala Agáta Prachařová

Praha, 11.9.2013 13:23, (ROMEA)
Skupina Gipsy.cz v pražském Bontonlandu pokřtila 10. 9. 2013 nové album Upgrade. Kmotrou se stala Agáta Prachařová, která uvedla, že při hudbě Gipsy.cz se zamilovala do svého manžela Jakuba Prachaře, člena skupiny Nightwork. (FOTO: Jana Baudyšová)
Skupina Gipsy.cz v pražském Bontonlandu pokřtila 10. 9. 2013 nové album Upgrade. Kmotrou se stala Agáta Prachařová, která uvedla, že při hudbě Gipsy.cz se zamilovala do svého manžela Jakuba Prachaře, člena skupiny Nightwork. (FOTO: Jana Baudyšová)

Včera si fanoušci známé kapely Gipsy.cz mohli přijít na své. Po dvou letech vychází nové, v pořadí již čtvrté cd nazvané Upgrade, jehož kmotrou se stala modelka a moderátorka Agáta Prachařová (dříve Hanychová) se svým malým synem Kryšpínem. Původně měl být druhým kmotrem Agátin manžel herec, moderátor, hudebník a člen a zakladatel slavné skupiny Nightwork Jakub Prachař. Pro pracovní zaneprázdněnost jej ale nakonec zastoupil Kryšpín a to poměrně roztomilým způsobem odpovídajícím i jeho věku.

V pražském Bontonlandu před zhruba třemi desítkami pozvanými lidmi, novináři a fotoreportéry, zakladatel Gipsy.cz Radek Banga známý právě pod pseudonymem Gipsy v otevřené zpovědi přiznal, že kapela, kterou založil před devíti lety, prošla před dvěma roky krizí a on musel hledat nové muzikanty, nový směr a energii a sílu. Tu mu dodávala celou dobu jeho manželka Veronika, která je současně manažerkou kapely. Právě jí rapper vysekl poklonu a díky jí projevil i na oficiálních stránkách Gipsy.cz, kde můžete nalézt ukázky skladeb z nového alba. Kromě jiného píše:

Album vyšlo pod novým vydavatelstvím Radka Bangy Bangatone Records a jmenuje se Upgrade

„Album vyšlo pod mým novým vydavatelstvím Bangatone Records a jmenuje se Upgrade. Pro mě je to malý zázrak, protože jsem si takovýto vývoj před dvěma lety nedokázal vůbec představit. Netušil jsem, kde najdu nové muzikanty a jestli vůbec budu schopen ještě vyprodukovat dalším album Gipsy.cz. Ovšem díky důvěře, jenž mi dala má múza, manželka, manažerka a skvělá holka Verča, jsem se pustil do práce a dotáhli jsme to společně až sem. Děkuji tímto všem fanouškům, kteří nás podporují a věřím, že se nová deska bude líbit. Dali jsme do toho všechno a věřím, že je to ta nejlepší deska, kterou jsme kdy natočili.“

Když Banga hovoří o nových členech, myslí kompletně všechny. Z původní sestavy totiž zbyl jen on. Z nahrávky je znát, že měl šťastnou ruku, album zní totiž muzikantsky propracovaněji a svým fanouškům má rozhodně co nabídnout, přitom zůstává u akustických nástrojů.

"Výsledkem hledání je skvělá hudební parta," představil včera při křtu Banga čtveřici, kde po jeho boku stojí kontrabasista Tomáš Baroš, houslista Viliam Didiáš a hráč na akordeon Jan Březina. Jde o trojici hudebníků velmi zdatných, kteří se uplatnili a uplatňují i v jiných žánrech, ale rádi by Gipsy.cz posunuli zejména muzikantsky ještě dál.

FOTOGALERIEFOTO: Jana Baudyšová

 

VIDEO

Tomáš Baroš patří k nejmladším a zároveň nejtalentovanějším kontrabasistům na české hudební scéně. Jeho skvělé schopnosti mají základ v hudební rodině – jeho otec Julius Baroš je velmi známý trumpetista a právě on byl jeho životní inspirací. Vedl ho k hudbě již v raném věku. Ve 14 letech už Tomáš hrál po klubech na pražské jazzové scéně. Studoval klasický kontrabas na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Květoslava Borovičky. Nasbíral mnoho mezinárodních ocenění a hrál s legendami českého i zahraničního jazzu.

Viliam Didiáš dosud působil hlavně na Slovensku, i on má hudební vlohy dány rodinně. Na housle hraje od tří let, vystudoval konzervatoř, byl žákem legendárního houslového virtuose Rinalda Oláha, u nějž se věnoval kromě hry na housle ještě kompozici, pro zdokonalení se později zúčastnil mistrovských kurzů v Maďarsku Balaszagyarmat (1998-2000) u významných interpretů kolínského rozhlasového a symfonického orchestru, zde studoval u Aliewa Faiga a Wolfganga Richtera. Díky svému talentu se dostal na pódia s takovými jmény jakou operní zpěvák Martin Babjak, člen Slovenského národního divadla, Eliška Horní koncertní umělkyně a členka České Filharmonie v Bratislavě atd. Prvních houslí se ujal v orchestru Zlaté housle (sdružuje nejlepší muzikanty Slovenska, byl členem Divadla JGT Zvolen. I on obdržel mnohá ocenění.

Jan Březina je sice v Gipsy.cz benjamínkem,ale i přes své mládí a studium práv okouzluje hrou na akordeon, se kterým se začal poprvé seznamovat již coby pětiletý na základní umělecké škole. Jako jeden z mála zde byl 11 standartních roků + 2 přípravné ročníky. V deseti letech získal první cenu v rámci národní soutěže ve hře na akordeon, které se později opětovně účastnil a sbíral své první úspěchy a zkušenosti na celostátní úrovni. Vedle těchto individuálních úspěchů rovněž úspěšně soutěžil v rámci několika orchestrů a souborů, ze kterých stojí za zmínku například účinkování v Pražském akordeonovém orchestru (PRAKO).

Zpět ke včerejšímu křtu, na který si přišla podívat kromě věrných fanoušků a novinářů například také Eva de Castelo, moderátorka a kamarádka Agáty, se svým manželem Reném de Castelo. Zazněly zde poprvé dvě skladby ze zmiňovaného alba. Romantičtěji laděná a spíše k ženským duším mířící Odraz v očích tvých a rychlá vypalovačka typická pro Gipsy.cz Mafioso. Radek nezapomněl dodat, že se kapela chystá také na natáčení videoklipu a že se do jednoho z nich budou moci aktivně zapojit i sami fanoušci a získat tak nejen šanci v něm vystoupit,ale získat rovněž ceny v soutěži. Více informací můžete získat na oficiálních stránkách Gipsy.cz.

Název Upgrade podle Bangy odkazuje nejen k personálním změnám uvnitř uskupení,ale také k hledání dalšího směru, hudebního i textového. Nová, vyšší nebo chcete-li dokonalejší verze, což vlastně anglické slovo znamená, se v tomto případě snaží zamýšlet nad tím, jak se stát lepším, schopnějším,ale současně nezapomínat na odkaz předchozích generací a dobré tradice, které s sebou nesly.

Romská kapela Gipsy.cz působí na scéně devět let. Proslavil ji hit Romano Hip Hop, získala cenu Anděl za Objev roku, jako první z našich skupin vystupovala na festivalu v Glastonbury. Reprezentovala Českou republiku dvakrát v soutěži Eurovize a pravidelně se účastní také charitativních projektů, z aktuálních můžeme zmínit nedávné učinkování pro obnovu pražské ZOO a minulý týden se konající akci Avonu na podporu boje proti rakovině.

Přečteno: 1713x
 

Kam dál:

Štítky:  

Gipsy.cz, Hudba, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo