romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Švédské velvyslanectví a IQ Roma servis pořádají výstavu Katici, ty to zvládneš

Praha, Brno, 13.10.2014 11:00, (ROMEA)
Katici, ty to zvládneš.
Katici, ty to zvládneš.

Velvyslanectví Švédska ve spolupráci s Tensta konsthall Stockholm, Českým centrem Praha, IQ Roma servis Brno a Muzeem romské kultury pořádají v České republice výstavu s názvem "Katici, ty to zvládneš".

Výstava se uskuteční v Českém centru Praha  (Rytířská 31, Praha 1) od 15. do 30. října. A poté i v centrále IQ Roma servis Brno od 11. listopadu do 12. prosince.

Tisková konference k výstavě proběhne 14. října v 11 hodin, České centrum Praha, Rytířská 31.

Švédským iniciátorem původní výstavy o Katici je umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu. Unikátní sbírka vznikla pod kurátorským vedením Marii Lind a Angeliky Ström a představuje fenomén dětské literární postavy Katici, kterou stvořila švédská romská spisovatelka Katarina Taikon.

Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Výstavu o Katici tvoří knižní vydání z různých zemí, originální ilustrace Björna Hedlunda, plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici, ale také televizní zpracování Katicina příběhu z roku 1979. Literární příběh o Katici se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině.

Pražskou výstavu doplní fotografie slovensko-izraelské umělkyně a kurátorky Tamary Moyzes z cyklu „Rodinná pohoda“, které reflektují situaci, kdy mezi dítě a rodinu vstoupí dětský domov.

Na výstavě v Českém centru se podílí také Muzeum romské kultury v Brně, které zapůjčilo ze své sbírky soubor kreseb romských dětí z 1. základní školy ve slovenských Jarovnicích. Žáci této školy doprovodili svými ilustracemi i české vydání prvního dílu série o Katici z roku 1999. Další díly v češtině zatím publikovány nebyly.

V rámci výstavy představíme rovněž ve spolupráci s Muzeem romské kultury literární tvorbu pro děti českých romských autorů. V galerii bude připraven interaktivní čtenářský koutek, kde se děti i dospělí mohou s vybranými knížkami seznámit.

V souvislosti s výstavou vyhlásilo velvyslanectví Švédska na začátku září literární soutěž pro žáky druhého stupně základních škol na téma „Cítit se jiný“. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším autorům proběhne na vernisáži v Českém centru 14. 10. v 18 hodin.

Na vernisáži v Českém centru zahraje romská kapela Le Čhavendar.

Expozice o Katici poté poputuje do brněnské centrály IQ Roma servisu, kde si ji návštěvníci a  klienti mohou prohlédnout až do 12. prosince.

Informace o výstavě najdete na stránkách velvyslanectví.

Úryvek z českého překladu uslyšíte na YouTube.


tisková zpráva, Švédské velvyslanectví
Přečteno: 875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Romové, IQ Roma servis, MuzeumHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo