romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO A FOTO: V Karviné se soutěžilo ve vaření tradičních romských jídel

11.11.2016 13:20
V Karviné se konal 11. 11. 2016 první ročník mezinárodní kuchařské soutěže v přípravě tradičních romských jídel, kterou pořádá místní romský podnikatel Milan Ferenc.
V Karviné se konal 11. 11. 2016 první ročník mezinárodní kuchařské soutěže v přípravě tradičních romských jídel, kterou pořádá místní romský podnikatel Milan Ferenc.

V pátek se v Karviné konal první ročník mezinárodní kuchařské soutěže v přípravě tradičních romských jídel, kterou pořádá místní romský podnikatel Milan Ferenc. V jeho restauraci soutěžili ve vaření romských jídel typických pro jejich region zástupci z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska.

Server Romea.cz z místa soutěže vysílal živé vstupy a na videích Richarda Samka můžete například vidět, jak se připravují goja či perkelt, makové či povidlové šinga, pirošky, halušky.

V 16 hodin pak porota složená ze zástupců města Karviná a místních osobností vyhlásila vítěze. Vyhrál tým z České republiky, který připravil goja, holubky a kroupovou polévku. Na dalším místě skončili slovenští Romové, pak polští a nakonec maďarští. Hlavní však nebyla samotná soutěž a její výsledky, ale to, že Romové ukázali ostatním další část své kultury

Večer se od 20.00 konal slavnostní ples, jehož se zúčastnili lidé z místních národnostních komunit. V Karviné žije početná maďarská či polská komunita.

Rodina Ferencova vlastní v Karviné řadu restaurací a podporují kulturní aktivity místních menšin. Nechali například postavit Romské centrum. Letos oslavují 25. výročí začátků svého podnikání. „Restaurace Praha byla naše srdeční záležitost. Otec tam chodil celý život, máma tam uklízela. Po revoluci se privatizovalo a my jsme se rozhodli v roce 1991 účastnit dražby této hospůdky," zavzpomínali pro server e15.cz.

FOTOGALERIE

VIDEO

Přečteno: 3607x
 

Kam dál:

Štítky:  

Soutěž, MultikulturalismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo