romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze začal festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

25.3.2022 15:21
Jeden svět 2022
Jeden svět 2022

V Praze ve středu začal mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Hlavním tématem 24. ročníku je boj za svobodu. Po dvou letech, kdy bylo možné filmy kvůli epidemii sledovat jen on-line, se diváci vrátili do kinosálů. Pořadatelé pro ně připravili 80 dokumentů a šest snímků ve virtuální realitě. Pražská část přehlídky skončí 31. března. Festival se koná letos celkem v 25 městech v Česku a na konci dubna pak také v Bruselu. Pořádá ho organizace Člověk v tísni.

"Tématem letošního ročníku jsou Cesty svobody. Je to téma, které je nesmírně aktuální v tyto dny, kdy Putin napadl Ukrajinu. Budeme promítat samozřejmě řadu filmů, které poukazují na tuto smutnou a tragickou událost. Uvidíme celou řadu filmů s příběhy lidí, kteří ctí hodnoty svobody a demokracie a bojují za to, aby mohli oni a jejich blízcí žít v klidu a míru," řekl ČTK ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Program festivalu je na webu www.jedensvet.cz. Snímky doprovází diskuse s autory, hlavními účinkujícími či experty. Filmy zaznamenávají situaci v zemích s nedemokratickými režimy či z oblastí, kde se utlačují menšiny. Zachycují boj za práva žen, svobodu slova či spravedlnost.

Zahajovací ceremoniál se odehrál v Pražské křižovatce. Cenu Homo Homini za prosazování lidských práv a demokracie na něm převzala egyptská právnička Mahjanúr Masríová, která hájí práva vězňů. Za úvodní film přehlídky pořadatelé zvolili polský dokument Soudci pod tlakem. Film, který seznamuje diváky se stavem soudnictví v sousední zemi, uvede režisér Kacper Lisowski a hlavní protagonista Igor Tuleya.

Filmy festivalu Jeden svět budou k vidění v pražských kinech, virtuální realitu nabídnou pořadatelé v městské knihovně. Vstupenky na projekce stojí 130 korun, lidé nad 65 let a postižení s průkazem ZTP a ZTP/P zaplatí polovinu. Lístky na jakékoliv představení je možné pořídit také v informačním stánku v pasáži Lucerna.

Přečteno: 674x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Člověk v tísni, Kultura, Politika, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo