romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2013: Čtvrteční koncert tradiční romské hudby

Praha, 20.5.2013 10:00, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Khamoro 2012
Ilustrační FOTO: Khamoro 2012

Festival Khamoro neboli Slunce začíná dnes a potrvá do 2. června. Návštěvníkům nabídne vedle řady doprovodných akcí také jedno z největších lákadel festivalu, koncerty tradiční romské hudby. Na Khamoru vystoupí známé skupiny z několika zemí světa. Ve čtvrtek 30. května se od 19:00 v klubu ROXY divákům představí česká formace Kale, srbský Orkestar Saša Krstić a fantastická Zuralia Orchestra z Rumunska. Jejich hudební ukázky si můžete vychutnat právě teď.

KALE – Česká republika

Říká se, že člověk nemůže zpívat blues, aniž by jej cítil. Stejně tak nemůže člověk jen tak hrát romskou hudbu, pokud nevedl nomádský život Romů. Hudba Kale jasně odráží jedinečný zážitek z romské hudby, její členové jsou rodinně spjati a hrají a zpívají spolu tak dlouho, jak oni sami pamatují. Jejich fenomenální úspěch nakonec vedl k sepsání nahrávací smlouvy se společností BMG. První album „Rom Pop“ bylo vydáno v roce 1996 v několika zemích (ve Francii uděleno ocenění jedna z nejlepších nahrávek world music roku). Reakce na druhé zlaté album „Kale Kalore“ (1998) otevřelo kapele cestu k zahájení mezinárodní koncertní kariéry a během posledních let vystoupila v 25 zemích (USA, Kanada, Francie, Německo, Španělsko, Itálie, Nizozemí, Belgie, Švýcarsko, Švédsko, Polsko, Finsko, Turecko, Maďarsko ad.). Kapela řadu let vystupovala s uznávanou zpěvačkou Věrou Bílou a v roce 2005 s ní natočila poslední společné album „C'est comme ca“. Poté se vypravila na samostatnou cestu a vydala své sólové album s názvem „Kale“ (2006).
KALE můžete vidět: 30. 5. /ROXY, 1. 6. /defilé, 2. 6. /SaSaZu

ORKESTAR SAŠA KRSTIĆ – Srbsko

Orkestar Saši Krstiće byl založen v roce 2004 a v letech 2007, 2009, 2010 a 2012 zvítězil v konkurenci všech orchestrů trubek na významných festivalech Surdulica a Guča. Kromě toho získal první místo na balkánském festivalu trubek v Zaječaru, kde byl Saša prohlášen za krále trubek. Ve svém věku 21 let je považován za jednoho z nejtalentovanějších trumpetistů, a proto jej i zkušení a významní trumpetisté oslovují mistře. Kromě výtečné techniky má Saša Krstić výjimečný cit pro svůj nástroj a nesporný talent. „Hraji skladby, jejichž melodie mě zaujme a hlavně, které se při prvním poslechu usídlí v mém srdci,“ říká Saša, který pochází z význačné rodiny výborných trumpetistů z jižního Srbska, kde má tento druh hudby dlouholetou tradici. Orkestar Saši Krstiće hraje tradiční romskou srbskou hudbu, ale Saša se věnuje také jazzu a moderní hudbě.
ORKESTAR SAŠA KRSTIĆ můžete vidět: 30. 5. /ROXY, 1. 6. /defilé, 2. 6. /SaSaZu

THE ZURALIA ORCHESTRA – Rumunsko

The Zuralia Orchestra byl založen v roce 2011 a jedná se o uskupení 12 zkušených hudebníků uznávaných doma i v zahraničí, kteří mísí zvuky trumpet, tuby, bicích, kytary, houslí, darbuky, akordeonu, vokálů a samozřejmě klarinetu. Pod vedením Aurela Mirey vzniká nový hudební žánr slučující romský folklor a tradiční romskou hudbu s jazzem, reggae, latino a orientální hudbou, který až mysticky přitahuje mnoho milovníků hudby. Skupina v současné době připravuje své první album zaměřené na mix různých hudebních stylů, který je typickým rysem The Zuralia Orchestra a v rumunských hudebních kruzích vzbudil pořádný rozruch. Kromě originálních skladeb zahrnuje repertoár orchestru také proslulou romskou a regionální hudbu.
THE ZURALIA ORCHESTRA můžete vidět: 30. 5. /ROXY, 1. 6. /defilé, 2. 6. /SaSaZ

TZ Slovo 21
Přečteno: 1549x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Khamoro, Khamoro 2013, KoncertHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo