romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vychází nová kniha Paula Polanského Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná

Praha, 1.12.2014 15:13, (ROMEA)
Paul Polansky.  Foto: https://www.facebook.com/paul.polansky1
Paul Polansky. Foto: https://www.facebook.com/paul.polansky1

Institut kritických studií, Antifašistická akce a Československá anarchistická federace vydávají novou knihu Paula Polanského Tábor smrti Lety: Vyšetřování začíná (1992-1995).

Koncentrační tábor Lety u Písku, určený pro "osoby žijící cikánským způsobem", řízený a spravovaný výhradně Čechy, je stále rozepsanou kapitolou z dějin českého anticiganismu. Jedná se o nepohodlný příběh, který měl zůstat zapomenut. Příběh českých správců, bachařů i úředníků protektorátu, kteří nebyli jen oběťmi, ale i viníky. Příběh holokaustu Romů, který zorganizovali Češi. V nové knize jím provází americký spisovatel a badatel Paul Polansky - osoba v Česku nepohodlná stejně jako příběh samotný.

Byl to právě Paul Polansky, který na počátku turbulentních 90. let příběh koncentráku v Letech náhodou objevil. V archivech objevil šokující dokumenty a sesbíral příběhy přeživších, které jsou politicky nepohodlné a pro mnohé aktéry i kompromitující. Vyslal do veřejného prostoru porevolučního Česka vlaštovku v naději, že se jí někdo chopí a výzkum dokončí. Dosud se tak nestalo. Mezitím přeživší umírali bez morálního odškodnění a správci a bachaři tábora zase bez potrestání. Ostuda trvá dodnes - u místa tábora stojí vepřín.

Kniha Tábor smrti Lety strhující formou deníkových záznamů autora přibližuje postupné objevování pravdy o koncentráku, a zároveň ukazuje peripetie, kterými Polansky prošel, když se snažil z Let udělat politický problém. Příběhy obětí a viníků z Let se v knize mísí s příběhy vysloužilých i aktivních politiků, disidentů, diplomatů i vrcholových úředníků státu, kteří měli a mají na osud Let rozhodující vliv.

Knihu vydává v prosinci 2014 Institut kritických studií spolu s Antifašistickou akcí (AFA) a Československou anarchistickou federací (ČSAF). Křest knihy proběhne 15. prosince v prostorách galerie Národní technické knihovny v Dejvicích v Praze za účasti autora v rámci výstavy Xenofilia.

Veškerý výtěžek z prodeje knihy bude věnován na kampaň za okamžité zrušení vepřína u místa bývalého koncentračního tábora v Letech.

"Jestli tato kniha nevzbudí bouři otázek, pochybností, obviňování… pak jsme na tom opravdu velmi zle." (Z předmluvy Petra Pitharta.)

VIDEO

Přečteno: 1705x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Polansky, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo