Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Anna Šabatová: Nejvíce problémů se týká sociálního zabezpečení

11. července 2014
Čtení na 2 minuty

Ombudsmanka Anna Šabatová odpovídá na několik rychlých otázek.

Jaký byl váš start na postu veřejné ochránkyně práv?

Plynulý. Vrátila jsem se do instituce, kterou dobře znám z doby, kdy jsem šest let zastávala funkci zástupkyně ochránce. To mi začátek hodně usnadnilo. V posledních letech se ale působnost veřejného ochránce práv značně rozšířila, takže se postupně seznamuji s agendou dohledu nad omezováním osobní svobody, diskriminací nebo vyhošťováním cizinců. Výhodou je, že jde o témata, která jsou mi blízká, a kterým se z velké části sama dlouhodobě věnuji.

Kolik se vám za dobu vašeho zatím krátkého působení dostalo do rukou žádostí o pomoc? S čím se v nich lidé na vás obracejí nejčastěji?

Je to skoro neuvěřitelné, ale třeba za zhruba polovinu února a celý březen jsme dostali téměř 1200 stížností. Nejvíce problémů se týká sociálního zabezpečení, zejména jde o důchody a dávky pomoci v hmotné nouzi. Takových stížností dostával ombudsman vždy hodně, ale vidím zde i důsledky sociální reformy, zpřísnění podmínek pro výplatu sociálních dávek a celkově zhoršení situace ohrožených skupin – seniorů, zdravotně postižených, osamělých rodičů a dalších.

Jak se vám daří komunikace s politiky?

Na začátku mého působení jsem se setkala s jednotlivými ministry, abych s nimi probrala témata a doporučení, která jim předložil můj předchůdce. Vláda se změnila a chtěla bych, aby se těmito tématy noví ministři zabývali.

Na jaké oblasti byste se ráda zaměřila nejvíce?

Myslím si, že je v České republice zanedbána otázka diskriminace romské menšiny. Tímto tématem bych se určitě chtěla zabývat. Velkým problémem je také neexistující sociální bydlení, jehož důsledkem jsou i předražené ubytovny, jejichž majitelé se přiživují ze sociálních dávek lidí v nouzi. Zaměřit se chci i na péči o seniory v zařízeních či na problémy lidí se zdravotním postižením.

Jaké kroky jsou potřeba k tomu, aby se pozice ombudsmana zakotvila v Ústavě a je reálné, že by se tak stalo?

Získal by tím váš úřad větší vážnost u politiků?
Především musí být vůle na straně politiků. Být v Ústavě je samozřejmě určitým výrazem vážnosti instituce a jejího pevného zakotvení v demokratické společnosti. Ve většině zemí tomu tak alespoň je. Na pravomoci či působnost ochránce to ale pochopitelně vliv nemá.

Jak vnímáte nedávné výroky o cizincích, sociálních dávkách nebo romské menšině Tomia Okamury – a vlastně jeho celkové působení? Máte v plánu s panem Okamurou o těchto tématech komunikovat?

Nebudu komentovat výroky politiků. Obecně s politiky jednám, pokud se to týká činnosti veřejného ochránce práv, prosazování doporučení, připomínkování návrhů zákonů nebo třeba informování o konkrétních zjištěních z šetření.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon