romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letní číslo Romano voďi: Stano Daniel, reportáž o sociálním bydlení v Brně i nový film Petra Václava

29.6.2017 11:02
Romano Voďi 6/2017
Romano Voďi 6/2017

Navzdory létu, které konečně převzalo vládu nad nesmělým jarem a přiválo dlouhé, prosluněné dny, dětem přiblížilo vytoužené prázdniny a dospělým alespoň pár dní dovolené, často si stačí jen zapnout večerní zprávy a dobrá nálada je ta tam. A není divu – obrazovky chrlí jednu špatnou zprávu za druhou. Zapomínat by se však nemělo ani na ty dobré, zvlášť, když se něco opravdu daří a přináší naději.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Jednu takovou jsme přivezli z Brna. To vloni v únoru vylosovalo 50 rodin, kterým nabídlo k nájmu sociální byt v unikátním projektu „Rapid Re-Housing“ s vizí, že v případě řešení problémů spojených se začarovanými kruhy sociálního vyloučení nemusí být „nejprve nedlužit a mít zaměstnání“ nutně ten nejlepší postup na cestě k úspěchu. Jak se vybraným rodinám žije a co všechno projekt obnáší, se dočtete v reportáži.

O tom, jestli a jak se vyplácí práce s mladými Romy, jak relativní jsou pojmy jako romská elita a svoboda slova nebo o policejním násilí na Slovensku a politice jsme si povídali v rozhovoru s romským politickým aktivistou Stanislavem Danielem.

Představíme vám také mladého slovenského graffiti umělce a sprejera Erika, zblízka se podíváme na dluhy a možnosti, jak je řešit, představíme aktuální vývojovou fázi vznikajícího digitálního archivu RomArchive, pozveme vás do kina na poslední film Petra Václava Skokan a objektivem fotografů se ohlédneme za festivalem Khamoro.

V červnovém čísle nepřišla zkrátka ani nová rubrika Romani giľi, která vám představí původní verzi songu Mesecina proslavenou slavným filmem Emira Kusturici Undergroud, ani romská literatura.

Přeji vám příjemné čtení, milí čtenáři!

 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1361x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo