romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Letní číslo Romano voďi: Stano Daniel, reportáž o sociálním bydlení v Brně i nový film Petra Václava

29.6.2017 11:02
Romano Voďi 6/2017
Romano Voďi 6/2017

Navzdory létu, které konečně převzalo vládu nad nesmělým jarem a přiválo dlouhé, prosluněné dny, dětem přiblížilo vytoužené prázdniny a dospělým alespoň pár dní dovolené, často si stačí jen zapnout večerní zprávy a dobrá nálada je ta tam. A není divu – obrazovky chrlí jednu špatnou zprávu za druhou. Zapomínat by se však nemělo ani na ty dobré, zvlášť, když se něco opravdu daří a přináší naději.

Už máte své předplatné? Nezmeškejte ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednávejte na www.romanovodi.cz

Jednu takovou jsme přivezli z Brna. To vloni v únoru vylosovalo 50 rodin, kterým nabídlo k nájmu sociální byt v unikátním projektu „Rapid Re-Housing“ s vizí, že v případě řešení problémů spojených se začarovanými kruhy sociálního vyloučení nemusí být „nejprve nedlužit a mít zaměstnání“ nutně ten nejlepší postup na cestě k úspěchu. Jak se vybraným rodinám žije a co všechno projekt obnáší, se dočtete v reportáži.

O tom, jestli a jak se vyplácí práce s mladými Romy, jak relativní jsou pojmy jako romská elita a svoboda slova nebo o policejním násilí na Slovensku a politice jsme si povídali v rozhovoru s romským politickým aktivistou Stanislavem Danielem.

Představíme vám také mladého slovenského graffiti umělce a sprejera Erika, zblízka se podíváme na dluhy a možnosti, jak je řešit, představíme aktuální vývojovou fázi vznikajícího digitálního archivu RomArchive, pozveme vás do kina na poslední film Petra Václava Skokan a objektivem fotografů se ohlédneme za festivalem Khamoro.

V červnovém čísle nepřišla zkrátka ani nová rubrika Romani giľi, která vám představí původní verzi songu Mesecina proslavenou slavným filmem Emira Kusturici Undergroud, ani romská literatura.

Přeji vám příjemné čtení, milí čtenáři!

 

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

Přečteno: 1360x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romano voďi, editorial, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo