romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Romano voďi se věnuje bydlení a chudobě

7.12.2016 14:36
Romano voďi na téma bydlení a chudoba.
Romano voďi na téma bydlení a chudoba.

Jednou jsem zaslechla rozhovor ochranky obchodního domu těsně po tom, co vyvlekli ven člověka. „To snad není pravda! Vždyť byl normálně oblečenej, ani špinavej nebyl, tak jak jsem ho měl poznat?“ stěžovala si jedna uniforma druhé.

V takovém světě žijeme. Ve světě monstrózních a v zimě přetopených obchoďáků, kde vás vyhodí za to, že se tam na chvilku přijdete zahřát, když zrovna nemáte kde bydlet. Chudoba není ostrov, existuje uvnitř bohatství, prorůstá životy i města. Buď ji poznáte hned, třeba jako postavu přespávající v kartonech u popelnic, nebo ji taky nemusíte poznat vůbec – lidí bez domova, které každý den můžete minout na ulici a nepoznáte je, stejně jako ochranka v obchodě, je spousta. Ne celém světě se týká milionů lidí.

U nás se počet bezdomovců odhaduje na více než 68 tisíc lidí. Dalších téměř 120 tisíc lidí je ztrátou bydlení bezprostředně ohroženo. Počet rukou, které se vám nabídnou, když potřebujete pomoci se střechou nad hlavou, je však mnohem méně.

V listopadovém čísle jsme se tématem „bydlení a chudoba“ zabývali hned z několika úhlů pohledu. Nejen o tom, jak je chudoba drahá nebo z čeho pramení, píše ve svém komentáři ředitel Etnologického ústavu Zdeněk Uherek. Jaké plány má s vybydlenými Předlicemi ústecký místostarosta Karel Karika se dozvíte v rozhovoru. Jak to aktuálně vypadá se sociálním bydlením nejen v Brně, vám přiblíží Saša Uhlová, nahlédneme do Přerova i „Čunkodomků“ ve Vsetíně. Dozvíte se, jak se k férovému bydlení staví organizace R-Mosty v Praze nebo Romipen v Ostravě.

Místo fotoreportáže jsme tentokrát zvolili obrazy – představíme vám tvorbu jedné z nejpozoruhodnějších autorek současné česko-slovenské výtvarné scény Ladislavy Gažiové, která má ve své něžné, byť ponuré poetice k sociálním tématům blízko.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Přečteno: 1020x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2016, Romano voďi, editorial, Bydlení, Chudoba



HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo