romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové číslo Romano voďi se věnuje bydlení a chudobě

7.12.2016 14:36
Romano voďi na téma bydlení a chudoba.
Romano voďi na téma bydlení a chudoba.

Jednou jsem zaslechla rozhovor ochranky obchodního domu těsně po tom, co vyvlekli ven člověka. „To snad není pravda! Vždyť byl normálně oblečenej, ani špinavej nebyl, tak jak jsem ho měl poznat?“ stěžovala si jedna uniforma druhé.

V takovém světě žijeme. Ve světě monstrózních a v zimě přetopených obchoďáků, kde vás vyhodí za to, že se tam na chvilku přijdete zahřát, když zrovna nemáte kde bydlet. Chudoba není ostrov, existuje uvnitř bohatství, prorůstá životy i města. Buď ji poznáte hned, třeba jako postavu přespávající v kartonech u popelnic, nebo ji taky nemusíte poznat vůbec – lidí bez domova, které každý den můžete minout na ulici a nepoznáte je, stejně jako ochranka v obchodě, je spousta. Ne celém světě se týká milionů lidí.

U nás se počet bezdomovců odhaduje na více než 68 tisíc lidí. Dalších téměř 120 tisíc lidí je ztrátou bydlení bezprostředně ohroženo. Počet rukou, které se vám nabídnou, když potřebujete pomoci se střechou nad hlavou, je však mnohem méně.

V listopadovém čísle jsme se tématem „bydlení a chudoba“ zabývali hned z několika úhlů pohledu. Nejen o tom, jak je chudoba drahá nebo z čeho pramení, píše ve svém komentáři ředitel Etnologického ústavu Zdeněk Uherek. Jaké plány má s vybydlenými Předlicemi ústecký místostarosta Karel Karika se dozvíte v rozhovoru. Jak to aktuálně vypadá se sociálním bydlením nejen v Brně, vám přiblíží Saša Uhlová, nahlédneme do Přerova i „Čunkodomků“ ve Vsetíně. Dozvíte se, jak se k férovému bydlení staví organizace R-Mosty v Praze nebo Romipen v Ostravě.

Místo fotoreportáže jsme tentokrát zvolili obrazy – představíme vám tvorbu jedné z nejpozoruhodnějších autorek současné česko-slovenské výtvarné scény Ladislavy Gažiové, která má ve své něžné, byť ponuré poetice k sociálním tématům blízko.

Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!

Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.

 

Přečteno: 1027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 11/2016, Romano voďi, editorial, Bydlení, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo