Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Oběťmi zločinů z nenávisti jsou i bezdomovci

04. září 2012
Čtení na 11 minut

Přinášíme pokračování materiálu, který postupně shrnuje případy násilí z nenávisti a diskriminace, jimiž se sdružení ROMEA zabývalo a zabývá. Zločiny z nenávisti patří k nejhorším společenským jevům vůbec. Členské státy Evropské unie stíhají tyto typy trestných činů přísněji než násilí obvyklé. V naprosté většině jde o rasisticky motivované trestné činy či stejně motivovanou diskriminaci. ROMEA tyto případy medializuje a nabízí jejich obětem právní podporu, kterou poskytují sdružení In IUSTITIA a Český helsinský výbor.

Rasistické napadení v Nýrsku

Klatovský okresní soud vynesl rozsudky nad dvěma muži obžalovanými z rasisticky motivovaného, násilného napadení členů romské rodiny v Nýrsku na Klatovsku. Dvacetiletý Václav Boublík a třiadvacetiletý Jiří Miškovič byli odsouzeni na 18 měsíců podmíněně, s odkladem na tři roky. Boublík má navíc dva roky zákaz řízení vozidel. Řídit vozidla měl přitom zakázáno již v době, kdy s Miškovičem napadl Romy. Přes tento zákaz řídil automobil opilý.

Soudce Jan Kasal během odůvodnění rozsudku uvedl, že rasistický podtext v jednání obžalovaných vzhledem ke svědectví zúčastněných seznal, ale nemyslí si, že jde o pravicové extremisty. „Jednání Miškoviče bylo ovlivněno alkoholem a jednání obou obžalovaných jejich hloupostí a nekulturností, ale nemyslím si, že se jedná o programové jednání ovlivněné nenávistí vůči lidem jiné národnosti. Nedomnívám se, že patří mezi neonacisty," řekl soudce Kasal.

Podle průběhu soudního jednání proběhlo celé napadení následovně:

Obžalovaní nejprve bezdůvodně napadli skupinku dětí na pěší zóně v Nýrsku. Děti před nimi začaly utíkat a část z nich se běžela schovat do domu k rodičům. Útočníci se začali do domu dobývat a chtěli udeřit baseballovou pálkou dívku, která stála u okna v přízemí. Jeden z obyvatelů v domě poté otevřel dveře a z obavy o ostatní se snažil dostat útočníky co nejdále od domu.

Jeden z obžalovaných ho však srazil na zem a začal ho škrtit mikinou. Když to viděli ostatní členové rodiny, vyběhli a snažili se škrcenému muži pomoci. Oba obžalovaní podle svědeckých výpovědí po celou dobu útoku napadeným Romům hrubě rasisticky nadávali a vyhrožovali jim.

"Svině černý, přišli jsme vás zabít!"

„Děti přiběhly zvenku, že je honí skini. Chvíli na to se ozval zvonek. Neteř otevřela okno a z ulice po ní máchnul baseballovou pálkou stokilovej hromotluk s vyholenou hlavou. Rychle okno zabouchla a pak se ozvaly rány na dveře,“ vzpomínal dříve Miroslav Červeňák. Sebral odvahu a otevřel, aby zjistil, co se děje.

„Hned mezi dveřmi jsem dostal pěstí. Potom mě chytli a táhli asi padesát metrů. Křičel jsem o pomoc. Už si jen pamatuju, jak jsem ležel na zemi a nemohl dýchat. Uvázali mi kolem krku mikinu a utahovali ji víc a víc. Přestával jsem úplně vnímat,“ vybavoval si dramatické okamžiky 29letý muž. Na pomoc mu přispěchala nejprve jeho matka.
„Jednomu skinovi jsem vytrhla z ruky pálku a toho druhého, co škrtil syna, jsem s ní vzala po hřbetu. Nebylo to ale nic platné. Míra byl úplně bílej, oči v sloup a nehýbal se. Měla jsem strach, že ho zabijou. Začala jsem hystericky řvát,“ líčila další sled událostí Anna Červeňáková.

Do potyčky se pak zapojil i její manžel, kterého vzbudila vnoučata. „Skočil jsem na toho agresivnějšího bijce a vší silou mu zkroutil nohu. To pomohlo a kluka pustil. Řval na nás, že jsme svině černý a že nás přišli zabít,“ uvedl Vojtěch Červeňák. To už na místo dorazil další z příbuzných rodiny Červeňáků a poměr sil se začal otáčet. „Jakmile jsem procitl, vzal jsem si od mámy pálku a toho útočníka, co mě dusil, praštil,“ pokračoval Miroslav Červeňák.

Dvě a půl promile alkoholu

Se slovy „sereme na ně“ oba útočníci nakonec utekli, z města pak odjeli autem. Cestou měli nehodu – řidič dostal v zatáčce smyk, narazil do betonové zídky a společně se spolujezdcem z místa nehody utekli. Uvedla to policejní mluvčí Dana Ladmanová. Policie je záhy dopadla. Mladší z obžalovaných se přiznal, že řídil. Nadýchal přes dvě a půl promile alkoholu a nejen to – přímo na místě policisté zjistili, že podle předchozího rozsudku měl zakázané řízení vozidel. Miškoviče už soudy v minulosti trestaly za výtržnictví.

Rozsudek není adekvátní

Podle zmocněnce rodiny Davida Oplatka není rozsudek adekvátní spáchanému činu. "Intenzita útoku byla velmi vysoká, podle našeho názoru šlo o pokus o těžké ublížení na zdraví. Soudce se nedostatečně vypořádal se závěry znaleckého posudku, který u jednoho z poškozených diagnostikoval posttraumatickou stresovou poruchu," dodal Oplatek.

Žhářský útok v Krtech

V Krtech na Rakovnicku se v srpnu 2011 odehrál další ze žhářských útoků, které nebyly vyšetřeny.
Zápalná láhev dopadla do ložnice, kde spali mladí rodiče a roční holčička, v jednu hodinu v noci. Molotovův koktejl dopadl jen několik centimetrů od dětské postýlky. Celkem se v momentě útoku v domě nacházelo dvanáct osob, z toho pět dětí.

Matka roční holčičky uslyšela společně s dalšími ženami, jak před domem někdo škrtá zapalovačem. „Škrtnul asi třikrát. Pak už jen babička viděla, jak nám do okna letí zapálená láhev. Oheň se okamžitě rozprsknul po celém obýváku, lakovaný nábytek začal rychle hořet. Manžel jen chytnul naši Kristýnku a běželi jsme ven. Bylo jen štěstí, že tu noc Kristýnka nespala ve své postýlce, ale na posteli vedle. To by jí to přistálo přímo na hlavě,“ uvedla těsně po útoku šokovaná matka.

„Vyskočil jsem, popadl dítě a s ženou jsme vyběhli, tak jak jsme byli. Snažil jsem se o to, aby především oni byli v naprostém bezpečí. Když jsem se vrátil dovnitř, bylo všude plno kouře. Snažil jsem se oheň zlikvidovat sám,“ popsal noční útok otec rodiny, který při pokusu uhasit požár utrpěl popáleniny II. stupně na nártu a prstech pravé nohy.

Policie vyšetřování tohoto žhářského útoku odložila. "Případ byl odložen v lednu 2012. Nepodařilo se zjistit pachatele. Pokud se objeví nějaké skutečnosti, které by mohly vést k odhalení pachatele, případ se otevře," potvrdila serveru Romea.cz tisková mluvčí středočeské policie, Soňa Budská.

Vandasovci zbili Romy v Bydžově

Průběh stíhání a souzení příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kteří byli obžalováni z napadení tří Romů v Novém Bydžově v březnu 2011, ukazuje na práci policie.

Co se v Novém Bydžově stalo

Letos v březnu pořádala DSSS v Novém Bydžově jeden z mítinků své permanentní předvolební kampaně, na nichž řečníci pravidelně opakují výmysly, které o údajných výhodách Romů v systému vyplácení sociálních dávek a důchodů kolují po internetu. Tyto proslovy mají za úkol mobilizovat příznivce a získávat nové voliče. Posilněni alkoholem, vyrazili Vandasovci z hospody, kam se po mítinku uchýlili, na vlak a ke svým vozidlům. Po cestě tato asi patnáctičlenná skupina podle obžaloby zmlátila dva ze tří Romů, které potkala, třetímu se podařilo utéct. Obžalovaní při tom pokřikovali rasistické výkřiky: „černé opice, cikánské mozky, cikánský svině černý, do plynu s váma…“

Obžalovaní byli okresním soudem v Hradci Králové zproštěni obžaloby, která je vinila z výtržnictví a hanobení národa, rasy či přesvědčení. Příznivci DSSS nebyli zproštěni viny, ale obžaloby. V čem je rozdíl? Jak při zdůvodnění rozsudku řekl soudce Karel Peřina, není pochyb o tom, že ke spáchání trestných činů, které obžaloba popisuje, došlo, nebylo však prokázáno, kteří z obžalovaných se jich dopustili. Prokázáno to nebylo policií, jejíž pochybení, či snad dokonce úmysl, nabývají nejen v tomto případě hrozivých rozměrů.

V čem pochybila policie

K přepadení došlo, přestože byl Nový Bydžov doslova zaplaven policisty, jelikož se zde ten den uskutečnila i protestní nenásilná blokáda pochodu DSSS městem. A několik policistů se také opodál nacházelo. Rom, kterému se podařilo prchnout před kopanci příznivců DSSS, jim oznámil, co se děje, policie však na místo dorazila až po napadení. Skupinu obžalovaných policisté zadrželi až na odchodu, několik desítek metrů od místa činu.

I poté se policie zachovala velmi podivně – na místě činu a v okolí nalezla boxer, železnou tyč a dřevěnou násadu od smetáku., ani z jednoho z těchto předmětů ale nesejmula otisky prstů a neprovedla zkoušku DNA, přestože si od podezřelých vyžádala vzorky k jejímu uskutečnění.

Jak řekl soudce Peřina ve zdůvodnění rozsudku, provedla policie nezákonně rekognici (očité rozpoznávání pachatelů). Policie podle něj měla provést rekognici in natura, která spočívá v tom, že podezřelého postaví vedle několika nezúčastněných osob (figurantů) podobného vzhledu. Poškozený či svědek z nich následně vybírá pachatele. Rekognici in natura policie neprovedla, přestože měla všechny podezřelé k dispozici.

Jinou rekognici, podle fotografií, může policie ze zákona provést až v momentě, kdy podezřelí nejsou k dispozici, například když jsou nezvěstní. Policie v Novém Bydžově přesto provedla pouze rekognici podle fotografií, i tu však zpackala. Ukázala totiž napadeným Romům pouze fotografie podezřelých Vandasovců. Správně měla napadeným ukázat více fotografií, přičemž nejméně na třech z nich měli být vyobrazeni figuranti. „Proběhlo to jako ve špatné detektivce, v patnáctinásobném vydání,“ dodal k tomu soudce Karel Peřina.

Kriminálníci a nezaměstnaní

Jednotliví obžalovaní přitom nebyli žádné malé ryby:

  • Petr Jakl byl odsouzen dvakrát,
  • Václav Karel byl v roce 2010 odsouzen jednou za majetkovou trestnou činnost, v současné době je ve výkonu podmíněného trestu,
  • Jiří Kruncl byl odsouzen jednou v roce 1997 – odsouzení mu bylo zahlazeno,
  • Radek Lukašík byl odsouzen dvakrát, v roce 2010 dostal podmínku, která dosud trvá,
  • Richard Novák byl odsouzen třikrát, naposledy v roce 2010 okresním soudem v Ústí nad Labem, souhrnným trestem k odnětí svobody se zkušební dobou do 9.7. 2011,
  • Miroslav Ploch (v této kauze teprve bude souzen) byl odsouzen jednou,
  • Josef Páník byl soudně trestán desetkrát (10x), naposledy v březnu a červenci 2011. I on je ve výkonu podmíněného trestu.

Bezdomovci terčem násilí

Romové nejsou jediným objektem násilníků. V poslední době doplácejí na zhoršení společenské atmosféry čím dál častěji také lidé bez domova. Napadení hned dvou bezdomovců během jedné noci v červnu 2012 není výjimečným činem, nenávist vůči nim je na vzestupu.

Dva útoky po sobě

25.6. 2012 došlo v Olomouci k dalším dvěma útokům na bezdomovce. Letos je to již čtvrtý takový útok v tomto městě. Případy se staly v Bezručových sadech a policie se jimi dosud zabývá. K napadení došlo v rozpadlém skleníku, kde bezdomovci přebývají.

Jednatřicetiletý muž s krvácející hlavou vyhledal po půlnoci z neděle na pondělí strážníky. „Uvedl, že byl před chvílí během spánku v Bezručových sadech napaden dvěma neznámými muži. Vzápětí se objevil osmačtyřicetiletý muž a oznámil, že byl tamtéž a také během spánku napaden dvěma muži, kteří podle něj chtěli celý objekt zapálit," uvedla mluvčí olomoucké policie Magda Václavíková.

Doplnila, že v místě útoku strážníci našli hořící karton papíru, který uhasili.

Týden předtím napadla bezdomovce na olomoucké třídě Svobody čtveřice mužů. Napadený utrpěl pohmožděniny a drobnější krvácející poranění. Strážníci podezřelé dopadli, prý i díky městskému kamerovému systému. Na konci května zasahovali strážníci na olomouckém Dolním náměstí, kde našli pětačtyřicetiletého muže s krvácejícími ranami a četnými pohmožděninami, jehož oči byly zasaženy pepřovým sprejem. Poté dopadli podezřelého mladíka, který se k útoku doznal. Bezdomovec skončil s těžkým poraněním hlavy na operačním sále.

Požáry obydlí desítky bezdomovců

V Ústí nad Labem vyhořel 25. června hotel Máj obývaný asi deseti bezdomovci. Byl to již druhý rozsáhlý požár této zdevastované budovy za poslední měsíc. Hotel podle všeho někdo zapaluje úmyslně, protože v něm fakticky není co zničit. Hořelo všech osm pater hotelu. „Protože v obou případech hořelo ve více patrech, lze předpokládat, že ohnisek bylo pokaždé více,“ poznamenal mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V domě navíc dávno není elektřina, aby požár mohl vzniknout například při zkratu. V sedmém patře hasiči našli i dvě propanbutanové lahve.

V hotelu tentokrát v době požáru nikdo nebyl. Jindy, za chladnějšího počasí, ho obývají bezdomovci, kteří si topí v kamnech.
Požár nevyšetřovala policie ani hasiči. "Případ evidujeme, ale protože hořel jen odpad, tak se jím nezabýváme. Statik nicméně nechal budovu z bezpečnostních důvodů uzavřít," řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Zabili bezdomovcova psa

V sobotu 23. června ubili v pražské Libuši strážníci k smrti psa jednoho z bezdomovců. Během incidentu údajně jeden ze strážníků surově kopal a škrtil psa přivázaného u plotu, zatímco jeho kolega držel majitele zvířete, místního bezdomovce. Tak alespoň celý incident popisují očití svědci. Celou potyčku sledoval policejní operátor skrze kamerový systém umístěný na nedalekém panelovém domě. Ten následně na místo vyslal další policejní hlídku, která strážníky posléze zadržela.

"Kriminalisté obvinili dva městské strážníky z trestných činů týrání zvířat a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová. Strážníci prý kvůli tomu byli staženi z ulic a byly jim odebrány zbraně.

Přepadávání lidí

Trojice mladíků, která se letos v lednu doznala k vraždě Romky v Praze 3 na Jarově, přepadávala lidi v této čtvrti pravidelně, nejčastěji právě bezdomovce. Mladíci Romku umlátili k smrti. Hlavní aktér, jeden z party útočníků, ji nejen kopal a bil pěstmi především do hlavy, ale bodal ji také nožem. Za svůj čin může jít v případě odsouzení do vězení na patnáct až dvacet let, případně i na doživotí. Zbylým dvěma hrozí desetileté tresty.

Podle výpovědí místních napadali mladíci Romy či bezdomovce již v minulosti. A nejen je; v podstatě každého, kdo se jim zrovna namanul. Napadení bezdomovci tvrdí, že jde o sympatizanty extrémistických hnutí, kteří na ulici hajlovali.

Tuto verzi potvrzuje i další z místních obyvatel: „Taky mě napadli při venčení psa. Sedávají tady na lavičkách, pijou levná vína. Vím, že tady občas měli rasistické řeči. Jednou jsem šel okolo se sousedem, který pouštěl hudbu z mobilu, oni nás hned začali napadat. Nakonec mi vyhrožovali, že mi dají na hubu. Bránil jsem se slovně, tak jako to učím své studenty. Jeden z nich byl starší, silnější. Ti ostatní byli mladší, menší. S jedním jsem chodil do základní školy. Chodil do vyrovnávací třídy," uvedl muž pro Romea.cz.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon