romea - logo
3. prosince 2020 (čtvrtek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA: Podporujeme romské studenty

Praha, 18.10.2013 10:39, (ROMANO VOĎI)
Lukrecius Chang a Adam Císař při práci s dětmi v Ostravě - ZŠ Karasova. (FOTO: bau)
Lukrecius Chang a Adam Císař při práci s dětmi v Ostravě - ZŠ Karasova. (FOTO: bau)

Je podmračený den v polovině září, přes kabáty se dere zima a prší čím dál tím víc. U školy v Mariánských horách v Ostravě se potkáváme s Lukreciem a Adamem. Choulí se do bund a do čepic, ale mají dobrou náladu. Lukrecius Chang je karvinský umělec, rapper a kickboxer. Spolupracuje s Vladimírem 518 nebo Hugo Toxxem, působí jako romský mentor ve stejnojmenném projektu a pracuje jako asistent prevence kriminality. Adam Císař je člen výtvarně-experimentální skupiny Mind Game a spolu s Lukreciem se věnují dětem v rámci projektu o.s. Romea s dlouhatánským názvem „Propagace a podpora vzdělávání za pomoci úspěšných romských osobností“.

Třída připomíná hučící úl. Je po vyučování a panuje neformální atmosféra. Do „party“, která se dětem při setkáváních věnuje, patří i paní učitelka Michaela Garbová, nepostradatelná součást všeho dění a romští studenti – David Holub, Andrea Červeňáková, Šárka Krosčenová nebo třeba Aneta Suchá. Od nich se děti nenápadnou formou dozvídají, co a kde studují, co všechno to obnáší a hlavně – že pokud se chce, může si každý jít za tím, co ho baví a čemu by se rád věnoval. Nikdo tu nemá přednášku na téma „vzdělání je důležité, koukej se hezky učit“. Děti si mohou s každým povídat, jak chtějí a ptát se na cokoliv, co je zajímá.

Společná setkávání také spojuje jedno velké téma – svoboda a demokracie. Ani povídání a debaty o těchto pojmech nejsou školometské a „suché“. Jak by také mohly, když je dětem přibližují „kluci“, z nichž jeden rappuje a tančí a druhý se věnuje uměleckým graffiti. A právě Adam s dětmi vytváří společnou symbolickou koláž. Každý přispěje svým vlastním dílem, nikomu se v uměleckém rozletu žádné meze nekladou.

Stejné zadání – výtvarně pojaté koláže na téma „svoboda“ – řeší i druhá skupina dětí zapojená do projektu – nedaleko Krásné Lípy na Základní škole v Dolním Podluží. S dětmi se tu schází Marcela Surmajová, která se rovněž zúčastnila projektu Romský mentor, a výtvarník Martin Zach. Dětem pod rukama vznikají nevšední trojrozměrné objekty.

„Jsou to vlastně čtyři „hlavy“ – každá symbolizuje jedno z témat svoboda, demokracie, lidská práva a diskriminace. Každou z nich tvořila jedna skupinka dětí. Byl jsem příjemně překvapen, že je to bavilo a výsledek je povedený, „hlavy“ svá témata vyjadřují opravdu dobře,“ přibližuje Zach.

Nechybí pedagogická podpora – paní učitelka Martina Hofmanová, studenti středních a vysokých škol a na setkání přijíždí i koordinátorka projektu, Petra Zahradníková.

Propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele

Právě ona stojí i za koordinací dalšího dění – organizuje workshopy v Ostravě a v Ústí nad Labem, na kterých se setkají zástupci místní samosprávy a neziskových organizací, romští studenti, kteří z daného kraje pocházejí nebo v něm studují a další romské osobnosti.

„Cílem projektu je propagovat vzdělávání, propojit studenty a jejich budoucí možné zaměstnavatele. Chceme zprostředkovat romským studentům středních a vysokých škol co nejvíce potřebných informací v oblasti vzdělávání. Také se snažíme studenty zapojit do dobrovolnických aktivit s místními neziskovými organizacemi, které pracují s dětmi. Studenti jsou pro děti vzorem, dobrým příkladem. Na workshopech se pak zase setkají studenti s romskými osobnostmi z různých oborů – a ty zase mohou motivovat je, mohou se poznat, navázat spolupráci, navíc se setkají i se zástupci neziskových organizací a místní samosprávy. Projekt by měl přispět k vzájemné diskusi na společná témata a ke vzájemné spolupráci,“ říká.

Každý měsíc vychází internetový newsletter, kde se zájemci a studenti podrobně dočtou o možnostech stipendií, stáží, výměnných pobytů, studia v zahraničí, na státních i soukromých školách, vzdělávacích kurzů, a kde dále naleznou informace pro maturanty, absolventy, ale třeba i přehled zajímavých kulturních akcí.

Ukázat v médiích úspěšné Romy

Adam ukazuje dětem, jak si namíchat barvy. Z tub se vytlačují červená, modrá, zelená. Kromě papírů se barví i prsty a ruce. Vzniká pozadí koláže. Na plátně běží z projektoru videoklipy, řízný rap a stylový streetdance. „To ale přece nejste vy?“ ptá se nevěřícně mladá slečna. Lukrecius se pod svým kšiltem usměje. „Fáákt? Holky, to je on!“ utíká ohromeně oznámit ostatním.

„Práce s dětmi mě moc baví. Rád je učím tomu, co sám umím – rap, hiphop a kickbox, ale povídáme si i o tom, co je dobré a co není, o pravidlech ve společnosti, zákonech, právu. Když vidím, že už třeba v tělocvičně nemohou, ale podaří se mi je ještě vyhecovat, když se pak odvážou a dávají do toho celé srdce, tak z nich mám radost. Jde o to, překonat svoje hranice. Na konci každé hodiny jim poděkuju a pochválím je,“ vysvětluje Lukrecius Chang.

Projekt se také zaměřuje na média. Jde o to, přispět k pozitivnímu mediálnímu obrazu Romů – psát a točit o známých i neznámých romských osobnostech z různých oblastí, ať už z oblasti kultury, sportu, školství, politiky nebo podnikání.

Rozhovory a články vznikají ve spolupráci s Českým rozhlasem, redakcí měsíčníku Romano Voďi, zpravodajským serverem Romea.cz a pořadem Desetiminutovka Romea.tv. Redaktor O Roma Vakeren Radiožurnálu Jan Rosenberg tak třeba točil rozhovor s úspěšným paracyklistou Markem Moflárem (k poslechnutí v archivu na stránkách Českého rozhlasu ze dne 28.září), Iveta Demeterová zpovídala koordinátorku projektu a studenta Petra Ščuku (21. září).

Projekt zakončí diskuse studentů na téma demokracie a svoboda v pražském Divadle v Korunní, která je plánována u příležitosti výročí sametové revoluce na pátek 15. listopadu. Debatu bude moderovat Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. Stejně jako na dvou tiskových konferencích, které budou diskusi předcházet, i tady budou přítomni novináři, otevřené dveře budou mít nicméně všichni, kdo mají zájem se přijít podívat, případně se do diskuse zapojit.

Akce se zúčastní i děti z Ostravy a Dolního Podluží – autoři výtvarných koláží, které s sebou do Prahy přivezou.

„Myslím si, že takový projekt je důležitý. Sám jsem ani nečekal, že bude děti tak bavit. A je skvělé, že předměty, které děti vyrobily, nezůstaly jen pro jejich vlastní potěšení, ale že se dají vidět i „venku“, na takovéhle akci – to může být velice motivující,“ dodává Martin Zach.

"Romea se dlouhodobě věnuje vzdělávacím projektům, protože vzdělání je základ a nám jde o to, aby se žáci a studenti mohli ve školách i mimo ně vzájemně potkávat, trávit spolu čas, aby padal strach a obavy, které často přicházejí spolu se stereotypy o Romech. Tímhle projektem chceme nabídnout studentům servis, jak o tom hovoří Petra, poskytnout možnost společného setkávání a práce, možnost poznat prostřednictvím romských mentorů osobnosti, které přicházejí do tříd a pracují se všemi bez rozdílu. A konečně vzájemnými setkáními a debatami chceme propojit samosprávy těchto dvou měst s šikovnými lidmi, s nimiž mohou v budoucnu spolupracovat, i když naše angažování tam už skončí," vysvětluje Jarmila Balážová, předsedkyně ROMEA, o. s.

Projekt v sobě zahrnuje hned několik rovin. Dají se nějak ve stručnosti shrnout? Zeptali jsme se koordinátorky Petry Zahradníkové.

Ano, jsou to tři základní roviny. První je informační – zaměřená na studenty, školy, lokální partnery, romské osobnosti a další, jsou to informace týkající se vzdělávání, ale i kultury, novinek z místních samospráv apod. Probíhají prostřednictvím mailinglistů a sociálních sítí a nejsou určeny pouze Romům.

Druhá rovina je mediální – šíření pozitivního mediálního obrazů Romů. Je mezi námi mnoho úspěšných romských osobností a my o nich chceme dát vědět. Ve třetí rovině jde o propojování, síťování – s tím, že je v ní kladen důraz na studenty, kterým umožňujeme setkat se se zástupci místních i celorepublikových neziskových organizací, se zástupci lokální samosprávy a osobnostmi z řad Romů.

Projekt chce také podpořit zapojení studentů do dobrovolné činnosti v neziskových organizacích, podpořit aktivity mladých lidí v občanské společnosti a dát jim možnost stát se vzorem pro ostatní mladší kolegy.

Na co projekt navazuje?

Projekt navazuje na naší dlouhodobou podporu středoškolských a vysokoškolských studentů v různých předchozích realizovaných projektech a spolupracuje s projektem Roma mentor. Zvláště zajímavá je i spolupráce se studenty REF stipendijního programu. Romea má dlouhodobou zkušenost s realizací vzdělávacích projektů spojených s informačními kampaněmi.

Kde přesně se tedy projekt realizuje, jaký má dosah?

Projekt probíhá na celém území ČR, zvláště v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Zvláště studenti ze zmiňovaných krajů se mohou těšit na přínosnou spolupráci v rámci projektu.

Čím je pro ně přínosný?

Studenti dostávají informace, které potřebují ke studiu, chtějí k zábavě, a které nabízejí možnost uplatnění či dalšího studia a zároveň je také informují o dění na celostátní a regionální úrovni v oblastech studia, práce, kulturního života. Sledují pozitivní příklady mentorů a dalších úspěšných osobností a zároveň se zapojují do místního života a poznávají nové příležitosti.

Představujeme

Lukrecius Kišš alias Chang - 29 let, Karviná Raper, tanečník a kickboxer

Své první songy vydal v roce 1998, od té doby aktivně působí na české hiphopové scéně. Třikrát dosáhl titulu vicemistr České republiky v kickboxu, sám ho i vyučoval. V roce 2007 si zahrál vedlejší roli ve filmu Česká Republika, o dva roky později v dokumentárním filmu ŠITKREDIT. Od školního roku 2012/2013 působí v projektu Romský mentor, pracuje také jako asistent prevence kriminality v Karviné.

www.lukreciuschang.cz

Adam Císař - 26 let, Karviná

Člen kreativní výtvarné crew Mind Game. Skupina se zabývá převážně malbou spreji, ať už v interiéru nebo exteriéru, natáčí graffiti videa, hudební klipy, účastní se mnoha akcí. „Snažíme se přicházet na nové techniky malování v kombinaci s jinými styly. V nejbližší době rozjedeme i vlastní potisky a design na oblečení,“ přibližuje Adam alias „Cesar“ i za své dva kolegy – Abela Finna a Anriho.

Prohlédněte si webové a facebookové stránky. 

Marcela Surmajová - 35 let, Horní Podluží

Předsedkyně neziskové organizace Poradna barevné soužití. Od roku 2011 působí v integračním projektu Romský mentor, práci s dětmi se věnuje od roku 2007. Kromě terénní sociální práce se věnovala také divadlu – vedla dramatické kroužky se zaměřením na metodu Divadlo Fórum, vedla šicí dílnu a podporovala romskou literaturu.

Martin Zach - 37 let, Praha

Výtvarník, ilustrátor. V portfoliu Martina najdete od knižních ilustrací (například pro knihu romských povídek), plakátů na hudební akce a divadelní představení, přes ilustrace pro časopisy po rozličné kampaně (Český červený kříž, Celé Česko čte dětem aj.). Věnuje se take animacím, komiksům, tvoří loga a design. Na české výtvarné scéně působí i Martinovo dvojče – bratr Tomáš Zach.

www.3ax.cz

Projekt financuje OSCE ODIHR.

Poděkování patří Amnesty International a MŠMT za podporu při realizaci projektu.

Přečteno: 5668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2013HLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo