romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar, majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog

24.7.2019 14:58
Foto: Romane čhavore jilestar
Foto: Romane čhavore jilestar

Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar (Romské děti od srdce) ze slovenské Trnavy je důkazem, že majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog – pokud se společně vydají po správné cestě.

S dětmi se scházíme v centru Kaburgovo, sídlícím v těsné blízkosti místní romské komunity. Centrum se už mnoho let věnuje práci s romskými dětmi i dospělými. Pěvecký sbor vznikl loni v září a významně k tomu přispěl zájem rodičů – z obyčejného zpívání s dětmi, které bylo jen tak pro radost a nemělo žádný velký cíl, se postupně stal opravdový sbor s vlastními pravidly.

Dnes má šestnáct stálých členů. „Při naší práci bylo nesmírně důležité poskytnout dětem první kontakt s úspěchem,“ přibližuje vedoucí umělecké složky, hudebník Ján Kačo. Sám vyrůstal v tradiční romské komunitě, dnes pracuje v trnavské automobilce a v souboru působí dvakrát týdně jako dobrovolník.

K největším úspěchům patří natáčení vánoční písně Vankúš (Polštář), ke kterému nás pozvala nadace Hodina dětem. Natáčelo se v prostorách RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) v Bratislavě. Součástí muzikantského týmu byly známé slovenské osobnosti jako Helena Krajčiová, Monika Hilmerová, Zuzana Mauréry nebo Soňa Norisová, se kterými se malí zpěváci potkali. Když byla nahrávka hotová, bylo moc hezké sledovat, jak si děti uvědomují, že naše setkávání může být i něčím víc než jen obyčejným kroužkem.

Po nahrávání následovalo vystoupení na vánočním koncertě v Bratislavě, několik lokálních v Trnavě, na Romském dni nebo Mezinárodním dni Romů, zúčastnili jsme se rozhlasové relace Romské slovo nebo Ranní šou v trnavském rádiu.

„Snažíme se o to, aby si každý člen uvědomoval, jak je důležité jeho místo nejen v souboru, ale i ve společnosti, ve které žijeme. Uvědomujeme si, že jsme zatím stále jen amatérským souborem a máme hodně co zdokonalovat. Nechybí nám však odhodlání, motivace a snaha, ani láska k hudbě,“ říká jedna z vedoucích, speciální pedagožka Paulína Radimáková.

Děti ze souboru Romane čhavore jilestar nejsou jen zástupci romské komunity v Trnavě, ale jsou i obyvateli tohoto města, které by v budoucnosti rádi reprezentovaly – i prostřednictvím romské hudby. I proto mají naše kostýmy žluté košile a modré sukně, jsou to totiž barvy našeho města.

Ani čelenka se slunečnicí není náhodná, protože stejně tak, jak může z malého semínka vyrůst krásný květ otáčející se za sluncem, mohou i z našich dětí vyrůst opravdu krásní lidé, další generace Romů s jasným odkazem pro dnešní svět – být dobrým člověkem a hrdým Romem. „Naším největším přáním je podnítit romské děti, aby se staly lepšími, aby v životě šířily hlavně to dobré, co v sobě mají, a aby jim bylo dopřáno plnohodnotné místo v naší společnosti,“ dodává Paulína.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Beáta Danišová, působí v Ústavu romologických studií v Nitře a je jednou z vedoucích souboru.
Přečteno: 1269x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo