romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar, majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog

24.7.2019 14:58
Foto: Romane čhavore jilestar
Foto: Romane čhavore jilestar

Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar (Romské děti od srdce) ze slovenské Trnavy je důkazem, že majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog – pokud se společně vydají po správné cestě.

S dětmi se scházíme v centru Kaburgovo, sídlícím v těsné blízkosti místní romské komunity. Centrum se už mnoho let věnuje práci s romskými dětmi i dospělými. Pěvecký sbor vznikl loni v září a významně k tomu přispěl zájem rodičů – z obyčejného zpívání s dětmi, které bylo jen tak pro radost a nemělo žádný velký cíl, se postupně stal opravdový sbor s vlastními pravidly.

Dnes má šestnáct stálých členů. „Při naší práci bylo nesmírně důležité poskytnout dětem první kontakt s úspěchem,“ přibližuje vedoucí umělecké složky, hudebník Ján Kačo. Sám vyrůstal v tradiční romské komunitě, dnes pracuje v trnavské automobilce a v souboru působí dvakrát týdně jako dobrovolník.

K největším úspěchům patří natáčení vánoční písně Vankúš (Polštář), ke kterému nás pozvala nadace Hodina dětem. Natáčelo se v prostorách RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) v Bratislavě. Součástí muzikantského týmu byly známé slovenské osobnosti jako Helena Krajčiová, Monika Hilmerová, Zuzana Mauréry nebo Soňa Norisová, se kterými se malí zpěváci potkali. Když byla nahrávka hotová, bylo moc hezké sledovat, jak si děti uvědomují, že naše setkávání může být i něčím víc než jen obyčejným kroužkem.

Po nahrávání následovalo vystoupení na vánočním koncertě v Bratislavě, několik lokálních v Trnavě, na Romském dni nebo Mezinárodním dni Romů, zúčastnili jsme se rozhlasové relace Romské slovo nebo Ranní šou v trnavském rádiu.

„Snažíme se o to, aby si každý člen uvědomoval, jak je důležité jeho místo nejen v souboru, ale i ve společnosti, ve které žijeme. Uvědomujeme si, že jsme zatím stále jen amatérským souborem a máme hodně co zdokonalovat. Nechybí nám však odhodlání, motivace a snaha, ani láska k hudbě,“ říká jedna z vedoucích, speciální pedagožka Paulína Radimáková.

Děti ze souboru Romane čhavore jilestar nejsou jen zástupci romské komunity v Trnavě, ale jsou i obyvateli tohoto města, které by v budoucnosti rádi reprezentovaly – i prostřednictvím romské hudby. I proto mají naše kostýmy žluté košile a modré sukně, jsou to totiž barvy našeho města.

Ani čelenka se slunečnicí není náhodná, protože stejně tak, jak může z malého semínka vyrůst krásný květ otáčející se za sluncem, mohou i z našich dětí vyrůst opravdu krásní lidé, další generace Romů s jasným odkazem pro dnešní svět – být dobrým člověkem a hrdým Romem. „Naším největším přáním je podnítit romské děti, aby se staly lepšími, aby v životě šířily hlavně to dobré, co v sobě mají, a aby jim bylo dopřáno plnohodnotné místo v naší společnosti,“ dodává Paulína.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Beáta Danišová, působí v Ústavu romologických studií v Nitře a je jednou z vedoucích souboru.
Přečteno: 1091x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo