romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEO: Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar, Majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog

24.7.2019 14:58
Foto: Romane čhavore jilestar
Foto: Romane čhavore jilestar

Pěvěcký soubor Romane čhavore jilestar (Romské děti od srdce) ze slovenské Trnavy je důkazem, že majorita a Romové mohou nacházet vzájemný dialog – pokud se společně vydají po správné cestě.

S dětmi se scházíme v centru Kaburgovo, sídlícím v těsné blízkosti místní romské komunity. Centrum se už mnoho let věnuje práci s romskými dětmi i dospělými. Pěvecký sbor vznikl loni v září a významně k tomu přispěl zájem rodičů – z obyčejného zpívání s dětmi, které bylo jen tak pro radost a nemělo žádný velký cíl, se postupně stal opravdový sbor s vlastními pravidly.

Dnes má šestnáct stálých členů. „Při naší práci bylo nesmírně důležité poskytnout dětem první kontakt s úspěchem,“ přibližuje vedoucí umělecké složky, hudebník Ján Kačo. Sám vyrůstal v tradiční romské komunitě, dnes pracuje v trnavské automobilce a v souboru působí dvakrát týdně jako dobrovolník.

K největším úspěchům patří natáčení vánoční písně Vankúš (Polštář), ke kterému nás pozvala nadace Hodina dětem. Natáčelo se v prostorách RTVS (Rozhlas a televize Slovenska) v Bratislavě. Součástí muzikantského týmu byly známé slovenské osobnosti jako Helena Krajčiová, Monika Hilmerová, Zuzana Mauréry nebo Soňa Norisová, se kterými se malí zpěváci potkali. Když byla nahrávka hotová, bylo moc hezké sledovat, jak si děti uvědomují, že naše setkávání může být i něčím víc než jen obyčejným kroužkem.

Po nahrávání následovalo vystoupení na vánočním koncertě v Bratislavě, několik lokálních v Trnavě, na Romském dni nebo Mezinárodním dni Romů, zúčastnili jsme se rozhlasové relace Romské slovo nebo Ranní šou v trnavském rádiu.

„Snažíme se o to, aby si každý člen uvědomoval, jak je důležité jeho místo nejen v souboru, ale i ve společnosti, ve které žijeme. Uvědomujeme si, že jsme zatím stále jen amatérským souborem a máme hodně co zdokonalovat. Nechybí nám však odhodlání, motivace a snaha, ani láska k hudbě,“ říká jedna z vedoucích, speciální pedagožka Paulína Radimáková.

Děti ze souboru Romane čhavore jilestar nejsou jen zástupci romské komunity v Trnavě, ale jsou i obyvateli tohoto města, které by v budoucnosti rádi reprezentovaly – i prostřednictvím romské hudby. I proto mají naše kostýmy žluté košile a modré sukně, jsou to totiž barvy našeho města.

Ani čelenka se slunečnicí není náhodná, protože stejně tak, jak může z malého semínka vyrůst krásný květ otáčející se za sluncem, mohou i z našich dětí vyrůst opravdu krásní lidé, další generace Romů s jasným odkazem pro dnešní svět – být dobrým člověkem a hrdým Romem. „Naším největším přáním je podnítit romské děti, aby se staly lepšími, aby v životě šířily hlavně to dobré, co v sobě mají, a aby jim bylo dopřáno plnohodnotné místo v naší společnosti,“ dodává Paulína.

Článek vyšel v časopise Romano voďi. Nenechte si ujít ani články, které jsou jen v tištěné verzi a objednejte si předplatné na www.romanovodi.cz.

 

Beáta Danišová, působí v Ústavu romologických studií v Nitře a je jednou z vedoucích souboru.
Přečteno: 517x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo