Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEO: Má být umění umělců z řad Romů angažované nebo už je na čase, aby tvořili sami za sebe?

08. června 2023
Čtení na 2 minuty
Světový romský festival je za námi. Součástí týdne plného hudby, kultury, divadla a výstav byla také dvoudenní mezinárodní konference věnovaná romskému umění s názvem Make Roma Proud Again! ROMEA TV na ní natáčela reportáž, v níž vyzpovídala hlavní aktéry.

Cílem bylo zjistit odpovědi na otázky pídící se po tom, co je vlastně romské umění? Zda se dá nějak definovat? Jakou roli má ve společnosti? Má jen bavit, nebo také na něco upozorňovat? Spousty otázek, na které hledali odpovědi největší experti z celého světa. Koncept konference připravila vizuální umělkyně Emília Rigová a kulturní manažerka Alica Sigmund Heráková.

Právě významné umělkyně Emilie Rigové, ověnčené mnoha cenami a vystavující také na Bienale, jsme se zeptali nejen na hlavní důvody výstavy, ale také na to, zda se zatím umělci z řad Romů zaměřují více na témata související s identitou a romstvím, nebo už jsou pro ně podstatné jiné otázky. A na to, jaké výzvy pro romské umělce vidí pro nejbližších 10-15 let?

Vedle ní jsme ale vyzpovídali též Máriu Hlavajovou, výzkumnici, pedagožku, kurátorku a zakládající generální a uměleckou ředitelku BAK (Basis voor actuele kunst) v Utrechtu. V roce 2012 zorganizovala Call the Witness, romský pavilon na 54. benátském bienále a v roce 2013 spolueditovala publikaci We Roma: A Critical Reader in Contemporary Art, která nahlíží na současný svět optikou romských uměleckých a intelektuálních praktik. V čem spatřuje význam děl umělců z řad Romů ona? Má tzv. „romské“ umění svoji hodnotu a jakou? A co jej čeká v budoucnu?

Konference se zúčastnila i režisérka Vera Lacková, původně ze Slovenska, která nyní žije ve Vídni a je autorkou úspěšného dokumentu Jak jsem se stala partyzánkou. Jsou pro ni osobně podobné konference přínosem a v čem?

V Praze se představil, a nejen na konferenci – akademický malíř a performer Zoran Tairovi. Ten v rámci letošního jubilejního ročníku Světového festivalu Khamoro  maloval velkoformátový obraz před očima diváků a kolemjdoucích přímo na Václavském náměstí. Projekt slavného romského umělce ze Srbska symbolicky představuje otevírání dveří romských domovů všem lidem. S veřejným uměleckým happeningem se představil na Khamoru i před několika lety, kdy na Náměstí republiky krájel a rozdával obří dort a na pozadí běžel slavný proslov Martina Luthera Kinga. Nám prozradil, jak na tuto akci vzpomíná dnes, po letech.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon