Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Do České republiky dnes vstoupil Občanský pochod pro Aleppo

09. ledna 2017
Čtení na 2 minuty

Stovky lidi vyšly koncem loňského roku z Berlína na 4 000 kilometrů dlouhý pochod směrem k syrskému Aleppu. Účastníci pochodu budou dále pokračovat přes Rumunsko, Makedonii, Řecko a Turecko. Denně ujdou zhruba 20 kilometrů, až dosud jich ušli celkem 260. “Během prvních dvou týdnů se pochodu zúčastnilo přes 1000 lidí,” uvedl Sebastian Olenyi, tiskový mluvčí mezinárodního týmu Civil March for Aleppo. “Po cestě jsme vítáni s nečekanou vlídností. Místní lidé nám otevřeli tělocvičny pro přespání, zúčastňují se debat a často nás i pozvali na jídlo.”

Do České republiky vstoupil pochod přes hraniční přechod v Petrovicích kolem dnešní desáté ranní hodiny. Uvítala jej zde malá delegace s pohoštěním, horkým čajem a bílými vlajkami, které se objevují i v průvodu a jež symbolizují výzvu k zastavení masakrů v Sýrii. “Atmosféra je skvělá, všichni jsou nadšení, že překročili hranice dalšího státu,” uvedl pro Romea.cz jeden z členů “uvítacího výboru”, Miroslav Brož.

Zástup pochodujících doprovází i jedno vozidlo se zásobami potravin, horkých nápojů a zdravotnickým zázemím. “Rád bych vyzdvihl přístup české policie, konkrétně Krajského ředitelství Ústeckého kraje,” uvedl Brož. “Nejenže průvodu poskytlo dvě svá doprovodná vozidla s majáčky, ale připravilo též dvě speciální dodávky, které jedou za průvodem pro případ náhlých zdravotních potíží, únavy apod. účastníků pochodu,” upřesnil Brož. 

Průvod plánuje též zastávky v Brně a Praze. Zde se účastníci zdrží od 15. do 17. ledna a ve smíchovské Meetfactory pro ně bude připraven nocleh i bohatý program zahrnující debatu s českými politiky a novináři na téma řešení syrského konfliktu. Na dnešní večer směřuje průvod k římsko-katolické faře v krušnohorské obci Libouchec. Během zítřka se účastníci přesunou do Ústí nad Labem, kde pro ně ústečtí aktivisté přichystají pohoštění a večerní veřejnou debatu.

Také jinde se na příchod průvodu místní důkladně chystají: v Litoměřicích si například účastníky na přespání rozdělí několik místních rodin. “Dosud se nám nepodařilo s jistotou domluvit přespání v okolí Veltrus, což je cílový bod, kam nejspíš pochod na večer dorazí,” uvedl pro Romea.cz Miroslav Brož. “Byl bych rád, kdyby se to nakonec podařilo i tam,” dodává.

Kromě přímé účasti se další lidé zapojují tím, že připravují debaty a další program na trase pochodu, podporují logistiku nebo přispívají finančně. Pořadatelé pochodu jsou otevření jakékoli formě participace. Nejčastější je model tzv. pochodu na etapy, kdy se dotyčný zájemce připojí k průvodu jen na omezenou dobu, ať už na týden či pouhé odpoledne.

Skladba průvodu je od samého počátku mezinárodní: pochodují Němci, Poláci, Češi, ale například též účastníci z Itálie či Norska. Pochod organizuje tým zhruba padesáti dobrovolníků z celého světa.

Důvody, proč se lidé přidávají k pochodu, jsou různé a velmi osobní. “Všichni se shodujeme na tom, že je zásadní, aby se humanitární pomoc dostala k civilistům v obléaných částech Sýrie, uvedl Sebastian Olenyi. “Pochodujeme, abychom upozornili na souvislosti konfliktu v Sýri a podpořili diskuse a debaty v každém městě, kterým projdeme,” upřesňuje.

Stávající trasu a mista setkání lze nalézt na webové stránce www.civilmarch.org.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon