Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

EK zahájila s Maďarskem řízení. "Všude vidíte nepřátele. Jako kdyby byl zpátky Stalin", znělo na adresu Viktora Orbána

27. dubna 2017
Čtení na 2 minuty

Evropská komise zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem. Novinářům to po včerejším jednání komise řekl místopředseda komise Valdis Dombrovskis. Podle názoru komise není maďarský zákon v souladu s unijními pravidly a svobodami.

Zákon, vůči kterému se v samotném Maďarsku zvedly protesty, je často vnímaný jako snaha vlády premiéra Viktora Orbána zlikvidovat v Budapešti působící Středoevropskou univerzitu (CEU) financovanou americkým miliardářem Georgem Sorosem.

Rektor CEU Michael Ignatieff vystoupil v úterý v europarlamentu, kde unii vyzval k podpoře boje proti zákonu. Už v pondělí se s ním setkal první místopředseda komise Frans Timmermans a bavili se o “aktuálním politickém a právním vývoji v souvislosti s CEU”.

S ostrou kritikou Viktora Orbána vystoupil včera na půdě Evropské komise i belgický politik a předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt. Mimo jiné připomněl, že sám Orbán v roce 1989, kdy působil v tehdy prograsivní a liberální straně Fidesz, využíval Sorosovy pomoci. Verhofstadt kritizoval Orbána také proto, že peníze z EU mu nevadí, ale demokratické hodnoty odmítá respektovat. “Chcete peníze z Evropských fondů, peníze Evropské unie, ale ne její hodnoty,” zaznělo z Verhofstadtových úst.

“A všude vidíte nepřátele Maďarska. Vidíte nepřátele v energetice, vidíte nepřátele v médiích, vidíte nepřátele v nevládních organizacích, a teď je vidíte také v akademickém světě. Jako kdyby byl zpátky Stalin nebo Brežněv. Ale tentokrát v Maďarsku,” pokračoval směrem k Orbánovi Verhofstadt.

VIDEO

Frans Timmermans závěry komise představil včera odpoledne v Evropském parlamentu. Místopředseda Dombrovskis dále upozornil, že experti komise dál pečlivě prověřují také maďarská azylová pravidla a zákon o nevládních organizacích.

Podle názoru komise, která v tomto smyslu poslala do Budapešti formální žádost o vysvětlení, není maďarský zákon v souladu se základními tržními svobodami unie, především se svobodou nabízet a zakládat služby a také s akademickými svobodami a právem na vzdělávání. Porušuje podle komise také právní závazky EU týkající se mezinárodního obchodního práva.

Žádost o vysvětlení je prvním stupněm standardního postupu komise v případech, že zjistí nesoulad určité právní normy některé z členských zemí EU s unijním právem. Maďarsko má nyní měsíc na odpověď.

Evropská komise dnes plánuje také reagovat na kampaň maďarské vlády s názvem “Zastavme Brusel!”, reagovat hodlá na “faktické omyly a vysoce zavádějící tvrzení”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon