Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Dnes si připomínáme Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace

21. března 2017
Čtení na 2 minuty

Na dnešní den, 21. březen, připadá Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace. Při této příležitosti Organizace spojených národů vyhlásila téma roku 2017, kterým je Profilování na základě barvy pleti a podněcování k nenávisti, včetně souvislosti s migrací. Podle prohlášení OSN “má každý člověk nárok na požívání lidských práv bez diskriminace. Práva na rovnost a nediskriminaci jsou základními právními předpisy v oblasti lidských práv, přesto jsou v mnoha částech světa diskriminační praktiky stále velmi rozšířeny, a to na základě rasového, etnického, náboženského či národnostního profilování a podněcování k nenávisti,” uvádí se v prohlášení.

Profilování na základě barvy pleti a etnika je definováno jako bezpečnostní opatření, kdy se např. policie nebo personál kontroly hranic zaměřuje na barvu pleti či národnostní původ a na tomto základě podrobuje vybrané osoby prohlídkám, kontrolám totožnosti apod.

Uprchlíci a migranti jsou v dnešní době těmito konkrétními cíli profilování na základě barvy pleti a podněcování k nenávisti. V New Yorku byla v září 2016 přijata deklarace, v níž členské státy OSN ostře odsoudily činy a projevy rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a související nesnášenlivosti vůči uprchlíkům a migrantům a zavázaly se k řadě kroků zaměřených na boj proti takovýmto postojům a chování, zejména pokud jde o zločiny z nenávisti, nenávistné projevy a rasové násilí.

Připomínka události z roku 1960

Mezinárodního den za odstranění rasové diskriminace byl vyhlášen na výročí tzv. Sharpevillského masakru, který se odehrál 21. března 1960 v černošské čtvrti Sharpevill, nedaleko jihoafrického Kapského města. Před policejní stanicí se tehdy shromáždilo mezi 5000 až 7000 lidmi za účelem protestu proti nerovnoprávnosti černošského obyvatelstva a apartheidu (státní politika v Jižní Africe uplatňující rozdělení na bílé a „barevné obyvatelstvo; zvláštní dopravní prostředky, školy, nemocnice, rezervace apod.),. Výsledkem policejního zásahu proti demonstrantům bylo 69 mrtvých a více než 180 zraněných.

Podplukovník Pienaar hájil jednání policie tím, že policisté byli k zásahu vyprovokováni, neboť samotné shromáždění černochů lze považovat za provokativní chování z jejich strany. Podle jeho slov se mentalita domorodce neslučuje s klidnou demonstrací, a proto bylo nutné proti nim zasáhnout násilím. Tento incident vyvolal protesty, stávky a mnohé vzpoury po celé zemi. Vláda reagovala zatčením zhruba 18 000 lidí.

Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace si připomínáme od roku 1966 z rozhodnutí Valného shromáždění OSN, které zároveň vyzvalo mezinárodní společenství, aby posílilo úsilí o odstranění všech forem rasové diskriminace

V minulosti proběhlo již několik kampaní zaměřených proti projevům rasové nesnášenlivosti. Například v roce 2010 byl Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace vyjádřen sloganem „Dejte rasismu červenou kartu“. Podpořil jej i Světový pohár FIFA ve fotbale, konaný v Jihoafrické republice. Na všechny sportovní organizace je od té doby vyvíjen tlak, aby přijaly přísné antidiskriminační přístupy, které zamezí projevům rasové diskriminace, určí tvrdé postihy pro všechny, kteří podněcují rasistické projevy a v neposlední řadě také zajistí spravedlnost pro oběti projevů rasismu. V roce 2013 tak například Inter Milán zaplatil pokutu 50.000 eur (asi 1,27 milionu korun) za rasistické chování fanoušků, kteří na fotbalistu Maria Balotelliho mávali nafukovacími banány či na jeho adresu skandovali urážlivá hesla a napodobovali opičí skřeky.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon