Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Historický úspěch ve Španělsku. Dva Romové a dvě Romky se dostali do parlamentu

01. května 2019
Čtení na 2 minuty

Hned čtyři Romové uspěli v nedělních předčasných parlamentních volbách ve Španělsku a usednou tak ve  350 členném Kongresu. Ismael Cortés za stranu Unidas Podemos, Beatriz Carrillo za vítěznou Španělskou socialistickou dělnickou strana (PSOE), Sara Giménez za stranu Ciudadanos a Juan José Cortés za Lidovou stranu Španělska (PP). Jedná se o největší zastoupení Romů v zákonodárném sboru v historii Španělska. V minulém volebním období byla v Kongresu jediná Romka, Silvia Heredia.

“Jsme šťastní, jedná se o historický moment,” řekl ředitel nevládní organizace Fundación Secretariado Gitano Isidro Rodriguez, který zdůraznil, že úspěšní poslanci jsou ze čtyřech různých stran. “Romská komunita se hodně změnila, i když to španělská společnost nevnímá,” dodal.

Podle Rodrigueze je pozitivní, že Romové a Romky byly na volitelných místech “majoritních” stran. I když jsou zvoleni za různé strany budou podle ředitele organizace budou bojovat proti nerovnosti a diskriminaci Romů.

Vítězem voleb se stali socialisté, které do voleb vedl španělský premiér Pedro Sánchez. Socialisté (PSOE) získali 28,7 procenta hlasů a 123 křesel ve 350 členném Kongresu. Druhé místo patří se 66 mandáty konzervativním lidovcům (PP), jejichž výsledek hodnotí španělská média jako historickou porážku. Lídr strany Pablo Casado na twitteru uvedl, že jeho uskupení bude v novém parlamentu hlavní opoziční silou.

Do opozice se chystá také liberální strana Ciudadanos. S touto formací, která skončila třetí a bude mít 57 křesel, by Sánchez mohl složit většinovou vládu. Předseda liberálů Albert Rivera, který postavil kampaň na slibu odstavit levici od moci, však možnou spolupráci s PSOE už dříve odmítl a dnes potvrdil, že strana půjde do opozice.

Čtvrtá pozice patří protestní levicové formaci Unidas Podemos, která má 42 křesel. Pokud by Sánchez chtěl sestavit koalici s tímto ideově nejbližším partnerem, potřeboval by podporu menších regionálních stran. Unidas Podemos již Sánchezovi nabídla zahájení koaličních rozhovorů.

Do parlamentu poprvé pronikla xenofobně-populistická strana Vox, která získala 24 mandátů. Je to poprvé od roku 1982, kdy krajně pravicová strana ve Španělsku ve volbách uspěla.

Katalánské separatistické formace získají v novém parlamentu přes 20 křesel, dvě baskické nacionalistické strany pak desítku.

K urnám dorazily více než tři čtvrtiny voličů, což je celkově nadprůměrná účast. Ve srovnání s minulými volbami z roku 2016 vzrostla o téměř deset procentních bodů. Španělé šli k parlamentním volbám již potřetí za necelé čtyři roky.

Z celkového počtu přibližně 47 milionů obyvatel žije ve Španělsku zhruba 750 000 Romů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon