Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Na Slovensku se poprvé udělovalo ocenění Lúč z tmy. Laureátkami jsou Kosová, Kumanová, Orgovánová

18. prosince 2018
Čtení na 3 minuty

Na Slovensku vznikla iniciativa romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Paprsek ze tmy) s cílem podporovat a oceňovat práci jednotlivců, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností.

Ve čtvrtek 13. prosince bylo poprvé uděleno i stejnojmenné ocenění. Laureátkami se staly hned tři významné ženy slovenského veřejného života – bývalá zmocněnkyně vlády pro romskou komunitu a současná ředitelka Romského Institutu Klára Orgovánová, pedagožka a občanská aktivistka Ingrid Kosová a etnoložka Zuzana Kumanová.

„Cílem ocenění je objevovat, prezentovat veřejnosti a oslavovat pozitivní příklady osobností z řad Romů i Neromů a zároveň motivovat laureáty, aby ve svém úsilí nepolevili a nadále v něm vytrvali. Považujeme za důležité dát jim i tímto způsobem najevo, že jejich snaha nezůstává nepovšimnuta. Je rovněž důležité, aby se dozvěděli, že svou prací mění také náš pohled na život a na svět a v konečném důsledku i pohled na nás samotné,“ uvádějí pořadatelé slavnostního večera. „Ocenění Lúč z tmy tvoří zároveň živou, celoroční interaktivní platformu, která chce otevírat ve veřejném prostoru aktuální témata týkající se současného postavení Romů na Slovensku.“

Při volbě názvu a realizace ocenění se pořadatelé odkazují na symboliku paprsku: „Symbolizuje naději, ukazuje nám cestu, po které je třeba kráčet, abychom nezabloudili. Paprsek prostupující tmu zároveň prozrazuje sílu jednotlivce, jeho odhodlání, motivaci a vytrvalost čelit nástrahám osudu, ale také nicotě a prázdnotě.“

„Věříme, že čím více paprsků, které ostatním ukáží cestu a dodají naději, motivaci a odhodlání bude v naší společnosti, tím je větší šance na to, že úsilí pomáhat a inspirovat druhé se znásobí a bude moci dále růst,“ uvádí pořadatelé.

Ingrid Kosová, jedna z laureátek, k ocenění v rozhovoru pro DenníkN: „Vždycky jsem chtěla ovlivnit své blízké okolí ideou, že máme možnost udělat život lepším tím, že na něj jinak nahlížíme, že známe jiné souvislosti, než jsou ty obecně známé. Pokud jsem ovlivnila nějaké lidi, že mají snahu dělat věci lepšími, tak to je ten můj most. Nevím, jestli je to most mezi Romy a Neromy, muži a ženami, lepším a horším vzděláním, to jsem nikdy neřešila. Snažila jsem se jen udělat svět lepším pro naše děti, neboť je to naše zodpovědnost.“

Ingrid Kosová měla od základní školy samé jedničky a po gymnáziu si vybrala právo na Univerzitě Komenského v Bratislavě. I přes skvělé výsledky v přijímacím řízení, nebyla přijata a demotivována šla studovat Technickou univerzitu do Trnavy, a následně do Zvolena. Inženýrský titul a doktorát získala v oblasti podnikového řízení. Je veřejně známá zejména z protifašistických aktivit, z pomoci týraným ženám a ze vzdělávání dětí bez ohledu na jejich rasu či etnicitu.

Zuzana Kumanová je aktivní skrze svůj spolek Ma bisteren!, díky kterému šíří heslo Nezapomeňte! Pátrá po obětech romského holocaustu a vypráví roky zapomenuté příběhy. Jména obětí pomohla vypátrat po desetiletích, do té doby byly anonymní. Organizuje pravidelně pietní shromáždění a nechává osazovat významná místa, na kterých za Slovenského státu umírali Romové, pamětními deskami.

Klára Orgovánová vystudovala psychologii a v 80. letech působila jako atestovaná klinická psycholožka v psychiatrické léčebně v Prešově. V roce 1991 založila Nadaci pro romské dítě a v roce 1995 Nadaci InfoRoma, které i do roku 2001 vedla. V letech 1991 – 1993 působila na Úřadu vlády ČR na Sekci pro národnosti a lidská práva jako poradkyně pro národnosti a v letech 1993 – 2001 jako programová ředitelka Nadace otevřené společnosti v Bratislavě (NOS / OSF). V roce 2001 se stala zmocněnkyní vlády SR pro romské komunity. Tuto funkci zastávala do roku 2007. Nyní je ředitelkou romského institutu.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon