Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Německý ministr vnitra Horst Seehofer: Největší hrozbou pro demokracii tu zůstává pravicový extremismus

05. května 2021
Čtení na 3 minuty

Politicky motivovaná kriminalita je v Německu na vzestupu, loni se počet takových činů oproti roku 2019 zvýšil o 8,54 procenta. Dnes to na tiskové konferenci řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dodal, že největší hrozbou pro německou demokracii zůstává pravicový extremismus, který v roce 2020 činil přes polovinu politicky motivovaných trestných činů.

“Politicky motivovaná kriminalita se výrazně zvýšila. Spolkový kriminální úřad (BKA) v loňském roce zaznamenal nárůst o 8,5 procenta. Je to zneklidňující číslo, neboť potvrzuje rostoucí trend posledních let,” řekl Seehofer. “Nadále platí, že největším ohrožením vnitřní bezpečnosti Německa je pravicový extremismus,” dodal.

BKA ve své statistice uvádí, že loni zachytil 44 692 politicky motivovaných kriminálních činů, z nichž přes 23 600 bylo z krajně pravicového spektra. Pravicová kriminalita tak vzrostla o 5,65 procenta. Výrazně rychleji, o 11,4 procenta, vzrostl počet levicově motivované kriminality, její celkový podíl je ale nižší, loni se jí týkalo 10 971 případů.

Policie informovala, že v Berlíně byl zatčen 53letý muž kvůli podezření, že od roku 2018 rozeslal skoro stovku výhružných dopisů politikům, právníkům a novinářům v Německu a Rakousku. Dopisy byly podepsány zkratkou NSU 2.0. Neonacistická skupina Národněsocialistické podzemí (NSU) na začátku tisíciletí zabila v Německu deset lidí převážně tureckého původu.

Levicových násilných činů uvádí BKA 1526 případů, což ve srovnání s rokem 2019 odpovídá růstu o 45 procent, pravicového násilí se týkalo 1092 činů, což bylo meziročně o 10,8 procenta více. Mrtvé si ale levicové akce loni nevyžádaly žádné, zatímco ty pravicové měly devět mrtvých. Celkem si pak podle Seehofera politické násilí vyžádalo v roce 2020 jedenáct lidských životů, zbývající dvě osoby přišly o život jako oběti náboženské ideologie.

Velký pokles uvádí BKA u kriminality motivované zahraniční ideologií, se zhruba tisícovkou loni zachycených činů vykázala meziroční pokles 46,4 procenta.
Seehofer prohlásil, že Německo bere všechny případy politické kriminality vážně a že nepřipustí, aby lidé, kteří se odhodlají ke službě veřejnosti, čelili zastrašování. “Extremismus je ve všech svých formách hrozbou pro naši zemi a pro naši společnost, budeme proti němu postupovat všemi prostředky, které nám náš právní řád umožňuje,” řekl.

Novou podkategorií, kterou BKA sleduje, je politická kriminalita související s pandemií covidu 19. Zachyceno bylo 3 559 takových případů, z nichž 478 se týkalo i násilností. Pravicové pozadí mělo 777 politicky motivovaných činů týkajících se pandemie a 634 levicové. U většiny případů, konkrétně u 2 133, ale BKA ideologii neupřesňuje.

K demonstracím proti karanténním opatřením Seehofer řekl, že lidé přistupují k otázce osobních práv a svobody vyjadřování velmi vážně. Problémem podle něj ale je propojení normálních obyvatel s radikálními skupinami, které představují zastánci spikleneckých teorií, političtí radikálové nebo například takzvaní říšští občané, kteří neuznávají právní existenci spolkové republiky.

Agentura AP napsala, že v Německu vzbuzuje obavy i role protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) při rozdmýchávání nálad proti přistěhovalcům i samotné vládě. Třetí nejsilnější strana ve Spolkovém sněmu v posledních letech směřovala stále více doprava, a stává se proto stále silněji předmětem zájmu kontrarozvědky.

Berlínská AfD se nyní omluvila za chování svého člena Güntera Brinkera, který před několika dny na interním stranickém facebookovém fóru sdílel komentář o kancléřce Angele Merkelové. “Co se děje, je naprostá drzost, to, že ta svině Merkelová vůbec ještě žije, mě naprosto udivuje. Myslím, že ten kus špíny má takovou ochranu, že se k němu nikdo nedostane, nebo Němci nemají koule?”, ptal se kdosi v komentáři. Magazínu Business Insider, který na věc upozornil, Brinker tvrdil, že komentář, který byl na fóru devět hodin, sdílel omylem. Říká totiž o sobě, že odmítá “všechny formy nenávisti a násilí”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon