Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Neonacisté chtějí v Sasku oslavit Hitlera, přijet mají i z Česka

17. dubna 2018
Čtení na 2 minuty

Zhruba 1000 neonacistů z Německa, Polska a České republiky se chystá v pátek a v sobotu oslavit narozeniny nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve východoněmeckém městečku Ostritz na hranicích s Polskem. Píše o tom deník Frankfurter Rundschau. Saská policie údajně plánuje jedno z největších nasazení za posledních deset let a požádala o posily z jiných spolkových zemí. Hornolužická obec chce jako reakci na neonacistický festival uspořádat slavnost míru.

Páteční Hitlerovy narozeniny chtějí neonacisté podle německého listu slavit dva dny pravicovým rockem, bojovými sporty a propagandou. Někteří obyvatelé a politici jsou pobouřeni a chtějí uspořádat tisícihlavou protidemonstraci. Někteří obyvatelé Ostritze naopak chtějí z obce na víkend odjet ze strachu z výtržností.

Proti setkání pravicových extremistů protestovala čtyřicítka starostů z okolních obcí. “Nechceme a nepotřebujeme v Horní Lužici žádný krajně pravicový festival! Ani v Ostritzi, ani jinde! Kdo zpochybňuje lidská práva a hlásí se ke zločinnému systému, kdo bojuje proti demokracii a pluralismu, ten tu není vítán,” uvedli starostové ve společném prohlášení.

Také saský premiér Michael Kretschmer (z Křesťanskodemokratické unie, CDU), který z oblasti pochází, se nehodlá s konáním akce neonacistů smířit. Převzal záštitu nad slavností míru, která se má v Ostritzi konat v pátek. Protiakcí je ohlášeno pět. K účasti na protestech proti setkání neonacistů vyzval rovněž šéf saských sociálních demokratů (SPD) a zemský ministr hospodářství Martin Dulig.

“Politici a občanská společnost musí u tohoto tématu ukázat svůj postoj,” řekl Dulig. Na neonacistické akci pod názvem Schild und Schwert (Štít a meč) mají vystoupit extremistické rockové kapely Oidoxie nebo Kategorie C. Festival se má uskutečnit na soukromém pozemku hoteliéra a bývalého člena krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Hanse-Petera Fischera, který dá podle Frankfurter Rundschau účastníkům akce k dispozici i svůj hotel Neisseblick.

Razie u podezřelých osob

V několika německých spolkových zemích dnes úřady také podnikly domovní prohlídky u osob podezřelých ze založení organizace podporující pravicový terorismus. Podezřelými jsou čtyři obvinění v Dolním Sasku, Brémách a Šlesvicku-Holštýnsku, informovalo spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Podle agentury DPA zatím nebyl nikdo zadržen.

Na akci, která začala ráno na základě rozhodnutí vyšetřujících soudců spolkového soudního dvora, se podíleli kriminalisté z jednotlivých spolkových zemí a speciální policejní jednotky.

Spolkové státní zastupitelství tvrdí, že podezřelí se nejpozději počátkem roku 2017 sdružili pod názvem Nordadler (Severní orel). Jejich cílem prý bylo vzkříšení národního socialismu v Německu.

Skupina přitom podle vyšetřovatelů zvažovala i útoky na politické protivníky, ale ještě se nedostala k jejich podrobnějšímu plánování. Obvinění se podle žalobců pokusili opatřit si zbraně, munici a materiál na konstrukci zápalných a výbušných zařízení. Další vyšetřování převzal zemský kriminální úřad Dolního Saska.

V Mnichově mezitím vrcholí proces s poslední žijící členkou neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí, která v letech 2000 až 2006 z rasových důvodů zabila devět mužů tureckého a řeckého původu. Dnes měly u soudu začít závěrečné řeči obhájců Beaty Zschäpeové, ale kvůli nepřítomnosti jednoho z nich byly odloženy na příští týden.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon