Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovenské ministerstvo školství zřídilo expertní tým zaměřený na řešení problémů vzdělávání národnostních menšin

19. května 2020
Čtení na 2 minuty

Slovenské Ministerstvo školství vytvořilo expertní tým, který se zaměřuje na problematiku zanedbávání vzdělávání národnostních menšin a etnických skupin. Slovenskou tiskovou agenturu (SITA) o tom informoval tiskový mluvčí Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu (MŠVVaŠ) SR.

Expertní tým zřídila státní tajemnice MŠVVaŠ Monika Filipová (SaS), podle které je klíčové začít s akčním plánem inkluzivního vzdělávání a předcházení segregace. Současné vedení Ministerstva školství se navíc musí vyrovnat s právními úkony Evropské unie vůči Slovenské republice pro podezření o porušení směrnice o rasové rovnosti.

Filipová poznamenala, že resort si je vědom toho, že je potřeba řešit zanedbanou problematiku vzdělávání menšin, hlavně u romských dětí.

“I z tohoto důvodu jsem se rozhodla sestavit na ministerstvu expertní tým, se kterým intenzivně pracujeme přípravě adekvátních a realizovatelných opatření,” uvedla Filipová. Dodala také, že nezanedbatelnou součástí jejich práce je také komunikace s Ministerstvem zahraničních věcí, stálým zastoupením SR při Evropské unii, zplnomocněnkyní vlády pro romskou komunitu a také veřejnou ochránkyní práv.

“Státní tajemnice uvedla, že bylo potřebné vyslat signál o tom, že Slovenská republika chce komunikovat a diskutovat o těchto problémech s Evropskou komisí. “Problémy v oblasti řešení podezření z diskriminace romských dětí ve vzdělání jsem řešila i s českou a madarskou vládou. Právě společný postoj k tomuto tématu může být klíčovým nástrojem, který by mohl pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu vzájemného vylučování,” řekla podle SITA Filipová.

Evropská komise v říjnu 2019 zveřejnila stanovisko, ve kterém žádá o dodržování směrnic Evropské unie o rasové rovnosti.

“Na Slovensku je nepřiměřený podíl romských dětí umístěných do speciálních škol, nebo tříd pro děti s mentálním postižením a v hlavním vzdělávácím proudu tak dochází k marginalizaci romských dětí jejich umisťováním do výhradně romských tříd nebo škol,” uvedla Evropská komise.

Slovensko má dva měsíce na to, aby učinilo vhodná opatření, jinak může Evropská komise rozhodnou o tom, že případ posune Soudnímu dvoru Evropské unie.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon