Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Slovensko si zvolilo prezidenta: Pellegrini vyhrál nad Korčokem

07. dubna 2024
Čtení na 6 minut
Peter Pellegrini (FOTO: CC-BY-4.0: © Evropská unie - Zdroj: EP)
Peter Pellegrini (FOTO: CC-BY-4.0: © Evropská unie - Zdroj: EP)
Předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini vyhrál sobotní rozhodující kolo přímých voleb nového prezidenta země se ziskem 53,12 procenta hlasů. Porazil kariérního diplomata Ivana Korčoka, kterého podpořilo 46,87 procenta voličů. Volební účast dosáhla 61,14 procenta, dosud vyšší byla pouze v roce 1999, kdy Slováci poprvé volili hlavu státu přímo. Vyplývá to z údajů slovenského statistického úřadu po sečtení hlasů ze všech volebních místností.

Rozdíl ve volebních ziscích obou finalistů voleb hlavy státu byl sice nejtěsnější v historii Slovenska, zároveň ale větší, než předpovídaly průzkumy před sobotním hlasováním. V něm přišlo o novém prezidentovi rozhodnout více voličů, než v první kole, kdy účast byla 51,91 procenta.

Pellegrini vyhrál ve výrazné většině slovenských regionů. Korčokovi se dařilo hlavně v Bratislavě a jejím okolí, dále v několika okresech na západním, severním a východním Slovensku.

Šéfovi slovenské sněmovny Pellegrinimu dalo hlas 1,41 milionu voličů. Neúspěšný prezidentský kandidát Korčok dostal celkově 1,24 milionu hlasů; nynější slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové stačilo před pěti lety na zvolení hlavou státu zhruba 1,06 milionu hlasů při výrazně nižší volební účasti.

Čaputová se o znovuzvolení neucházela, její prezidentský mandát skončí v polovině června.

Fiala, Lipavský i Pavel zmínili v přání Pellegrinimu pokračování dobrých vztahů

K vítězství pogratuloval Peteru Pellegrinimu premiér Petr Fiala (ODS). Na síti X uvedl, že věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) věří, že Pellegrini bude v nové pozici plně podporovat česko-slovenskou spolupráci a bude zárukou pevného zakotvení Slovenska v evropských a transatlantických strukturách. Prezident Petr Pavel pak věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů, česká hlava státu bude se těšit na konstruktivní spolupráci.

Pellegrinimu už v noci přímo v jeho volebním štábu z pověření Pavla pogratuloval velvyslanec ČR na Slovensku Rudolf Jindrák. Podle serveru Seznam Zprávy tak bylo Česko vůbec první zemí, která nově zvolenému prezidentovi gratulovala.

Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině a podporu napadeného státu. Česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.

Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš dnes v noci na síti X napsal, že věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem pod vedením politika, kterého v kampani podpořil. Uvedl také, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.

Předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Pellegrini je pro Česko lepší volbou, protože preferuje nadstandardní česko-slovenské vztahy založené na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu. “Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky,” míní Okamura.

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) na síti X zmínil, že volby nakonec nebyly takovým dramatem, jak se očekávalo. “Pogratulujme svobodně a demokraticky zvolenému budoucímu prezidentovi a popřejme Slovensku, aby ho v příštích letech nečekala ani žádná jiná dramata. A aby i všechny další slovenské volby byly svobodné a demokratické,” uvedl.

Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve své gratulaci popřála Pellegrinimu hodně úspěchů v práci ve prospěch Slovenska. “Chci zároveň ocenit jeho protikandidáta Ivana Korčoka, který vedl slušnou, férovou a transparentní kampaň, postavenou na pozitivní nabídce,” napsala ČTK. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) věří, že podpora tradičních velmi dobrých a blízkých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude společnou prioritou, uvedl v gratulaci na síti X.

Někteří politici vládní ODS výsledek hlasování na síti X spojovali s obavami z destabilizace EU. Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) volby potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropské unii a následuje tak cestu Maďarska.

Pellegrinimu pomohla sázka na válku i mobilizace voličů, píší slovenská média

Peteru Pellegrinimu pomohla sázka na téma války, mobilizace voličů vládní koalice a oslovil také regiony s početnou maďarskou menšinou, píší dnes slovenská média. Podle listů Sme a Denník N výsledek hlasování znamená, že moc konsolidoval premiér Robert Fico, v jehož straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini v minulosti po dvě desetiletí působil.

“Velkou část voličů podporujících současnou vládní koalici mobilizovalo nepochybně i to, že ve dvou předchozích volbách zvítězil ´opoziční´ kandidát. Chtěli, aby se to obrátilo. Podobně to zafungovalo i v sousedním Česku, jen v obráceném gardu – po dvou neúspěšných pokusech porazit Miloše Zemana se opoziční tábor zmobilizoval až potřetí, když vyhrál Petr Pavel,” napsal list Pravda.

Pellegrinimu podle deníku pomohlo i strašení, že jeho soupeř Ivan Korčok zatáhne Slovensko do války. “Ačkoliv takovéto kompetence prezident nemá, na velkou část voličů to pravděpodobně zabralo. Strach je nejsilnější mobilizační prvek,” dodal.

“Je legitimně zvoleným prezidentem. Problémem je způsob, jak se jím stal. Do paláce se dostal lžemi, šířením strachu, úmyslnou polarizací, neférovou kampaní či bratříčkováním s extrémisty,” napsal o Pellegrinim list Sme.

Tvrdí, že Pellegrini nebude nadstranickým prezidentem a že Fico výsledkem prezidentských voleb konsolidoval moc. “Takováto vládní koalice samozřejmě nemůže změnit ústavu, ale v rámci jejích dnešních mantinelů může postupně ovládnout i další složky státu,” uvedl deník. Dodal, že bude pokračovat šikana kritických úředníků či policistů, postup vůči kritickým médiím bude tvrdší a na řadu přijdou i nevládní organizace.

“Prezidentem bude Peter Pellegrini. Prezidentem, ale jen na obrazech ve státních kancelářích a ve školách. Skutečným prezidentem bude Robert Fico. Fico bude reálným prezidentem, protože je nezpochybnitelným šéfem koaliční skupiny. Pellegrini ho poslouchá na slovo,” napsal list Denník N.

“Pellegrini svého protikandidáta porazil až s překvapivým náskokem téměř 170.000 hlasů,” naspal list Plus Jeden deň. Průzkumy předpovídaly mnohem těsnější výsledek rozhodujícího duelu, březnové první kolo prezidentských voleb zase vyhrál Korčok s nečekaně vysokým náskokem téměř 124.000 hlasů před Pellegrininim.

Podle portálu Aktuality.sk byla nejsilnější zbraní Pellegriniho vládní koalice. Web doplnil, že vládní strany s výjimkou nacionalistické Slovenské národní strany si udržují v průzkumech vysokou podporu navzdory masivním občanským a opozičním protestům, které začaly po loňském nástupu nynější Ficovy vlády do úřadu.

“Pellegrini se sám zúčastnil jedné z největších a nejšpinavějších antikampaní v dějinách slovenské politiky,” napsaly Aktuality.sk. Dodaly, že z diplomata Korčoka vládní politici udělali válečného štváče.

Ruská média se z výsledků voleb na Slovensku radují, ukrajinská jsou zdrženlivá

Ruská média píší, že na Slovensku vyhrál prezidentský kandidát odmítající dodávky zbraní na Ukrajinu a podporující rychlé řešení konfliktu. Média na Ukrajině, která se už přes dva roky brání ruské ozbrojené agresi, připomínají Pellegriniho výroky ohledně války či pomoci Kyjevu a upozorňují na blízké vztahy s premiérem Robertem Ficem, jehož názory označují za proruské.

“Pellegrini se zasazuje o ukončení bojů na Ukrajině,” napsala ruská agentura RIA Novosti a připomněla, že nově zvolený prezident “projevil obavy” ohledně dodávek munice Kyjevu. Agentura TASS Pellegriniho označila za “podporovatele rychlého řešení konfliktu na Ukrajině”.

Agentura Interfax naopak vyzdvihla postoje poraženého exšéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka, který podle ní ohledně mezinárodních otázek zastává “otevřeně prozápadní pozici”. Citovala také premiéra Fica, v jehož straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Pellegrini v minulosti po dvě desetiletí působil a který nového prezidenta nazval někým, kdo si váží míru.

Moskva, jejíž vojska v roce 2022 invazí zahájila na Ukrajině rozsáhlý vojenský konflikt, tvrdí, že je v případě realistických nároků ochotna s Kyjevem jednat o míru. Ukrajina ale opakovaně upozorňuje, že v případných mírových hovorech odmítá slevit ze svých požadavků – mimo jiné na stažení ruských vojsk z ukrajinského území a na obnovení hranic země v podobě z roku 1991, tedy včetně Krymského poloostrova. Ten Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo už v roce 2014.

Tyto požadavky Rusko, které si ke svému území kromě Krymu připojilo i čtyři ukrajinské oblasti, odmítá. Pro Kyjev jsou pak hovory o mírovém řešení konfliktu podporou kremelské agendy.

Ukrajinská média jsou v hodnocení Pellegriniho opatrná. Jeho postoje zmiňují zejména v souvislosti s Ficem, kterého list Ukrajinska pravda označil za “antiukrajinského”.

“Pellegrini sdílí postoj slovenské vlády ohledně normalizace vztahů s Ruskem,” podotýká agentura Ukrinform, podle které je Pellegrini také odpůrcem západních protiruských sankcí.

Agentura Unian přinesla přehled Pellegriniho výroků o Ukrajině a mimo jiné připomněla, že nově zvolený prezident v předvolebních debatách požadoval “okamžité ukončení bojů a zahájení mírových rozhovorů”.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon