romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Analýza: Rozdělení Romové. Romské osobnosti volily Drahoše, v sociálně vyloučených lokalitách vítězil Zeman

28.1.2018 13:22
Romové ve volebních místnostech (FOTO: Repro Facebook)
Romové ve volebních místnostech (FOTO: Repro Facebook)

V Chanově přišlo ve druhém kole prezidentské volby vybírat prezidenta 11,37 procent obyvatel a Jiří Drahoš zde získal přes 80% hlasů. Při podrobnějším pohledu na výsledky voleb v sociálně vyloučených lokalitách, můžeme však mluvit o slabé volební účasti a až na výjimky převahu Miloše Zemana, vítěze voleb. Stejně jako je rozdělena ve volbě česká společnost po linii větších měst proti vesnicím nebo vzdělání a mladší věkem proti méně vzdělaným a starším, jsou rozděleni i Romové.

Romy v sociálně vyloučených lokalitách nevyburcovaly k volbě Jiřího Drahoše protiromské výroky Miloše Zemana, jeho jasné stanovisko proti vykoupení vepřína v Letech u Písku nebo veřejně formulovaná podpora nenávist šířícího Tomia Okamury a Tomáše Vandase.

Podle volební účasti v těchto lokalitách můžeme říci, že nejspíš Romové nešli volit, stejně jako při volbách do poslanecké sněmovny, a bez podrobnějších dat nemůžeme určit, zda ti, co zde volili Miloše Zemana byli Romové nebo jejich čeští sousedi.

Na druhou stranu prezidentská volba ukázala, že romské osobnosti, romští lídři, romská střední třída nebo mladí romští studenti šli volit a volili až na malé výjímky Jiřího Drahoše. Vyplývá to z chování těchto Romů v anketách na serveru Romea.cz nebo z jejich vyjádření na Facebooku. Lídři a osobnosti však nedokázali přesvědčit k tomu samému jednání i chudé Romy z lokalit.

Chanov

Oproti prvnímu kolu, kdy v mosteckém Chanově vyhrál Michal Horáček a Jiří Drahoš zde nezískal ani jediný hlas, tak v druhém kole přišlo volit o 100 procent voličů více a volební účast se vyhoupla na 11,37 procent. Což z celorepublikového průměru je samozřejmě velmi málo, ale z hlediska Chanova je toto číslo spíše vyšší. Standardně zde chodí volit méně lidí.

Drtivě zde zvítězil Jiří Drahoš, když pro něj hlasovalo 82,75 procent voličů. V konkrétních číslech je to 72 hlasů, Miloš Zeman získal 15 hlasů, což znamená 17,24 procent. V prvním kole volilo Zemana 10 voličů.

Potvrdily se tak výroky Petra Baža, který po prvním kole tlumočil názory Romů z Chanova na Miloše Zemana, kterého mají místní plné zuby.

Obrnice

O pár desítek metrů dál, v sousedních Obrnicích byla situace jiná. Žije zde přibližně 2 500 obyvatel, podle kvalifikovaného odhadu činí podíl Romů více než 1 000 osob. Celkově zde stejně jako v prvním kole vyhrál Miloš Zeman, když získal 75,1 % hlasů, při volební účasti 30,43 %. Obrnice jsou rozděleny na tři okrsky a je zajímavé, že v jednom okrsku byla volební účast téměř 70 % a ve zbylých dvou se pohybovala mezi 23 - 26 procenty.

Do okrsků s menší volební účastí spadá i sociálně vyloučená lokalita, které se hovorově říká Velké sídliště. I zde zvítězil Miloš Zeman se ziskem 73,42 procent.

Krupka

V další obci Ústeckého kraje, kde žije početná romská menšina, v Krupce zvítězil také Miloš Zeman se ziskem 64,19 procent hlasů. Na sídlišti Maršov, kde podle odhadů Agentury pro sociální začleňování žije asi 70 procent Romů, se volební účast ve volebním okrsku 8, kam spadá i ulice Karla Čapka, přehoupla přes 32 procent. Stejně jako v prvním kole zde zvítězil Miloš Zeman se ziskem 65,98 procent hlasů. V prvním kole zde Miloš Zeman zde získal 48,99 procent, Jiří Drahoš 17,11 procent a Michal Horáček 15,1 procent.

Duchcov

V Duchcově, který se stal v minulosti dějištěm protiromských demonstrací a byl baštou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), která ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 v okrsku č. 1 získala 18,45%, zvítězil Miloš Zeman se ziskem 70,41 procent. Právě vůdce DSSS Tomáš Vandas Miloše Zeman před druhým kolem prezidentské volby podpořil.

Volební účast v celém Duchcově činila 52,17 procent, přičemž ve volebních okrscích v severní části města se pohybovala kolem 60 procent, v jižních okrscích, kde žijí Romové přesahovala pouze 30 procent. Miloš Zeman zde také zvítězil se ziskem přes 60 procent hlasů.

Trmice

Volební účast v celých Trmicích, kde žije asi 3 300 obyvatel a z toho odhadem čtvrtinu tvoří Romové, byla 42,6 procent. Miloš Zeman z toho získal 648 hlasů, což činilo 64,6 procent hlasů. Drahoš získal 355 hlasů oproti 216 hlasům z prvního kola. Ve dvou okrscích, na které jsou Trmice rozděleny, byly výsledky velmi podobné.

Předlice a Mojžíř

Stejně jako v Chanově stoupla volební účast v Předlicích téměř o 100 procent a činila 11,20 procent. Stejně jako v prvním kole zvítězil současný prezident se ziskem 62,37 procent.  Drahoš získal 38 hlasů oproti devíti hlasům z prvního kola.

"Členové Amare Předlice volili rozumem, tedy proti Zemanovi, který je proslulý protiromskými výroky a šířením xenofobie. Ale nemáme zdroje, lidské ani finanční, abychom dělali politické vzdělávání v lokalitě Předlice, což by bylo velmi potřeba," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož.

V další ústecké čtvrti, kde žijí Romové a kam spadá například ulice Jindřicha Plachty na sídlišti Mojžíř, se volební účast pohybovala kolem 20 procent a zvítězil zde Miloš Zeman s 68,59 procenty hlasů. V celém Ústí nad Labem získal Miloš Zeman celkem 57,61 procent hlasů.

Varnsdorf

Ve Vansdorfu ve volebním okrsku č. 9, kam patří i Kovářská ulice, a která je hanlivě označována jako "romské ghetto" získal Miloš Zeman 62,98 procent hlasů (262 voličů), profesor Drahoš získal 154 hlasů oproti 56 z prvního kola. Volební účast byla 39,68 procent. Výsledky v tomto okrsku byly prakticky totožné jako v celém Varnsdorfu.

Ostrava

Pokud se přesuneme do Moravskoslezského kraje a konkrétně do Ostravy zaujal v prvním kole volební okrsek číslo 19003 ve Slezské Ostravě, kde volit nepřišel vůbec nikdo. Sem se nastěhovali někteří lidé z Přednádražní ulice. Ani ve druhém kole nebyla účast velká, ale volit přeci jen někdo přišel. Konkrétně přišlo 9 voličů, kteří odevzdali 8 platných hlasů. Šest z nich získal profesor Jiří Drahoš a dva současná hlava státu. K loňským volbám do Poslanecké sněmovny dorazili do volební místnosti v Hrušově jen tři voliči ze 115.

Poměrně zajímavé výsledky přineslo hlasování v Ostravské čtvrti Přívoz při volbách do poslanecké sněmovny. V okrsku 8001 zvítězila se ziskem 27,61 procent SPD Tomia Okamury před ANO (20,95 %). V okrsku 8002 si obě politická uskupení pořadí vyměnily. V letošních prezidentských volbách v okrsku 8001 zvítězil při volení účasti kolem 19 procent zvítězil v obou okrscích Miloš Zeman se ziskem kolem 70 procent. V okrsku 8002 byla pak volební účast vyšší (28,54 procent) a zisk Miloše Zemana nižší (60,30 procent).

Velkou převahu měl současný prezident i v Ostravě Kunčičkách, zde ho volilo dokonce přes 70 procent voličů.

Jiří Drahoš v Moravské Ostravě Přívoze zvítězil v několika okrscích, když získal kolem 60 procent hlasů. Nelze však z toho vyhodnotit, zda měla na tyto výsledky vliv výzva místních romských autorit k volbě Jiřího Drahoše.

Vsetín - Poschla

Zpravodajský server Romea.cz sledoval v prvním kolem volby prezidenta výsledky v okrsku, kam spadá lokalita Poschla. Sem vystěhoval Romy do unimobuněk někdejší starosta Vsetína Jiří Čunek. Jak jsme již uvedli minule, z dat Českého statistického úřadu nelze přesně určit koho volili, protože Poschla je jen malá část volebního okrsku č. 7. Ve druhém kole zde byla volební účast 65,78 procent a Miloš Zeman těsně zvítězil se ziskem 51,32 procent hlasů, když získal o 15 hlasů více než Jiří Drahoš.

Přečteno: 3490x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Prezident, Prezidentské volby, Prezidentské volby 2018HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo