romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anketa mezi Romy: Uprchlíci nejsou hrozba, ale lidé utíkající před válkou

20.10.2015 12:50
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (ILUSTRAČNÍ FOTO: bau)
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (ILUSTRAČNÍ FOTO: bau)

V době, kdy humanitární krize hrozí hned na několika evropských hraničních přechodech současně a demonstrace pro i proti migraci se konají i několikrát do měsíce se Romea.cz rozhodla uspořádat anketu na uprchlické téma také mezi Romy. S vědomím, že jde pouze o úzké spektrum reprezentantů, přinášíme dnes její první část, která má spíše ilustrativní charakter než pádnou výpovědní hodnotu. Přesto jsme přesvědčeni, že má smysl přiblížit alespoň pohled několika jednotlivců - hledisko příslušníka romské menšiny zůstává i vzhledem k chybějícím příslušným sociologickým průzkumům širší veřejnosti spíše skryté. I z toho důvodu se Romea.cz chystá téma dále rozvíjet, mimo jiné v podobě facebookové výzvy a ankety, které jsou dostupné na facebookovém profilu Romea.cz. Prosíme tímto Romy, kteří mají zájem se k problematice vyjádřit, aby přispěli svou odpovědí.

Naši respondenti odpovídali na otázku: VIDÍTE UPRCHLÍKY JAKO MOŽNOU HROZBU PRO EVROPSKOU SPOLEČNOST? Vnímáte současný postup české vlády jako přiměřený situaci?

Iveta Kokyová

spisovatelka

Když se na to budu dívat čistě z lidského hlediska, tedy z hlediska pomoci trpícím lidem, tak je jako hrozbu nevnímám. Pokud se na to budu dívat z hospodářského, populačního, náboženského, ekonomického hlediska, tak tam nějaké hrozby či vykřičníky jsou, ale nade vším by mělo vítězit lidství.

Roman Michalčík

herec

Ať už jsou uprchlíci jacíkoliv, jsou to lidé, kteří utíkají před válkou. Nevnímám je jako hrozbu, ale jako někoho, kdo potřebuje pomoc.

Lukáš Kotlár

novinář

Evropská společnost má strach. Ten je hlavním důvodem toho, že jsou uprchlíci považováni za hrozbu. Neexistuje žádný konkrétní plán řešení, veškeré dosavadní kroky považuji za velmi závažnou improvizaci. Přál bych si, aby vlna přicházejících uprchlíků měla na evropskou společnost co nejméně negativní dopad, a jelikož mluvím z pozice člověka, kterého masírují média, věřím, že pro evropský kontinent nyní začíná velká výzva. A já mám výzvy rád, takže jsem zvědavý, jak se s tím evropská společnost vypořádá.

Patrik Grundza

vizážista, mentor LGBT komunity

Nevnímám je negativně. To, co je podle mého názoru hodně nebezpečné pro střední Evropu, je náš přístup k danému problému. Hodně se mi líbil komentář paní Magdy Vášáryové k tématu.

Radek Grundza

kuchař

Samozřejmě, že nevidím hrozbu v uprchlících. To spíš v legislativě v rámci Evropské unie a jednotlivých států, které do ní patří. Jinými slovy, každý stát má nějaké zákony, které se zabývají daným problémem. Pakliže nastane taková situace, každý stát by na ni měl být připraven a jednat. Zde se bohužel zaspalo, ale myslím, že ještě není nic ztraceno, pokud budou státy EU budou naplňovat zákon o uprchlících.

Pavel Botoš

předseda Halifax Roma Group

Tuto otázku jsem již před pár týdny položil svým kolegům ve Velké Británii, byla však postavena opačně: ,,Myslíte si, že je Evropa a zvláště pak ČR a SK, nebezpečná pro uprchlíky? A pakliže ano, tak i sama sobě?“ Nebudu zde zveřejňovat odpovědi kolegů za sebe však odpovím takto: Ano, jsem přesvědčený o tom, že ČR i SK jsou nebezpečné pro uprchlíky, a i samy sobě. Uprchlíci se snaží pouze zachránit si holý život a životy svých rodin. Já osobně se také považuji za uprchlíka, protože jsem prchnul před narůstajícím extremismem v ČR, moje záležitost se ovšem ani v nejmenším nedá porovnat se situací běženců z válkou zmítané země. Nedá se porovnat ani s tím, jak se k nám zachovali a přijali nás zdejší lidé, když jsme s rodinou dorazili do Velké Británie. Možnosti, které nám nabídli, jsou takřka nekonečné. Nevzali nám důstojnost, svobodu ani svobodné rozhodování. Myslím si, že si některé evropské země koledují o velkou ostudu, která se projeví až po této tzv. uprchlické krizi. Myslím si že ČR a SK se zapíší do historie jako země, které postrádají pravé lidské hodnoty. Mnoho občanů i politiků pochopitelně namítá, že mají obavy z toho, že se do těchto zemi dostanou bojovníci s IS a jiní teroristi. Ale od čeho jsou pak tajné služby a jiné bezpečnostní složky?! Pokud budou tyto bezpečnostní složky plnit své povinnosti, nebudou na tom naše země s bezpečností o nic hůř než předtím. Uvědomme si, že např. ČR je pro valnou většinu běženců pouze tranzitní zemí. Přesto jsou nedůstojně přijati a automaticky považováni za zločince. Nejsem ekonomický odborník, jako laik jsem však přesvědčen o tom, že by uprchlíci mohli být ekonomice prospěšní. Nebo si snad protimigrační opozice myslí, že jsou všichni běženci nevzdělaní ?

Eugen Jan Kondáš

nezaměstnaný

Pokud chcete znát můj názor na uprchlíky, uvádím, že bychom jim měli v rámci svých možností pomoci. Je to naše povinnost, za sebe to tak cítím.

Miroslav Kováč

předseda SRP

Uprchlíky v žádném případě nepovažuji za hrozbu, se kterou by se evropská společnost nedovedla vypořádat. Naše společenství jsou natolik vyspělá, že dovedou odhalovat a eliminovat potencionální hrozby, což se několikrát potvrdilo jak u nás, tak v jiných evropských zemích a touto hrozbou nemusí být ani zdaleka uprchlíci. Těch, mimochodem, žije dnes v EU několik milionů. Hrozbou může být kdokoliv s extrémistickým myšlením, nebo například soused, o kterém si myslíme, že je „slušný". Co se týče přílivu imigrantů, tak sítem nastavené azylové politiky jich nakonec propadne více jak polovina, takže bych to neviděl tak dramaticky. Spíše se obávám nárůstu rasově-nacionálního extremistického populismu, xenofobního postoje společností v zemích EU, který se stává i vinou politiků společensky přijatelným. A „slušní“ lidé opět mlčí.

Miroslav Mário Rusenko

Poradce předsedy RDS

Já bych je rozdělil do tří kategorií. Na lidi, kteří musejí opustit svou rodnou zem před agresory a kteří jsou ohrožení na životech hrozbou krveprolití v rámci etnické a náboženské genocidy. Neboli na ty, kteří jsou postižení válečnými konflikty, takže utíkají, aby si zachránili život. U nich je jasné, že by jim měla být dočasně poskytnuta pomoc ve formě azylu, a to tam, kde se budou cítit v bezpečí a kde s nimi bude zacházeno tak, aby měli vše co potřebuji k životu. Je potřeba lidského a solidárního přístupu především k rodinám s dětmi, které je nutné ochránit je před hrozbou některých organizovaných skupin, propagujících násilí, xenofobii, nenávist a rasistické postoje jdoucí do extrému. Jejich kategorie určitě není potenciální hrozbou pro evropskou společnost, tou je spíš ta část společnosti, která hlásá nacismus a nenávist a propaguje ideologii, která může vyvolat válku. Násilí a teror války, nacismus a xenofobní postoje podle mě Romové obvykle odsuzují. Další kategorie je uprchlík ekonomický, který většinou pochází ze státu, kde je krize a chudoba a tak se snaží jít někam, jsou zákony a sociální systém štědré. Ani druhá kategorie není podle mého společenskou hrozbou, pokud budou tito lidé dodržovat zákony země, která je přijme. Třetí kategorii tvoří uprchlíci organizovaní - řízení agresoři, vyslaní do evropských státu, aby mohli zaútočit zevnitř. Jsou to jsou dobře vycvičení průzkumníci a špioni, fanatizovaní váleční bojovníci, kteří nemají slitování před ničím a jejich cílem dobýt za každou cenu evropské státy. Tato kategorie je potenciální hrozbou pro evropskou společnost, která by se vůči nim měla zajistit větší bezpečnostní opatření všemi prostředky EU.

Emilia Verona Horáčková

sociální pracovnice

Hrozbu nevidím, vidím tam děti, matky a rodiny, které chtějí žít v bezpečí a normálně a kteří riskují životy své i svých děti, když utíkají ze země, kde se válčí. Člověk přemýšlí a jiní konají a vyvolávají strach, averzi a nenávist . Už jsou každopádně zde. Máme je snad poslat zpět ? Zavřít je? Zlikvidovat ? Vede se tu i diskuze o ozbrojování... Nechápu, kde se vzala tak silná nenávist, odporný protitlak a argumenty. Neříkám, že se nemůžou vyskytnout problémy plynoucí z kulturní odlišnosti a jazykové bariéry. Nemyslím si ale, že nám hrozí nebezpečí. Jsem věřící a vím, že Bůh je jen jeden a že islámská víra byla na začátku, a později přišly další víry... Jsem přesvědčená, že nás mohou obohatit a zpestřit náš život, každý člověk jedná sám za sebe a teprve, když se poznáme, můžeme o druhém říci, že je dobrý nebo špatný. Lidskost a přijetí nemohou mít než kladný efekt.

Přečteno: 1270x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Osobnosti, Anketa, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo