romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antirasistické hnutí EGAM vyzývá k vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu

23.1.2018 13:12
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Evropské antirasistické hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) zveřejnilo výzvu k vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu. V současné době ji podpořily romské i neromské osobnosti a také 249 poslanců z 28 zemí světa.

Ve zveřejněné výzvě EGAMu například stojí: 

"Brzy bude odstraněna prasečí farma postavená na místě bývalého koncentračního tábora. Zápach, který zatím stále nevyhnutelně obklopuje návštěvníky pietního místa, zmizel. Podestýlka pro prasata umístěná na masových hrobech bude přesunuta a po více než sedmdesáti letech po skončení druhé světové války bude zřízen důstojný památník. Tzv. lokucida, tedy zločin proti místu, Let u Písku bude nakonec zastavena.

Bylo to vše, jen ne jednoduchý proces: jen díky výjimečné mobilizaci evropské občanské společnosti, Romům i neromům, uzavřely české úřady a soukromí vlastníci konečně dohody o odkoupení prasečí farmy.

(...)

Jak se ukazuje na případu Let u Písku, lze dlouhou historii pronásledování Romů, která vyvrcholila genocidou a přetrvává dodnes, přetnout pouze prostřednictvím rozhodného a sjednoceného závazku občanské společnosti a institucí. Proto požadujeme vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu!"

Nadace by měla podporovat výzkumné aktivity, sběr svědectví pamětníků a jejich potomků těch, vytvoření archivů, výstav a organizaci vědeckých sympozií, které umožní lépe porozumět této historii. Důležitou součástí by pak byly investice do vzdělávání, zapojení tohoto tématu do školních osnov.

Aktivity podporované nadací přispějí k boji proti rasismu, diskriminaci a sociálnímu vyloučení, které jsou důsledkem pronásledování Romů v minulosti.

Přečteno: 1376x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EGAM, Diskriminace, Holocaust, Lety u Písku, pietní místo, Rasismus, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo