romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Antirasistické hnutí EGAM vyzývá k vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu

23.1.2018 13:12
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Evropské antirasistické hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) zveřejnilo výzvu k vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu. V současné době ji podpořily romské i neromské osobnosti a také 249 poslanců z 28 zemí světa.

Ve zveřejněné výzvě EGAMu například stojí: 

"Brzy bude odstraněna prasečí farma postavená na místě bývalého koncentračního tábora. Zápach, který zatím stále nevyhnutelně obklopuje návštěvníky pietního místa, zmizel. Podestýlka pro prasata umístěná na masových hrobech bude přesunuta a po více než sedmdesáti letech po skončení druhé světové války bude zřízen důstojný památník. Tzv. lokucida, tedy zločin proti místu, Let u Písku bude nakonec zastavena.

Bylo to vše, jen ne jednoduchý proces: jen díky výjimečné mobilizaci evropské občanské společnosti, Romům i neromům, uzavřely české úřady a soukromí vlastníci konečně dohody o odkoupení prasečí farmy.

(...)

Jak se ukazuje na případu Let u Písku, lze dlouhou historii pronásledování Romů, která vyvrcholila genocidou a přetrvává dodnes, přetnout pouze prostřednictvím rozhodného a sjednoceného závazku občanské společnosti a institucí. Proto požadujeme vytvoření Evropské nadace pro památku romského holocaustu!"

Nadace by měla podporovat výzkumné aktivity, sběr svědectví pamětníků a jejich potomků těch, vytvoření archivů, výstav a organizaci vědeckých sympozií, které umožní lépe porozumět této historii. Důležitou součástí by pak byly investice do vzdělávání, zapojení tohoto tématu do školních osnov.

Aktivity podporované nadací přispějí k boji proti rasismu, diskriminaci a sociálnímu vyloučení, které jsou důsledkem pronásledování Romů v minulosti.

Přečteno: 1237x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EGAM, Diskriminace, Holocaust, Lety u Písku, pietní místo, Rasismus, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo