romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Arab mi šahá na babu…“ Pokračuje Nohavica ve svém předchozím rasismu?

18.8.2016 18:11
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)

Pokračuje zpěvák Jaromír Nohavica ve svém předchozím rasismu, nebo je jeho poslední píseň o Arabovi a babě naopak trefnou kritikou do vlastních řad? Je velmi těžké to jednoznačně určit, nicméně jeho vážně míněný protiromský song opravňuje pozorovatele k pochybám.

„…já mu snad oči vydlabu“

Nohavica vystoupil v letním amfiteátru v Hukvaldské oboře s novou písní, která se tváří jako vtípek. „Šabadabada, šabadabada šabadadádá. Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu. Zabiju toho Barabu, toho Barabu, Alibabu… ze Sýrie,“ zpívá ve své písni Nohavica.

Text se dá vykládat různě. Poptával jsem se kamarádů a známých, co si o tom myslí. A zjistil jsem, že v tomto ohledu pokrývají celé spektrum přístupů k Nohavicovi i jeho dílu. Jedna kamarádka se cítí dotčená. Zpěvák podle ní pokračuje ve svém xenofobním či rasistickém přístupu k životu, počínaje zhudebněním protižidovské balady Petra Bezruče a konče tímto popěvkem. Druhý zase bere Nohavicův poslední počin o Arabovi a babě jako zesměšňování těch, kteří uprchlíkům paušálně nasazují psí hlavu. Vidí to tedy opačně.

A zazněly i názory, které se pohybují někde mezi těmito dvěma, nebo jsou k Nohavicovi odmítavé z principu. Od ironické poznámky „pop music zásadně neposlouchám“ až po odkaz na píseň Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, která pojednává o Nohavicové spolupráci s komunistickou politickou policií, Státní bezpečností. Někteří lidé jsou zkrátka Nohavicovým alibistickým přístupem k vlastní minulosti znechucení.

„Dežo má nože…"

Arabovi s babou ovšem předcházela vážně míněná protiromská píseň Dežo.

Dežo

Dežo má nože
A já panebože
Ani tyč…

Mám bílou kůži Ve tmě zářím
Jako lejno na oltáři
Jako zlaťák vprostřed herny
Proč jsem se nenarodil radši černý

Dežo se šine
Říká mi skine
Kam jdeš
Temný kout

Má pleš se leskne
To mě mohlo napadnout
Že mi tu někdo pleskne
Bubu bubu bubu
Přes tu moji bílou hubu

„Tady už to bohužel dost zavání, víc než lejno na oltáři. Nohavica si tu víceméně podává ruku s korupčníkem Čunkem, který svého času taky perlil malmoty (opaky bonmotu) o tom, že abyste se měli lépe a dostávali sociální dávky, „musíte se nejprve trochu opálit, jít na náměstí, rozdělat si tam ohýnek a dělat bordel“. Zkrátka v tom našem hezkém českém lidovém rasismu panuje jakási zvláštní pověra, že se Romové mají lépe než my: bílí-pracují-spořádaní,“ napsal tehdy renomovaný kritik Kamil Fila v Respektu.

Na rozdíl od Kamila Fily si ovšem myslím, že Nohavica je rasista, respektive zpěvák, který je pro svou popularitu ochoten k čemukoli, třeba i k rasismu. Kloním se proto k tomu, že to nemyslí dobře ani s Araby ve své nové písni. Stoprocentně jistý si ovšem nejsem.

A co si myslíte vy?

Přečteno: 9920x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Rasismus, Hudba



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo