romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Arab mi šahá na babu…“ Pokračuje Nohavica ve svém předchozím rasismu?

18.8.2016 18:11
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)

Pokračuje zpěvák Jaromír Nohavica ve svém předchozím rasismu, nebo je jeho poslední píseň o Arabovi a babě naopak trefnou kritikou do vlastních řad? Je velmi těžké to jednoznačně určit, nicméně jeho vážně míněný protiromský song opravňuje pozorovatele k pochybám.

„…já mu snad oči vydlabu“

Nohavica vystoupil v letním amfiteátru v Hukvaldské oboře s novou písní, která se tváří jako vtípek. „Šabadabada, šabadabada šabadadádá. Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu. Zabiju toho Barabu, toho Barabu, Alibabu… ze Sýrie,“ zpívá ve své písni Nohavica.

Text se dá vykládat různě. Poptával jsem se kamarádů a známých, co si o tom myslí. A zjistil jsem, že v tomto ohledu pokrývají celé spektrum přístupů k Nohavicovi i jeho dílu. Jedna kamarádka se cítí dotčená. Zpěvák podle ní pokračuje ve svém xenofobním či rasistickém přístupu k životu, počínaje zhudebněním protižidovské balady Petra Bezruče a konče tímto popěvkem. Druhý zase bere Nohavicův poslední počin o Arabovi a babě jako zesměšňování těch, kteří uprchlíkům paušálně nasazují psí hlavu. Vidí to tedy opačně.

A zazněly i názory, které se pohybují někde mezi těmito dvěma, nebo jsou k Nohavicovi odmítavé z principu. Od ironické poznámky „pop music zásadně neposlouchám“ až po odkaz na píseň Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, která pojednává o Nohavicové spolupráci s komunistickou politickou policií, Státní bezpečností. Někteří lidé jsou zkrátka Nohavicovým alibistickým přístupem k vlastní minulosti znechucení.

„Dežo má nože…"

Arabovi s babou ovšem předcházela vážně míněná protiromská píseň Dežo.

Dežo

Dežo má nože
A já panebože
Ani tyč…

Mám bílou kůži Ve tmě zářím
Jako lejno na oltáři
Jako zlaťák vprostřed herny
Proč jsem se nenarodil radši černý

Dežo se šine
Říká mi skine
Kam jdeš
Temný kout

Má pleš se leskne
To mě mohlo napadnout
Že mi tu někdo pleskne
Bubu bubu bubu
Přes tu moji bílou hubu

„Tady už to bohužel dost zavání, víc než lejno na oltáři. Nohavica si tu víceméně podává ruku s korupčníkem Čunkem, který svého času taky perlil malmoty (opaky bonmotu) o tom, že abyste se měli lépe a dostávali sociální dávky, „musíte se nejprve trochu opálit, jít na náměstí, rozdělat si tam ohýnek a dělat bordel“. Zkrátka v tom našem hezkém českém lidovém rasismu panuje jakási zvláštní pověra, že se Romové mají lépe než my: bílí-pracují-spořádaní,“ napsal tehdy renomovaný kritik Kamil Fila v Respektu.

Na rozdíl od Kamila Fily si ovšem myslím, že Nohavica je rasista, respektive zpěvák, který je pro svou popularitu ochoten k čemukoli, třeba i k rasismu. Kloním se proto k tomu, že to nemyslí dobře ani s Araby ve své nové písni. Stoprocentně jistý si ovšem nejsem.

A co si myslíte vy?

Přečteno: 9746x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Rasismus, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo