romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Arab mi šahá na babu…“ Pokračuje Nohavica ve svém předchozím rasismu?

18.8.2016 18:11
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)
Jaromír Nohavica (FOTO: Janothird, Wikimedia Commons)

Pokračuje zpěvák Jaromír Nohavica ve svém předchozím rasismu, nebo je jeho poslední píseň o Arabovi a babě naopak trefnou kritikou do vlastních řad? Je velmi těžké to jednoznačně určit, nicméně jeho vážně míněný protiromský song opravňuje pozorovatele k pochybám.

„…já mu snad oči vydlabu“

Nohavica vystoupil v letním amfiteátru v Hukvaldské oboře s novou písní, která se tváří jako vtípek. „Šabadabada, šabadabada šabadadádá. Arab mi šahá na babu, já mu snad oči vydlabu. Zabiju toho Barabu, toho Barabu, Alibabu… ze Sýrie,“ zpívá ve své písni Nohavica.

Text se dá vykládat různě. Poptával jsem se kamarádů a známých, co si o tom myslí. A zjistil jsem, že v tomto ohledu pokrývají celé spektrum přístupů k Nohavicovi i jeho dílu. Jedna kamarádka se cítí dotčená. Zpěvák podle ní pokračuje ve svém xenofobním či rasistickém přístupu k životu, počínaje zhudebněním protižidovské balady Petra Bezruče a konče tímto popěvkem. Druhý zase bere Nohavicův poslední počin o Arabovi a babě jako zesměšňování těch, kteří uprchlíkům paušálně nasazují psí hlavu. Vidí to tedy opačně.

A zazněly i názory, které se pohybují někde mezi těmito dvěma, nebo jsou k Nohavicovi odmítavé z principu. Od ironické poznámky „pop music zásadně neposlouchám“ až po odkaz na píseň Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, která pojednává o Nohavicové spolupráci s komunistickou politickou policií, Státní bezpečností. Někteří lidé jsou zkrátka Nohavicovým alibistickým přístupem k vlastní minulosti znechucení.

„Dežo má nože…"

Arabovi s babou ovšem předcházela vážně míněná protiromská píseň Dežo.

Dežo

Dežo má nože
A já panebože
Ani tyč…

Mám bílou kůži Ve tmě zářím
Jako lejno na oltáři
Jako zlaťák vprostřed herny
Proč jsem se nenarodil radši černý

Dežo se šine
Říká mi skine
Kam jdeš
Temný kout

Má pleš se leskne
To mě mohlo napadnout
Že mi tu někdo pleskne
Bubu bubu bubu
Přes tu moji bílou hubu

„Tady už to bohužel dost zavání, víc než lejno na oltáři. Nohavica si tu víceméně podává ruku s korupčníkem Čunkem, který svého času taky perlil malmoty (opaky bonmotu) o tom, že abyste se měli lépe a dostávali sociální dávky, „musíte se nejprve trochu opálit, jít na náměstí, rozdělat si tam ohýnek a dělat bordel“. Zkrátka v tom našem hezkém českém lidovém rasismu panuje jakási zvláštní pověra, že se Romové mají lépe než my: bílí-pracují-spořádaní,“ napsal tehdy renomovaný kritik Kamil Fila v Respektu.

Na rozdíl od Kamila Fily si ovšem myslím, že Nohavica je rasista, respektive zpěvák, který je pro svou popularitu ochoten k čemukoli, třeba i k rasismu. Kloním se proto k tomu, že to nemyslí dobře ani s Araby ve své nové písni. Stoprocentně jistý si ovšem nejsem.

A co si myslíte vy?

Přečteno: 9788x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Rasismus, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo