Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bratislava se pochodem i vyvěšením vlajky distancovala od fašistického válečného státu

18. března 2014
Čtení na 1 minutu

Na Primaciálním paláci, který je sídlem bratislavského primátora v pátek 14.března zavlála vlajka s přeškrtnutým hákovým křížem jako znamení, že Bratislava je městem tolerance a míru. A zůstala tam po celý víkend. Podle agentury TASR to řekl ředitel kanceláře primátora Ľubomír Andrassy.

Slovensko si v pátek připomělo smutné 75. výročí vyhlášení válečného fašistického státu v čele s Jozefem Tisem. Vedení metropole chce podle Andrassyho dát při této příležitosti jasně najevo, že se distancuje od veškerých projevů fašismu, rasismu, extremismu a nesnášenlivosti.

V sobotu se ve 14:00 na Náměstí SNP v centru Bratislavy konalo shromáždění, jehož účastníci se pak vydali na protifašistický pochod ulicemi města. Náměstí před prezidentským palácem nejprve obsadili sympatizanti akce Fašismus nepatří na Slovensko. Poté je vystřídali zejména mladí lidé z krajní pravice, kteří si přišli připomenout výročí vzniku první Slovenské republiky. Slovenské zákony nepřipouštějí konání dvou akcí ve stejnou dobu na stejném místě. Antifašisté proto s předstihem náměstí obsadili na tento a příští víkend. Extremisté pořádají v Bratislavě každý rok 14. března pochod k Tisovu hrobu.

Policie v obavě před možnými střety odpůrců a příznivců profašistického státu povolala do ulic asi 500 policistů. Žádné potyčky nebyly hlášeny. Policie pro podezření ze spáchání přestupku zadržela šest lidí.

Akci Fašismus nepatří na Slovensko přišli podpořit s květem v ruce zástupci všech věkových kategorií, nechyběli někdejší disident Fedor Gál, režisér Dušan Trančík či výtvarník Fero Guldan.

Jozef Tiso patří k nejkontroverznějším osobnostem moderních slovenských dějin. Zatímco pro část Slováků je mučedníkem, jenž dokázal svému národu zajistit samostatný stát, pro jiné zůstává představitelem autoritářského režimu, který poslal na smrt tisíce židovských občanů.

První Slovenská republika, v jejímž čele Tiso stál nejprve jako předseda vlády a od 26. října 1939 coby prezident, byla faktickým vazalem nacistického Německa. Nejzřetelněji se to projevovalo v její zahraniční politice, která byla zcela podřízena zájmům Berlína.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon