romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53

České ministerstvo zahraničí ve Velké Británii kvůli brexitu posílilo velvyslanectví v Londýně a zřídilo nový honorární konzulát v Peterborough. V jeho čele stanul bývalý policista Petr Torák, který před několika lety obdržel řád Britského impéria.

Petr Torák pochází z Liberce, v květnu roku 1999 však po útoku neonacistů emigroval s rodinou do Velké Británie, kde následně požádali o azyl.

V Anglii se přes zaměstnání ve fastfoodu a různé manuální práce propracoval k práci u policie v Peterborough. Dodnes se věnuje práci s menšinami a nyní se stal nově honorárním konzulem ČR v Anglii.

Mezi jeho agendu tak nejčastěji patří pomoc lidem s vyřizováním statusu usedlíka a řešení nejrůznějších dalších komplikací, které lidé v souvislosti s brexitem mají. V současné chvíli zatím konzulát není oficiálně otevřený a zájemci o pomoc se na něj obracejí častěji přes internet a sociální sítě.

"Honorární konzulát bude otevřený oficiálně až na konci tohoto měsíce. Nejdříve budu proškolen, a potom vlastně dostanu i razítko a další potřebné věci k tomu, abych tady mohl fungovat jako honorární konzul," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Petr Torák.

Momentálně je většina agendy nejen pro žadatele o status, odbavována přes neziskovou organizaci COMPAS (Community Partnership Group), kterou Petr Torák spoluzaložil pro poskytování vzdělávání a volnočasové aktivity pro českou a slovenskou komunitu žijící v Peterborough. V jejím sídle bude po dohodě s českým ministerstvem zahraničí i oficiální kancelář honorárního konzula.

"Máme dva zaměstnance plus dalších šest dobrovolníků a co se týče honorárního konzulátu, v tuto chvíli máme tři pomocníky, kteří tady budou pomáhat i v budoucnu," dodává Petr Torák.

"Lidé si často neuvědomují, že je to naprosto bezplatná dobrovolnická funkce bez nároku na proplacení jakýchkoliv výdajů ať je to papír do tiskárny, nebo jsou to výdaje spojené s cestováním. Pro mě je to přesto důležité, já chci ukázat i české společnosti, i když se často samozřejmě mluví o tom, že jsem dostal ocenění za práci pro romskou komunitu, že tu pracuji s Romy, ale zároveň reprezentuji Českou republiku," uvádí Petr Torák v rozhovoru pro ROMEA TV.

Každý občan EU žijící na území Velké Británie musí mít nejpozději do 30. června 2021 status usedlíka. Díky právu vyplývajícímu ze statusu usedlíka budou moci občané EU na ostrovech pracovat, využívat služeb státního zdravotnictví, studovat, cestovat mimo území Velké Británie a zpět, a také budou mít přístup k veřejným financím, jako je podpora a důchod.

 

sam, LC, ryz, brf, bau, th
Přečteno: 1427x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Velká Británie, Romové, Brexit, Británie, UK, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo