romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ciprian Necula k 30 letům svobody: Romové nepožadují svá práva. Proto nás lidé ignorují

15.11.2019 22:05
Ciprian Necula (FOTO: Petrut Calinescu/Panos for the Open Society Foundations)
Ciprian Necula (FOTO: Petrut Calinescu/Panos for the Open Society Foundations)

Každý v Rumunsku si přesně pamatuje, kde byl v různých okamžicích revoluce v prosinci 1989. Ale když přijde na to, co si v té době o tom všem mysleli, už to není tak jasné. Ciprianu Neculovi bylo 10 let a znamenalo to pro něj sex a banány.

Když Nicolae Ceaușescu padl, dospělí v jeho domě řekli dětem, že teď budou všichni dostávat banány – což byla ve východním bloku exotická vzácnost. Krátce po tom, co byli Ceaușescu a jeho žena na Štědrý den popraveni, se děti zamkly v obývacím pokoji a dívaly se na erotický film Emanuela z roku 1974, který se vysílal na dříve usedlé a prudérní státní televizi.

„Bylo to úžasné,“ směje se Necula. Při pohledu zpět je podle něj jasné, že nikdo nevěděl, co svoboda znamená. Nikdo také netušil, že se blíží revoluce. Když 9. listopadu 1989 padla berlínská zeď, byl to pro Rumuny jen další obyčejný den. V Ceaușescuově Rumunsku strana nedebatovala s lidmi u kulatého stolu o dalším postupu jako ve všech ostatních východoevropských komunistických státech. Revoluce tady vypukla náhle, z čistého nebe. Nikdo na ni nebyl připravený, ani na to, co přišlo potom.

Necula dnes provozuje platformu Aresel, která pomáhá rumunské romské menšině porozumět své síle a používat ji. Při sčítání lidu v roce 2011 tvořili Romové 3,3 procenta populace země. Ale vzhledem k tomu, že mnoho Romů se ke svému etniku nehlásí, tak se Necula domnívá, že Romové by mohli tvořit až 10 procent obyvatelstva. Mezi 329 poslanci v parlamentu je ovšem Necula jen jedním ze dvou. 

Ciprian Necula mluví k lidem na demonstraci proti rasismu v rumunské Bukurešti, 28. července 2018. © Gabriel T. Balanescu

Mnoha Romům ale revoluce rychle zhořkla. Zejména v 90. letech byli terčem častých, etnicky motivovaných útoků. Za komunismu byl otevřený rasismus potlačován. Teď už tomu tak není.

Jedním z prvních Neculových zaměstnání bylo shromažďování pracovních nabídek, včetně těch od Ministerstva práce, ve kterých se doslova psalo „Žádní Romové“. Se svým týmem byl vysílán na zahraniční ambasády ve snaze získat mezinárodní podporu. Když se všichni Rumuni začali potýkat s tím, co vlastně svoboda znamená, Romové zjistili, že mnoho jejich spoluobčanů ji chápou tak, že už mohou neomezeně „vyjadřovat svůj rasismus“.

Mnozí Romové jsou na tom mnohem lépe než dřív a začíná se objevovat malá romská střední třída. Ale mnohem víc jich zůstává zoufale chudých, někdy nemají ani úřední dokumenty, které potřebují k zajištění základních služeb, včetně zdravotní péče.

Ceaușescuovo Rumunsko bylo nelítostnou diktaturou. Ale za Ceaușescua měli Romové práci a základní zabezpečení jako všichni ostatní. Když se ovšem staré hospodářství začalo rozpadat, Romové přišli o práci jako první. Zvyšovala se segregace a odsouvání na okraj společnosti, ale zároveň se začaly objevovat první romské organizace občanské společnosti. K nejtěžším bitvám, které musely vybojovat, patřilo zavedení oficiálního označení Rom místo hanlivého „tigan“, neboli „cikán“. Bylo to obtížné, protože mnoho Rumunů se domnívalo, že vzhledem k podobnosti obou názvů bude docházet k zaměňování s těmito „podřadnými lidmi“, jak říká Necula.

Některé z těchto bitev byly úspěšně vybojovány, protože se Rumunsko snažilo přesvědčit Evropskou unii a mezinárodní společenství o svých demokratických principech.

Po třech desetiletích od revoluce je ovšem situace různá. To platí pro všechny Rumuny, ale pro Romy zvlášť.

Mnozí Romové jsou na tom mnohem lépe než dřív a začíná se objevovat malá romská střední třída. Ale mnohem víc jich zůstává zoufale chudých, někdy nemají ani úřední dokumenty, které potřebují k zajištění základních služeb, včetně zdravotní péče. Vstup Rumunska do Evropské unie v roce 2007 na druhou stranu umožnil Romům legálně vycestovat za prací do zahraničí, což znamená příliv peněz domů.

Romské organizace jsou aktivní, ale jejich činnost se někdy ukazuje být dvojsečnou zbraní. Podle Neculy, který býval státním tajemníkem na Ministerstvu pro evropské fondy, je problém v tom, že když romské skupiny organizují pro děti vzdělávání po škole nebo zavádějí vodovod do romských oblastí, kde nikdy nebyl, na představitele místní správy – kteří by měli tyto činnosti dělat v první řadě – je vyvíjen menší tlak, aby plnili své povinnosti.

Některé věci se ale mění k lepšímu. Letos se objevilo video s řidičem minibusu, který bije romskou matku s dítětem v náručí poté, co je odmítl vzít do autobusu. Když zavolala na tísňovou linku, aby útok nahlásila, operátor jí začal nadávat, protože je Romka. Podle Neculy pak většina médií tento incident pravdivě prezentovala jako rasový skandál, což by se dřív nikdy nestalo.

Když prezident v lednu vyznamenával 10 židovských přeživších holocaustu, Necula a další mu napsali a požadovali, aby ocenil i přeživší z řad Romů. Brzy následovala omluva a vyznamenání pro skupinu Romů.

„Uvědomil jsem si, že nepožadujeme svá práva,“ říká Necula. „Proto nás lidé ignorují. Proto o nás lidé prostě nemluví nebo o nás mluví negativně – protože nejsme dost aktivní!“

Na rozdíl od Maďarů, kteří představují další velkou menšinu v Rumunsku a vždy hráli důležitou politickou roli, Romové nikdy žádnou takovou roli nehráli. Lidé se obecně považují za Romy, ale vždy byli chudí a rozdělení a nikdy se jim nepodařilo proměnit svůj počet na politickou sílu.

Pokud Necula prosadí svou, brzy se to změní. 

This story was originally published on the website of the Open Society Foundations on October 31, 2019 with the headline “After the Wall Came Down

Open Society Foundations
Přečteno: 791x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

1989, Rumunsko, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo