romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák (ČSSD), kandidát do sněmovny: ČSSD je silnou platformou pro obhajobu zájmů, které se dotýkají Romů

Praha, 17.10.2013 10:48, (ROMEA)
David Beňák
David Beňák

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Davida Beňáka, který kandiduje za ČSSD v Praze na 9. místě.

Jak dlouho jste členem ČSSD, a proč právě tato strana? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Členem ČSSD jsem více než deset let. Pro tuto stranu jsem se rozhodl, protože jsem byl přesvědčen o tom, že je to jediná levicová strana, která může vytvořit dlouhodobě udržitelný sociální stát. Bohužel nikdy nedostala tak silný mandát, aby se tak stalo ve všech oblastech. Před tím jsem členem jiné politické strany nebyl.

David Beňák

  • Věk: 34 let
  • Vzdělání: Ukončené: Vyšší odborná škola sociálně právní - DiS, Filozofická fakulta UK, pedagogika - Mgr., Probíhající: Filozofická fakulta UK, pedagogika - doktorandské studium (kombinovaně)
  • Povolání: Úředník, VŠ pedagog na FF UK
  • Nejlepší vlastnost: Velmi rád pracuji s lidmi a mám rád humor.
  • Nejhorší vlastnost: Nejhorší vlastnosti se mi popisují těžko. Takto o sobě nikdy neuvažuji. Pokud mohu něco změnit, snažím se o to.

Jak moc se ČSSD a její představitelé vyjadřují a věnují tématům vzájemného soužití, protiromských demonstrací, otázkám sociálního bydlení atd.? Můžete to – a jak – ovlivnit uvnitř vlastní strany, včetně vyjadřování těch kandidátů (v minulosti), kteří používali vyloženě protiromskou rétoriku?

Tato témata se objevují i v ČSSD. Možná to v médiích tak nevypadá, ale k těmto oblastem se politici ČSSD vyjadřují. Není to vždy adresně, ale to není přece podmínkou. Pokud se hovoří o bezpečnosti, pak se to týká se všech. Pokud je to téma většího počtu pracovních míst, dotýká se to také všech. Myslím, že i ČSSD má tu výhodu, že disponuje odborným zázemím na vysoké úrovni a tím je možné i diskusi ovlivňovat. V mnoha ohledech tedy probíhá diskuse o těchto tématech věcně. Aktuální hlavní témata jsou dána volebním programem ČSSD, zejména tedy vytvoření pracovních míst, podpora rodin, zákon o sociálním bydlení, bezpečnost atd. Pokud jde o vyjadřování některých členů strany, kteří se vyjadřovali protiromsky, tak se nejedná o postoj strany. To je postoj konkrétních osob.

Za ČSSD jste již kandidoval. Kam přesně a kdy? Jakou zkušenost pro vás znamenalo potkávání se s lidmi, vystupování v televizi, debaty s konkurenty z jiných stran? Co bylo překvapující, nové, jiné, co vám to dalo, případně vzalo?

V minulosti jsem, myslím, jednou kandidoval do zastupitelstva města Bílina, když jsem tam ještě žil, ale na zvolení jsem neaspiroval. Pak jsem kandidoval až v roce 2010 v Praze ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a tehdy jsem byl na 22. místě. Tehdy jsem moc mediálně nevystupoval a debat jsem se neúčastnil. Osobně to byla pro mě velká životní zkušenost. Člověk pochopí, že když se stáváte součástí veřejného života, musíte o mnoha věcech přemýšlet jinak a vzít do úvahy mnoho jiných faktorů. Je to možné samozřejmě dělat jinak – tomu se pak říká populismus. Já však populista nejsem. Veřejný život Vám bere určitou míru soukromí.

Jste na 9. místě, asi věříte spíše v posílení svého místa uvnitř strany, podaří-li se vám získat dost preferenčních hlasů, než v postup do PČR. Jak vedete kampaň, nakolik ji můžete stavět na své osobě a nakolik dodržovat linii předvolební kampaně ČSSD?

Doufám, že jsem jen první vlaštovkou a že se v rámci ČSSD v budoucnosti prosadí i jiní Romové. Kampaň vedu kontaktní formou za podpory týmu pražského volebního manažera Petra Dolínka. Soustřeďují se na kontakt s voliči v rámci volebních mítinků, které na území hl. m. Prahy probíhají. Osobně to vnímám tak, že jsem součástí týmu a tento tým se vzájemně podporuje. Individuálně kampaň postavenou nemám. Já osobně do týmu vkládám řadu zkušeností např. v oblasti sociální politiky, a tak se také podílím na formulování politiky pražské ČSSD.

Co říkáte "spojenectví" SZ se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů a mohou se chováním SZ v budoucnosti inspirovat jiné strany, proč ano, ne?

To je na předsedovi strany SRP, aby si to před svými voliči zodpověděl. Pokud SRP chce být svébytnou politickou stranou, pak v dalších volbách by měla hledat jinou strategii. V takovém spojenectví je nutné dělat kompromisy a na některé programové požadavky rezignovat. Historicky takové modely vznikaly a zřejmě vznikají a není na tom samozřejmě nic špatného. Pokud SRP ale vidí ve spolupráci se SZ potenciál a chce ji prohloubit, tak to asi dělá SRP správně.

VIDEO

Jaké jsou vaše silné stránky a jaké naopak slabiny? Podle některých jste málo průrazný, jde-li obecně o romské téma. Je to tak? Jak se to řeší uvnitř strany například?

Mé silné odborné stránky jsou vymezeny mým vzděláním a zkušenostmi. Vystudoval jsem sociální práci a pedagogiku a více než 10 pracuji ve veřejné správě. Konkrétně mezi mé silné stránky patří má zkušenost v oblasti sociálních služeb, sociálního zabezpečení a v sociální práci na úrovni obce. Také mezi oblasti, kde se osobně cítím ve svých výrocích odborně, je oblast vzdělávání, bydlení a veřejné správy. Osobně se příliš jistě necítím v čistě ekonomických otázkách. Ekonomii jsem nestudoval a vysoce odborná témata, pak to je určitě oblast obrany státu či některá environmentální a zdravotnická témata. V ČSSD jsou však další členové, kteří na toto téma odborníci jsou.

Ve vyjadřování k romským tématům to není tak jednobarevné. Na jednáních Rady vlády pro záležitosti romské menšiny si myslím, že rázný jsem. Pokud jde o mediální prohlášení, tak osobně se nepovažuji za „ranaře“. Nemám takový styl vyjadřování. Negativní vymezování se považuji za projev absence jasných představ o tom, co má politika občanům přinést. Proto jednoznačně dávám přednost pozitivní politice, formulování vizí a řešení problémů. Ne napadání politické konkurence.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách.Jak to vnímáte? Máte už dost zkušeností; jsou si všichni kandidující podle vás vědomi toho, co by je v politice čekalo? Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Osobně to vítám. Je to určitě posun. Pokud vím, tak nikdo z nich zkušenosti z vysoké politiky nemá. To je však nemusí nijak diskvalifikovat. Podle mého musí být kandidát spojený s jasným politickým programem, na kterém je strana postavena. Jenom tak je přeci možné před voliči obhajovat program, který jsem se rozhodl svou kandidaturou prosazovat. Tento soulad je pro mě osobně důležitý. Spolupráce kandidátů na některých tématech možná je, i když reprezentují různé politické spektrum, pokud jsou to věci, na kterých panuje shoda. Dokážu si představit, že bychom společně hledali na některých klíčových tématech týkajících se Romů společná řešení bez ohledu na politickou příslušnost. Tento názor opírám o to, že jsem přesvědčen, že ČSSD je silnou platformou pro obhajobu zájmů, které se Romů dotýkají.

Co pro vás znamená romství?

Romství pro mě znamená něco velmi osobního. Něco, co je uvnitř mé duše. Je to osobní přesvědčení. Je to pro mě rodina. Je to součást mé identity.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Politika je příležitostí jak ovlivňovat rozhodnutí, která se dotýkají každého občana. Osobně chci přispět k tomu, aby se občanům žilo v této zemi lépe, aby stát dělal správná rozhodnutí, která respektují potřeby voličů..

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1658x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ČSSD, Volby, Volby 2013, David BeňákHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo