romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 12. října 1993 – Hrádek nad Nisou: Milan Holub

Hrádek nad Nisou, 12.10.2012 12:19, (ROMEA)
ilustrační foto

Jiří Ryšánek společně s Robertem Kvěchem popíjeli téměř do půlnoci v Hrádku nad Nisou (okres Liberec), v restauraci Astra. Když odtamtud odcházeli a nastupovali do auta, Robert Kvěch - místní vůdce neonacistů odvozujících svůj původ od německého osídlení českého pohraničí - vykřikl směrem ke skupině Romů nacistický pozdrav „Sieg heil“.

Jednadvacetiletého Roma Milana Holuba výkřik natolik rozčílil natolik, že napadl řidiče vozu. Otevřeným oknem ho bil pěstí do obličeje. Ryšánek vystřílel z legálně držené pistole do jeho těla celý zásobník - šest ran. Kulky zasáhly Holuba do břicha, hrudníku, míchy, krku a paže. Poté oba mladíci nastartovali auto a chtěli odjet domů. Po několika metrech však nabourali do sloupu. Proto se oba vrátili zpět do restaurace, kde je zadržela policie.

Milan Holub po několika měsících na jednotce intenzivní péče zemřel.

Epilog

Ryšánek byl 29. června 1994 obžalován z vraždy. Rozsudkem Krajského soudu v Ústí nad Labem byl 28. dubna 1995 zproštěn obžaloby. Podle soudce Františka Kosteleckého jednal v nutné obraně. Ryšánek byl z vazby propuštěn po dvaceti dvou měsících.

Státní zástupce se odvolal. Vrchní soud v Praze v srpnu vrátil Krajskému soudu v Liberci případ k novém projednání. Ten v červnu 1996 zprostil Ryšánka již podruhé obžaloby s tím, že jednal ve strachu o svůj život. Oplácení několika ran pěstí šesti ranami ze střelné zbraně z bezprostřední blízkosti tedy soud označil za přiměřenou sebeobranu.

Kvěch poté pobýval ve vězení za vraždu, kterou spáchal v Tanvaldě. V červenci 1994 zde Kvěch podle rozsudku během konfliktu skupiny neonacistů s několika anarchisty zavraždil několika bodnými ranami sedmnáctiletého anarchistu Zdeňka Čepelu před restaurací Truhlárna. Ještě před tím způsobil jinému anarchistovi, Janu Prouskovi, řezné rány na krku. Po vraždě se rok a půl skrýval v Německu, byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Policie jej i přes radikální změnu podoby zatkla v říjnu 1995 v Liberci, s odcizenými doklady. Ve vazbě se Kvěch oženil a přijal příjmení své ženy Strobach.

Kvěcha - Strobacha odsoudil v lednu 1997 Krajský soud v Liberci ke třinácti letům vězení nepodmínečně. S lednovým rozsudkem nesouhlasil aktivista a zmocněnec Jakub Polák, podle nějž vraždil jiný z účastníků konfliktu, který nebyl vyšetřován, protože byl příbuzným jednoho z policistů.

KAM DÁL?
† 11. října 1991 – Čerčany: Juraj Šarközi
† 24. září 1993, Písek: Tibor Danihel
† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
† 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
† 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo