romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 12. října 1993 – Hrádek nad Nisou: Milan Holub

Hrádek nad Nisou, 12.10.2012 12:19, (ROMEA)
ilustrační foto

Jiří Ryšánek společně s Robertem Kvěchem popíjeli téměř do půlnoci v Hrádku nad Nisou (okres Liberec), v restauraci Astra. Když odtamtud odcházeli a nastupovali do auta, Robert Kvěch - místní vůdce neonacistů odvozujících svůj původ od německého osídlení českého pohraničí - vykřikl směrem ke skupině Romů nacistický pozdrav „Sieg heil“.

Jednadvacetiletého Roma Milana Holuba výkřik natolik rozčílil natolik, že napadl řidiče vozu. Otevřeným oknem ho bil pěstí do obličeje. Ryšánek vystřílel z legálně držené pistole do jeho těla celý zásobník - šest ran. Kulky zasáhly Holuba do břicha, hrudníku, míchy, krku a paže. Poté oba mladíci nastartovali auto a chtěli odjet domů. Po několika metrech však nabourali do sloupu. Proto se oba vrátili zpět do restaurace, kde je zadržela policie.

Milan Holub po několika měsících na jednotce intenzivní péče zemřel.

Epilog

Ryšánek byl 29. června 1994 obžalován z vraždy. Rozsudkem Krajského soudu v Ústí nad Labem byl 28. dubna 1995 zproštěn obžaloby. Podle soudce Františka Kosteleckého jednal v nutné obraně. Ryšánek byl z vazby propuštěn po dvaceti dvou měsících.

Státní zástupce se odvolal. Vrchní soud v Praze v srpnu vrátil Krajskému soudu v Liberci případ k novém projednání. Ten v červnu 1996 zprostil Ryšánka již podruhé obžaloby s tím, že jednal ve strachu o svůj život. Oplácení několika ran pěstí šesti ranami ze střelné zbraně z bezprostřední blízkosti tedy soud označil za přiměřenou sebeobranu.

Kvěch poté pobýval ve vězení za vraždu, kterou spáchal v Tanvaldě. V červenci 1994 zde Kvěch podle rozsudku během konfliktu skupiny neonacistů s několika anarchisty zavraždil několika bodnými ranami sedmnáctiletého anarchistu Zdeňka Čepelu před restaurací Truhlárna. Ještě před tím způsobil jinému anarchistovi, Janu Prouskovi, řezné rány na krku. Po vraždě se rok a půl skrýval v Německu, byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Policie jej i přes radikální změnu podoby zatkla v říjnu 1995 v Liberci, s odcizenými doklady. Ve vazbě se Kvěch oženil a přijal příjmení své ženy Strobach.

Kvěcha - Strobacha odsoudil v lednu 1997 Krajský soud v Liberci ke třinácti letům vězení nepodmínečně. S lednovým rozsudkem nesouhlasil aktivista a zmocněnec Jakub Polák, podle nějž vraždil jiný z účastníků konfliktu, který nebyl vyšetřován, protože byl příbuzným jednoho z policistů.

KAM DÁL?
† 11. října 1991 – Čerčany: Juraj Šarközi
† 24. září 1993, Písek: Tibor Danihel
† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
† 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
† 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2656x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo