romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 12. října 1993 – Hrádek nad Nisou: Milan Holub

Hrádek nad Nisou, 12.10.2012 12:19, (ROMEA)
ilustrační foto

Jiří Ryšánek společně s Robertem Kvěchem popíjeli téměř do půlnoci v Hrádku nad Nisou (okres Liberec), v restauraci Astra. Když odtamtud odcházeli a nastupovali do auta, Robert Kvěch - místní vůdce neonacistů odvozujících svůj původ od německého osídlení českého pohraničí - vykřikl směrem ke skupině Romů nacistický pozdrav „Sieg heil“.

Jednadvacetiletého Roma Milana Holuba výkřik natolik rozčílil natolik, že napadl řidiče vozu. Otevřeným oknem ho bil pěstí do obličeje. Ryšánek vystřílel z legálně držené pistole do jeho těla celý zásobník - šest ran. Kulky zasáhly Holuba do břicha, hrudníku, míchy, krku a paže. Poté oba mladíci nastartovali auto a chtěli odjet domů. Po několika metrech však nabourali do sloupu. Proto se oba vrátili zpět do restaurace, kde je zadržela policie.

Milan Holub po několika měsících na jednotce intenzivní péče zemřel.

Epilog

Ryšánek byl 29. června 1994 obžalován z vraždy. Rozsudkem Krajského soudu v Ústí nad Labem byl 28. dubna 1995 zproštěn obžaloby. Podle soudce Františka Kosteleckého jednal v nutné obraně. Ryšánek byl z vazby propuštěn po dvaceti dvou měsících.

Státní zástupce se odvolal. Vrchní soud v Praze v srpnu vrátil Krajskému soudu v Liberci případ k novém projednání. Ten v červnu 1996 zprostil Ryšánka již podruhé obžaloby s tím, že jednal ve strachu o svůj život. Oplácení několika ran pěstí šesti ranami ze střelné zbraně z bezprostřední blízkosti tedy soud označil za přiměřenou sebeobranu.

Kvěch poté pobýval ve vězení za vraždu, kterou spáchal v Tanvaldě. V červenci 1994 zde Kvěch podle rozsudku během konfliktu skupiny neonacistů s několika anarchisty zavraždil několika bodnými ranami sedmnáctiletého anarchistu Zdeňka Čepelu před restaurací Truhlárna. Ještě před tím způsobil jinému anarchistovi, Janu Prouskovi, řezné rány na krku. Po vraždě se rok a půl skrýval v Německu, byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Policie jej i přes radikální změnu podoby zatkla v říjnu 1995 v Liberci, s odcizenými doklady. Ve vazbě se Kvěch oženil a přijal příjmení své ženy Strobach.

Kvěcha - Strobacha odsoudil v lednu 1997 Krajský soud v Liberci ke třinácti letům vězení nepodmínečně. S lednovým rozsudkem nesouhlasil aktivista a zmocněnec Jakub Polák, podle nějž vraždil jiný z účastníků konfliktu, který nebyl vyšetřován, protože byl příbuzným jednoho z policistů.

KAM DÁL?
† 11. října 1991 – Čerčany: Juraj Šarközi
† 24. září 1993, Písek: Tibor Danihel
† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
† 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
† 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2520x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo