romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

75 romských mentorů pomáhá odsouzeným Romům v devíti krajích

4.7.2012 11:09, (ROMEA)

V současné chvíli v Česku působí 75 romských mentorů, kteří pomáhají odsouzeným Romům zvládnout alternativní tresty. Díky jejich dohledu řada klientů uložené podmínky splní a neskončí ve vězení. Uvedla 3. července předsedkyně Rubikon Centra Dagmar Doubravová v rámci právě probíhající konference „Romský mentoring – silné stránky a příležitosti“.

Organizace Rubikon Centrum vznikla jako Sdružení pro probaci a mediaci v justici a před měsícem změnila svůj název. Romský mentoring zajišťuje od roku 2004. Zatím službu dostalo přes 1200 klientů.

„Dostáváme hlavně klienty, kteří už alternativní tresty neplní. Hrozí jim vězení a další propad na sociální dno. Daří se nám ho zastavit," uvedla Doubravová. Podle ní je podstatná i úspora nákladů státu za pobyt ve věznici, které činí na jednoho vězně asi 1000 korun denně.

Na projektu sdružení spolupracuje s Probační a mediační službou. Převzalo model z Dánska a jeho fungování před osmi lety ověřovalo mezi odsouzenými Romy v Jihočeském a Středočeském kraji. Podle koordinátora projektů z Rubikon Centra Marka Demnera je účinné právě to, že Romům pomáhají samotní Romové. Trestané, kteří nespolupracují, dokážou snáz najít a také lépe motivovat než úředníci.

„Do komunity se postupně dostává povědomí, že když je problém, mají lidé za kým jít. Nám nevěřili. My jsme jim něco vyprávěli a oni nám často ani neporozuměli," sdělil Lukáš Herich z děčínského střediska probační a mediační služby. Podle něj je Děčín okresem "s velkou klientelou" a úspěšnost romského mentoringu je v něm nad průměrem.

Služba se zatím rozšířila do devíti krajů. Celkem se vyškolilo 132 mentorů. Spolupracovali s 29 středisky probační služby. Průměrná úspěšnost služby se v průběhu realizace dlouhodobě pohybuje kolem 50%. Třináct mentorů je i na Šluknovsku, kde se loni situace mezi Romy a ostatními obyvateli vyhrotila.

Službu poskytuje romský mentor, vyškolený laik, který prochází speciálním kurzem. Kurz obsahuje 60 hodin teorie a 40 hodin praxe. Mentoři pak docházejí za odsouzenými domů, doprovázejí je na úřady, pomáhají jim s vyplněním formulářů i s řešením zadluženosti, motivují je k náhradě uložené škody či k vykonání veřejně prospěšných prací.Mentor tedy poskytuje klientovi praktickou pomoc a poradenství, působí ale i jako prostředník mezi ním a justicí. Mentor také propojuje klienty s poskytovateli odborných služeb v regionu.

Kurz pro 15 účastníků vyjde asi na 200.000 korun. Sdružení získalo na mentoring peníze z Evropského sociálního fondu. Dostává také dotace, a to třeba z programu prevence kriminality. Projekt podle pořadatelů nepomáhá jen odsouzeným, ale i samotným mentorům. Tři z nich už uspěli v konkurzech a získali místo jako asistenti prevence kriminality u městské policie, dodala Doubravová.

Rubikon Centrum usiluje o to, aby se lidé "s trestní minulostí" vrátili zpátky do života a našli si práci. Loni se sdružení věnovalo víc než 2200 klientům. Zhruba třetina z nich byla ještě ve vězení a dvě třetiny po propuštění. Organizace provozuje nově také pracovní agenturu Rubikon, která má pomoci klientům najít uplatnění.

Ve dnech 2. - 3. 7. 2012 proběhla v Praze konference nazvaná „Romský mentoring – silné stránky a příležitosti“. Jednalo se o pracovní setkání s účastí romských mentorů, zahraničních expertů, zástupců Probační a mediační služby ČR a Ministerstva vnitra ČR v rámci projektu Romové pomáhají Romům.

V úvodu konference zazněly příspěvky představitelů institucí, které na realizaci romského mentoringu s Rubikonem spolupracují od samého začátku. Ředitel Probační a mediační služby ČR Pavel Štern označil romský mentoring za možná nejužitečnější projekt, který PMS realizovala. „Jste potřební a užiteční“ řekl romským mentorům Radek Jiránek z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a vyzdvihl přínos jejich práce pro prevenci recidivy, pozitivní propagaci alternativních trestů i k zlepšování náhledu majority na Romy. Program konference byl symbolicky rozdělený do tří bloků Současnost, Minulost a Budoucnost. Prezentace zahraničních expertů z University Miskolc a Steinbeis Beratungszentrum Wirtschaftsmediation z Lipska v první části seznámil účastníky s romským soudem „Kris“ a s tradičními metodami řešení konfliktů v romské komunitě, na něž romský mentoring do značné míry navazuje. Prostřední část byla věnována bilancování úspěšných 8 let poskytování romského mentoringu, výsledky projektu byly prezentovány v rámci živé diskuse vstupy romských mentorů, probačních pracovníků a dalších odborníků. Závěr konference pak vyznačil směr, kterým chce Rubikon Centrum zaměřit své služby, včetně romského mentoringu – vytváření pracovních příležitostí pro znevýhodněné osoby.

Podrobnější informace včetně pravidelně aktualizovaných statistik naleznete na webových stránkách služby Mentor www.mentoring.spj.cz či www.spj.cz

ČTK, hla, vrf, ryz, TZ RUBIKON Centrum
Přečteno: 1775x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo