romea - logo
19. ledna 2019 (sobota)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

75 romských mentorů pomáhá odsouzeným Romům v devíti krajích

4.7.2012 11:09, (ROMEA)

V současné chvíli v Česku působí 75 romských mentorů, kteří pomáhají odsouzeným Romům zvládnout alternativní tresty. Díky jejich dohledu řada klientů uložené podmínky splní a neskončí ve vězení. Uvedla 3. července předsedkyně Rubikon Centra Dagmar Doubravová v rámci právě probíhající konference „Romský mentoring – silné stránky a příležitosti“.

Organizace Rubikon Centrum vznikla jako Sdružení pro probaci a mediaci v justici a před měsícem změnila svůj název. Romský mentoring zajišťuje od roku 2004. Zatím službu dostalo přes 1200 klientů.

„Dostáváme hlavně klienty, kteří už alternativní tresty neplní. Hrozí jim vězení a další propad na sociální dno. Daří se nám ho zastavit," uvedla Doubravová. Podle ní je podstatná i úspora nákladů státu za pobyt ve věznici, které činí na jednoho vězně asi 1000 korun denně.

Na projektu sdružení spolupracuje s Probační a mediační službou. Převzalo model z Dánska a jeho fungování před osmi lety ověřovalo mezi odsouzenými Romy v Jihočeském a Středočeském kraji. Podle koordinátora projektů z Rubikon Centra Marka Demnera je účinné právě to, že Romům pomáhají samotní Romové. Trestané, kteří nespolupracují, dokážou snáz najít a také lépe motivovat než úředníci.

„Do komunity se postupně dostává povědomí, že když je problém, mají lidé za kým jít. Nám nevěřili. My jsme jim něco vyprávěli a oni nám často ani neporozuměli," sdělil Lukáš Herich z děčínského střediska probační a mediační služby. Podle něj je Děčín okresem "s velkou klientelou" a úspěšnost romského mentoringu je v něm nad průměrem.

Služba se zatím rozšířila do devíti krajů. Celkem se vyškolilo 132 mentorů. Spolupracovali s 29 středisky probační služby. Průměrná úspěšnost služby se v průběhu realizace dlouhodobě pohybuje kolem 50%. Třináct mentorů je i na Šluknovsku, kde se loni situace mezi Romy a ostatními obyvateli vyhrotila.

Službu poskytuje romský mentor, vyškolený laik, který prochází speciálním kurzem. Kurz obsahuje 60 hodin teorie a 40 hodin praxe. Mentoři pak docházejí za odsouzenými domů, doprovázejí je na úřady, pomáhají jim s vyplněním formulářů i s řešením zadluženosti, motivují je k náhradě uložené škody či k vykonání veřejně prospěšných prací.Mentor tedy poskytuje klientovi praktickou pomoc a poradenství, působí ale i jako prostředník mezi ním a justicí. Mentor také propojuje klienty s poskytovateli odborných služeb v regionu.

Kurz pro 15 účastníků vyjde asi na 200.000 korun. Sdružení získalo na mentoring peníze z Evropského sociálního fondu. Dostává také dotace, a to třeba z programu prevence kriminality. Projekt podle pořadatelů nepomáhá jen odsouzeným, ale i samotným mentorům. Tři z nich už uspěli v konkurzech a získali místo jako asistenti prevence kriminality u městské policie, dodala Doubravová.

Rubikon Centrum usiluje o to, aby se lidé "s trestní minulostí" vrátili zpátky do života a našli si práci. Loni se sdružení věnovalo víc než 2200 klientům. Zhruba třetina z nich byla ještě ve vězení a dvě třetiny po propuštění. Organizace provozuje nově také pracovní agenturu Rubikon, která má pomoci klientům najít uplatnění.

Ve dnech 2. - 3. 7. 2012 proběhla v Praze konference nazvaná „Romský mentoring – silné stránky a příležitosti“. Jednalo se o pracovní setkání s účastí romských mentorů, zahraničních expertů, zástupců Probační a mediační služby ČR a Ministerstva vnitra ČR v rámci projektu Romové pomáhají Romům.

V úvodu konference zazněly příspěvky představitelů institucí, které na realizaci romského mentoringu s Rubikonem spolupracují od samého začátku. Ředitel Probační a mediační služby ČR Pavel Štern označil romský mentoring za možná nejužitečnější projekt, který PMS realizovala. „Jste potřební a užiteční“ řekl romským mentorům Radek Jiránek z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a vyzdvihl přínos jejich práce pro prevenci recidivy, pozitivní propagaci alternativních trestů i k zlepšování náhledu majority na Romy. Program konference byl symbolicky rozdělený do tří bloků Současnost, Minulost a Budoucnost. Prezentace zahraničních expertů z University Miskolc a Steinbeis Beratungszentrum Wirtschaftsmediation z Lipska v první části seznámil účastníky s romským soudem „Kris“ a s tradičními metodami řešení konfliktů v romské komunitě, na něž romský mentoring do značné míry navazuje. Prostřední část byla věnována bilancování úspěšných 8 let poskytování romského mentoringu, výsledky projektu byly prezentovány v rámci živé diskuse vstupy romských mentorů, probačních pracovníků a dalších odborníků. Závěr konference pak vyznačil směr, kterým chce Rubikon Centrum zaměřit své služby, včetně romského mentoringu – vytváření pracovních příležitostí pro znevýhodněné osoby.

Podrobnější informace včetně pravidelně aktualizovaných statistik naleznete na webových stránkách služby Mentor www.mentoring.spj.cz či www.spj.cz

ČTK, hla, vrf, ryz, TZ RUBIKON Centrum
Přečteno: 1697x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ProjektyHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo