romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura a Vsetín zahajují spolupráci. Čunek i přes upozornění agentury dál útočí na Romy

15.7.2016 10:00
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)
Radek Jiránek, ředitel Agentury pro sociální začleňování a Jiří Čunek, starosta Vsetína (Koláž: Romea.cz)

Zástupci Agentury pro sociální začleňování a vedení města Vsetín podepsali ve středu takzvané memorandum o spolupráci, které stvrzuje závazky obou stran pro nadcházející tříleté období, kdy bude probíhat spolupráce v rámci Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám. Během této doby by mělo dojít ke zpracování a schválení strategického plánu sociálního začleňování. Město Vsetín patří ke čtyřem lokalitám, které byly v rámci takzvané 5. vlny přihlášek vybrány ke spolupráci s vládní agenturou pro boj se sociálním vyloučením.

Důležitá je budoucnost lokality Poschla

Vsetín o spolupráci s agenturou usiloval už podruhé. První přihláška mu však byla zamítnuta. "První přihláška Vsetína byla dobrá, až na jednu věc - lokalitu Poschla. Žádost se dostatečně nevěnovala tomu, jaká budoucnost čeká její obyvatele,“ zdůvodnil zamítnutí první přihlášky pro server iDnes.cz ředitel agentury Radek Jiránek.

"Vsetín doložil vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého je celková doba udržitelnosti lokality Poschla 30 let. Obytné kontejnery v této lokalitě by tedy měly být v provozu ještě po dobu dalších 20 let. Podle Agentury tento typ ubytování není vhodný k dlouhodobému bydlení. Dalším problematickým aspektem v souvislosti s Poschlou je její odloučení od zbytku města. Město Vsetín se ve své přihlášce zavázalo k tomu, že ve spolupráci s odborníky Agentury zpracuje koncepci sociálního bydlení. Ta by měla reflektovat stávající či moderní trendy v oblasti bydlení," vysvětlil rozdíl mezi první a nynější úspěšnou  přihláškou pro server Romea.cz Jiránek.

"Město Vsetín má díky zapojení do Koordinovaného přístupu možnost získat prostředky na uskutečnění projektů na podporu sociálního začleňování. Naše vzájemná spolupráce se tak zaměří především na desegregaci a posílení sociální soudržnosti,“ uvedla vedoucí oddělení lokálních koncepcí a sociálního začleňování Radka Soukupová.

Hlavním společným úkolem bude na základě předchozích jednání i závazků města uvedených v přihlášce zpracování městské koncepce sociálního bydlení. "Počítáme s tím, že lokalita Poschla bude předmětem řešení v rámci zpracování zmíněné koncepce sociálního bydlení. Pokud bude město Vsetín chtít využít dostupné zdroje pro investice do svého bytového fondu (Integrovaný regionální operační program) či neinvestiční pobídky v oblasti bydlení (Operační program Zaměstnanost), bude nutné, aby respektovalo prointegrační principy, na nichž jsou tyto operační programy založeny," uvedl pro server Romea.cz ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.

Prointegrační zaměření vedle Agentury budou posuzovat i jednotlivé řídící orgány, které přidělují evropské dotace na jednotlivé projektové záměry.

Vsetín se zavázal ke korektnímu vyjadřování. Čunek však i nadále útočí na Romy

Aby bylo nastavení nových prointegračních opatření co nejpřínosnější, provádí Agentura na začátku spolupráce s novou lokalitou terénní výzkum. Ten pomáhá se zmapováním klíčových oblastí, na které by měly směřovat aktivity města a jeho parterů při řešení sociálního vyloučení. "Jako velmi důležitá oblast se nám čím dál častěji ukazuje i samotná komunikace sociálního začleňování. Na příkladech dobré i špatné praxe obcím a městům ukazujeme, do jaké míry může rozlišná mediální prezentace tématu sociálního vyloučení ovlivnit jeho řešení," doplnil vedoucí regionálního centra Východ, Martin Navrátil.

Právě mediální vystupování starosty Vsetína Jiřího Čunka vyvolává u Romů k tomuto politikovi odpor. Například těsně před rozhodnutím o spolupráci mezi agenturou a městem Čunek uvedl, že pokud s pomocí agentury nedostane peníze, vystěhuje sociálně slabé z městských bytů. "Umíme to zajistit. Ale nechceme to udělat, jen potřebujeme spolupráci bez předsudků,“ řekl dříve serveru iDnes.cz Jiří Čunek.

Ředitel agentury Radek Jiránek takové mediální vystupování odmítá. "Vyjádření starosty nepovažujeme za vhodné. Součástí memoranda o spolupráci je i závazek obce ke korektnímu vyjadřování v souvislosti s prointegračním procesem. Rasistická a xenofobní vyjádření, stejně jako praktické segregační postupy budou důvodem pro ukončení vzájemné spolupráce. Během středečního společného jednání bylo město na tento bod důrazně upozorněno. Věříme, že se vsetínské vedení podobných výroků zdrží a y neohrozí tak spolupráci s Agenturou a celý proces sociálního začleňování," uvedl pro server Romea.cz Jiránek.

Starosta Vsetína Jiří Čunek však hned ve čtvrtek během rozhovoru pro server TN.cz znovu zaútočil na Romy. Podle Čunka nejsou například romské děti zvyklé chodit do školy. "Musíte je k tomu prostě donutit. Oni navíc nemají maminku, která by jim dokázala poradit s učivem ze 3. nebo 4. třídy," uvedl v rozhovoru Čunek.

I přes ujišťování představitelů agentury o opaku mluví Čunek o lokalitě Poschla jako o jediném řešení romského problému.

V současné době působí Agentura ve 41 lokalitách. Celkem se jedná o více jak sto měst, obcí a městských obvodů. Agentura vyhlašuje spolupráci v takzvaných vlnách. Vyhlášení již šesté vlny proběhne v průběhu léta letošního roku. Agentura nově plánuje vyhlásit výzvu kontinuální, tedy časově neomezenou. Výzva skončí, jakmile se zapojí celkem požadovaných 70 lokalit.

Přečteno: 1781x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Vsetín, Jiří Čunek, Radek JiránekHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo