romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování doporučuje obcím postupy v oblasti bydlení: Zvažte dočasné odpuštění nájmu, zrušte bezdoplatkové zóny

27.4.2020 14:00
Agentura pro sociální začleňování připravila pro obce dokument s názvem „Doporučené postupy pro obce v oblasti bydlení“.
Agentura pro sociální začleňování připravila pro obce dokument s názvem „Doporučené postupy pro obce v oblasti bydlení“.

Minulý týden Agentura pro sociální začleňování (ASZ) vydala obecné doporučení určené obcím, díky kterým by měli být obce nápomocné k řešení problémů s bydlením u lidí v nouzi. Ohroženi jsou jak lidé v nájemním bydlení, tak majitelé nemovitostí, kteří kryjí jejich koupi půjčkou.

Podle ASZ by měli v první řadě obce intenzivněji komunikovat se svými občany ohledně schopnosti splácet hypotéku nebo placením nájmu, jelikož s tímto mají domácnosti v současné době největší problém.

"Zvažte možnosti jako je odpuštění úroků z prodlení, dočasné odpuštění nájmu u osob jasně postižených opatřeními vlády či snížení cen nájmu po určitou dobu. Podobný přístup doporučujeme i u dalších povinných plateb, které zvýšeně zatěžují domácnost jako je například platba odpadu," píše se v jednom z mnoha bodů v obecném doporučení ASZ.

V doporučeních se také ASZ zmiňuje o tom, že by obce neměli zapomenout na osoby bez domova, kteří nejsou schopni dodržovat hygienické návyky a případnou karanténu. V tomto ohledu by měli navázat spolupráci s poskytovateli těchto služeb a zajistit místa pro jejich dočasné ubytování. Nejen ale osoby bez domova nemají kam jít.

"Zvažte dočasnou, i dlouhodobou změnu pravidel přidělování bytů, které by umožňovaly získání bytů potřebným osobám, které se nachází v tísnivé sociální situaci v důsledku mimořádných opatření jako jsou matky samoživitelky, lidé pečující o své blízké se zdravotním postižením atd," doporučuje Agentura pro sociální začleňování obcím.

Obecná doporučení:

 • Komunikujte s občany. Mnoho domácností se obává o svou schopnost platit nájemné či splácet hypotéku.
 • Vytvořte si tým, který bude intenzivně spolupracovat s poskytovateli sociálních služeb a zdravotními institucemi. Získávejte informace, společně je vyhodnocujte a nastavujte konkrétní opatření. Úzce spolupracujte s Úřady práce, které mají přehled o struktuře vyplacených dávek.
 • Zvažte možnosti jako je odpuštění úroků z prodlení, dočasné odpuštění nájmu
  u osob jasně postižených opatřeními vlády či snížení cen nájmu po určitou dobu. Podobný přístup doporučujeme i u dalších povinných plateb, které zvýšeně zatěžují domácnost (platba odpadu).
 • Pamatujte na to, že odklad platby nájemného jen posouvá úhradu do období, které může být pro část domácností ještě více zatěžující než současný stav.
 • Zvažte vytvoření finančního fondu obce (jasně stanovená pravidla) pro pomoc osobám v tíživé finanční situaci (bezúročné půjčky, dary).
 • Přijaté moratorium na výpovědi z nájmu neřeší všechny situace – například ubytovací smlouvy nebo podnájmy.
 • Zvažte dočasnou (i dlouhodobou) změnu pravidel přidělování bytů, které by umožňovaly získání bytů potřebným osobám, které se nachází v tísnivé sociální situace v důsledku mimořádných opatření (matky samoživitelky, lidé pečující o své blízké se zdravotním postižením atd.).
 • Pokud máte na svém území tzv. bezdoplatkovou zónu, zvažte alespoň její dočasné zrušení. Nemožnost využít doplatek na bydlení má potenciál zvýšit míru zadlužení a zároveň i míru ohrožení ztrátou bydlení, současně je tak eliminována možnost karanténních opatření.
 • Zmapujte dostupnost internetu a vybavenost informační technikou v domácnostech obce (nezbytné pro online výuku dětí, předávání informací domácnostem atd.).
 • Zvažte zpracování návrhu postupu pro dodržování karantény ve větších domech (panelová sídliště), kde je riziko většího přenosu nákazy z důvodu sdílení společných prostor.
 • Lidé na ubytovnách mají často horší možnosti hygieny a mohou být ve značném ohrožení infekcí jak pro sebe, tak pro své okolí. Zaměřte se na zvýšení dostupnosti bydlení a jeho vyšší standard na území obce.
 • Mapujte situaci ubytoven v obci, včetně hygienické situace. Spolupracujte napříč institucemi ohledně osob, které se dostanou do platební neschopnosti, v případě potřeby zvažte poskytnutí podpory.
 • Zvažte vytvoření krizových bytů z obecního bytového fondu – situace v rodinách ohrožených domácím násilím může dramaticky eskalovat v důsledku současných opatření.
 • Mapujte situaci osob bez střechy nad hlavou, které nejsou schopny dodržovat případnou karanténu (spolupráce s poskytovateli služeb), nabídněte vhodnou spolupráci, doporučujeme vyhledat místa pro přechodné ubytování (hostely, hotely, internáty apod.).
 • Buďte připraveni na situaci ubytování osob s potvrzenou nákazou, které nedisponují vlastním bydlením (krizové byty, vyčlenění prostoru v azylovém domě pokud je to možné, hotely, koleje, školy, domy dětí a mládeže, spolupráce s církvemi atd.).
 • Komunikujte s policií o hlášených případech domácího násilí a s OSPOD ohledně týrání dětí.

DOKUMENT

Přečteno: 627x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Agentura pro sociální začleňování, Bydlení, úřad, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo