romea - logo
14. srpna 2020 (pátek)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování doporučuje obcím postupy v oblasti bydlení: Zvažte dočasné odpuštění nájmu, zrušte bezdoplatkové zóny

27.4.2020 14:00
Agentura pro sociální začleňování připravila pro obce dokument s názvem „Doporučené postupy pro obce v oblasti bydlení“.
Agentura pro sociální začleňování připravila pro obce dokument s názvem „Doporučené postupy pro obce v oblasti bydlení“.

Minulý týden Agentura pro sociální začleňování (ASZ) vydala obecné doporučení určené obcím, díky kterým by měli být obce nápomocné k řešení problémů s bydlením u lidí v nouzi. Ohroženi jsou jak lidé v nájemním bydlení, tak majitelé nemovitostí, kteří kryjí jejich koupi půjčkou.

Podle ASZ by měli v první řadě obce intenzivněji komunikovat se svými občany ohledně schopnosti splácet hypotéku nebo placením nájmu, jelikož s tímto mají domácnosti v současné době největší problém.

"Zvažte možnosti jako je odpuštění úroků z prodlení, dočasné odpuštění nájmu u osob jasně postižených opatřeními vlády či snížení cen nájmu po určitou dobu. Podobný přístup doporučujeme i u dalších povinných plateb, které zvýšeně zatěžují domácnost jako je například platba odpadu," píše se v jednom z mnoha bodů v obecném doporučení ASZ.

V doporučeních se také ASZ zmiňuje o tom, že by obce neměli zapomenout na osoby bez domova, kteří nejsou schopni dodržovat hygienické návyky a případnou karanténu. V tomto ohledu by měli navázat spolupráci s poskytovateli těchto služeb a zajistit místa pro jejich dočasné ubytování. Nejen ale osoby bez domova nemají kam jít.

"Zvažte dočasnou, i dlouhodobou změnu pravidel přidělování bytů, které by umožňovaly získání bytů potřebným osobám, které se nachází v tísnivé sociální situaci v důsledku mimořádných opatření jako jsou matky samoživitelky, lidé pečující o své blízké se zdravotním postižením atd," doporučuje Agentura pro sociální začleňování obcím.

Obecná doporučení:

 • Komunikujte s občany. Mnoho domácností se obává o svou schopnost platit nájemné či splácet hypotéku.
 • Vytvořte si tým, který bude intenzivně spolupracovat s poskytovateli sociálních služeb a zdravotními institucemi. Získávejte informace, společně je vyhodnocujte a nastavujte konkrétní opatření. Úzce spolupracujte s Úřady práce, které mají přehled o struktuře vyplacených dávek.
 • Zvažte možnosti jako je odpuštění úroků z prodlení, dočasné odpuštění nájmu
  u osob jasně postižených opatřeními vlády či snížení cen nájmu po určitou dobu. Podobný přístup doporučujeme i u dalších povinných plateb, které zvýšeně zatěžují domácnost (platba odpadu).
 • Pamatujte na to, že odklad platby nájemného jen posouvá úhradu do období, které může být pro část domácností ještě více zatěžující než současný stav.
 • Zvažte vytvoření finančního fondu obce (jasně stanovená pravidla) pro pomoc osobám v tíživé finanční situaci (bezúročné půjčky, dary).
 • Přijaté moratorium na výpovědi z nájmu neřeší všechny situace – například ubytovací smlouvy nebo podnájmy.
 • Zvažte dočasnou (i dlouhodobou) změnu pravidel přidělování bytů, které by umožňovaly získání bytů potřebným osobám, které se nachází v tísnivé sociální situace v důsledku mimořádných opatření (matky samoživitelky, lidé pečující o své blízké se zdravotním postižením atd.).
 • Pokud máte na svém území tzv. bezdoplatkovou zónu, zvažte alespoň její dočasné zrušení. Nemožnost využít doplatek na bydlení má potenciál zvýšit míru zadlužení a zároveň i míru ohrožení ztrátou bydlení, současně je tak eliminována možnost karanténních opatření.
 • Zmapujte dostupnost internetu a vybavenost informační technikou v domácnostech obce (nezbytné pro online výuku dětí, předávání informací domácnostem atd.).
 • Zvažte zpracování návrhu postupu pro dodržování karantény ve větších domech (panelová sídliště), kde je riziko většího přenosu nákazy z důvodu sdílení společných prostor.
 • Lidé na ubytovnách mají často horší možnosti hygieny a mohou být ve značném ohrožení infekcí jak pro sebe, tak pro své okolí. Zaměřte se na zvýšení dostupnosti bydlení a jeho vyšší standard na území obce.
 • Mapujte situaci ubytoven v obci, včetně hygienické situace. Spolupracujte napříč institucemi ohledně osob, které se dostanou do platební neschopnosti, v případě potřeby zvažte poskytnutí podpory.
 • Zvažte vytvoření krizových bytů z obecního bytového fondu – situace v rodinách ohrožených domácím násilím může dramaticky eskalovat v důsledku současných opatření.
 • Mapujte situaci osob bez střechy nad hlavou, které nejsou schopny dodržovat případnou karanténu (spolupráce s poskytovateli služeb), nabídněte vhodnou spolupráci, doporučujeme vyhledat místa pro přechodné ubytování (hostely, hotely, internáty apod.).
 • Buďte připraveni na situaci ubytování osob s potvrzenou nákazou, které nedisponují vlastním bydlením (krizové byty, vyčlenění prostoru v azylovém domě pokud je to možné, hotely, koleje, školy, domy dětí a mládeže, spolupráce s církvemi atd.).
 • Komunikujte s policií o hlášených případech domácího násilí a s OSPOD ohledně týrání dětí.

DOKUMENT

Přečteno: 600x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Agentura pro sociální začleňování, Bydlení, úřad, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo