romea - logo
20. ledna 2019 (neděle)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Agentura pro sociální začleňování nepodpoří vyhlášení bezdoplatkové zóny v Liberci

10.1.2019 13:59
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Agentura pro sociální začleňování kritizuje zavedení další bezdoplatkové zóny, kterou vyhlásilo 7. ledna město Liberec. Podle jejího ředitele tím město problémy v dané lokalitě nevyřeší, maximálně je přesune jinam, uvádí se v tiskové zprávě Agentury.

„Jakkoli Agentura vnímá pozitivně snahu obcí omezit segregaci a koncentraci sociálně patologických jevů, zavádění bezdoplatkových zón se jeví jako slepé řešení, neschopné individuálně reagovat na konkrétní situaci jednotlivců a rodin. Nejohroženější jsou vždy zvláště zranitelné skupiny obyvatel - rodiče s dětmi, matky samoživitelky, senioři, lidé se zdravotním postižením.“ tvrdí ředitel ASZ David Beňák.

Město si od vyhlášením bezdoplatkové zóny, o jejíž zavedení usiluje od září loňského roku, slibuje zlepšení situace v lokalitě, kterou považuje za dlouhodobě problémovou. Jedná se o jeden konkrétní objekt ve Vojanově ulici, který je více než 10 let v rukou soukromého majitele, jenž v regionu vlastní desítky podobných budov. Dům je ve špatném technickém stavu a neteče v něm již nějakou dobu voda. Většina nájemníků pobírá dávky v hmotné nouzi. S obyvateli domu spolupracují sociální služby i sociální pracovníci obce, od léta 2018 působí v ulici také asistenti prevence kriminality.

Podle agentury tím však město problém nevyřeší, neboť pokud se obyvatelé rozhodnout zůstat, budou muset zdroje na zaplacení bydlení hledat jinde než z dávek. Vzhledem k ekonomické situaci příjemců dávek hmotné nouze a vysokému procentu zadlužení u těchto lidí může dojít k posunu směrem k šedé a černé ekonomice, případně k většímu zadlužení u majitele nemovitosti. Pokud se rozhodnou odejít „dojde pouze k přesunutí problému jinam.“ upozorňuje Beňák.

I proto Agentura nepodporuje bezdoplatkové zóny a řešení vidí spíše v systematické, koordinované a dlouhodobé sociální práci s obyvateli vyloučených lokalit. Pokud problém ve Vojanově ulici „doutnal“ více než 10 let, nemůžeme efekt vidět za pár měsíců působení asistentů prevence kriminality. Je otázkou, proč tito lidé nedosáhnou např. na obecní byt, respektive za jakých okolností by městský byt mohli získat. V začátku by mohlo být ověření výše dluhů vůči městu u těchto osob. Město Liberec pracuje na zlepšení svého systému sociálního bydlení, trpí ovšem nedostatkem bytů, a proto alternativu obyvatelům ulice ve skutečnosti nabídnout nemůže. „Zásadní je nyní sledovat, jaký má vyhlášení zóny efekt, případně kam se dotčení obyvatelé přestěhují. Logickým řešením rovněž je, aby nejen Liberec, ale i další obce v regionu začali pracovat na kvalitním dostupném bydlení pro potřebné, kteří by pak nebyli nuceni migrovat z jedné vyloučené lokality do druhé.“ dodává Beňák.

Přečteno: 376x

 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo