romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Agentura pro sociální začleňování nepodpoří vyhlášení bezdoplatkové zóny v Liberci

10.1.2019 13:59
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Agentura pro sociální začleňování kritizuje zavedení další bezdoplatkové zóny, kterou vyhlásilo 7. ledna město Liberec. Podle jejího ředitele tím město problémy v dané lokalitě nevyřeší, maximálně je přesune jinam, uvádí se v tiskové zprávě Agentury.

„Jakkoli Agentura vnímá pozitivně snahu obcí omezit segregaci a koncentraci sociálně patologických jevů, zavádění bezdoplatkových zón se jeví jako slepé řešení, neschopné individuálně reagovat na konkrétní situaci jednotlivců a rodin. Nejohroženější jsou vždy zvláště zranitelné skupiny obyvatel - rodiče s dětmi, matky samoživitelky, senioři, lidé se zdravotním postižením.“ tvrdí ředitel ASZ David Beňák.

Město si od vyhlášením bezdoplatkové zóny, o jejíž zavedení usiluje od září loňského roku, slibuje zlepšení situace v lokalitě, kterou považuje za dlouhodobě problémovou. Jedná se o jeden konkrétní objekt ve Vojanově ulici, který je více než 10 let v rukou soukromého majitele, jenž v regionu vlastní desítky podobných budov. Dům je ve špatném technickém stavu a neteče v něm již nějakou dobu voda. Většina nájemníků pobírá dávky v hmotné nouzi. S obyvateli domu spolupracují sociální služby i sociální pracovníci obce, od léta 2018 působí v ulici také asistenti prevence kriminality.

Podle agentury tím však město problém nevyřeší, neboť pokud se obyvatelé rozhodnout zůstat, budou muset zdroje na zaplacení bydlení hledat jinde než z dávek. Vzhledem k ekonomické situaci příjemců dávek hmotné nouze a vysokému procentu zadlužení u těchto lidí může dojít k posunu směrem k šedé a černé ekonomice, případně k většímu zadlužení u majitele nemovitosti. Pokud se rozhodnou odejít „dojde pouze k přesunutí problému jinam.“ upozorňuje Beňák.

I proto Agentura nepodporuje bezdoplatkové zóny a řešení vidí spíše v systematické, koordinované a dlouhodobé sociální práci s obyvateli vyloučených lokalit. Pokud problém ve Vojanově ulici „doutnal“ více než 10 let, nemůžeme efekt vidět za pár měsíců působení asistentů prevence kriminality. Je otázkou, proč tito lidé nedosáhnou např. na obecní byt, respektive za jakých okolností by městský byt mohli získat. V začátku by mohlo být ověření výše dluhů vůči městu u těchto osob. Město Liberec pracuje na zlepšení svého systému sociálního bydlení, trpí ovšem nedostatkem bytů, a proto alternativu obyvatelům ulice ve skutečnosti nabídnout nemůže. „Zásadní je nyní sledovat, jaký má vyhlášení zóny efekt, případně kam se dotčení obyvatelé přestěhují. Logickým řešením rovněž je, aby nejen Liberec, ale i další obce v regionu začali pracovat na kvalitním dostupném bydlení pro potřebné, kteří by pak nebyli nuceni migrovat z jedné vyloučené lokality do druhé.“ dodává Beňák.

Přečteno: 556x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo