romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Aktivistka byla zproštěna obžaloby z útoku na policistu. Jednání bylo naprosto bagatelní a nemělo být před soudem

28.4.2016 16:28
Reakce Kateřiny Krejčové při zásahu policie proti jejímu příteli  (Zdroj: youtube.com)
Reakce Kateřiny Krejčové při zásahu policie proti jejímu příteli (Zdroj: youtube.com)

Městský soud v Praze dnes zprostil obžaloby aktivistku Kateřinu Krejčovou, která byla viněna z napadení policisty na demonstraci. Podle verdiktu policistu zranit nechtěla a ani nemohla. Odvolací soud tak zrušil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který Krejčové v únoru uložil podmíněný trest. Za násilí proti úřední osobě hrozily ženě až čtyři roky vězení. Rozsudek je pravomocný.

Incident se odehrál loni v červenci, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat. Předtím je prý vyzvali, aby vyklidili prostor, to ale někteří protestující včetně Krejčové a jejího přítele odmítli.

Třicetiletá Krejčová podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Údajně mu praštil hlavou o zem, čímž mu vyrazil zub. Krejčová policistovi podle obžaloby skočila na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest, kvůli pohmoždění kloubu musel být údajně týden na neschopence.

"Máme jiný názor na závadnost společenského jednání obžalované než prvostupňový soud," uvedla dnes předsedkyně senátu. Jednání Krejčové by podle ní nemělo být ani před soudem, považuje ho za naprosto bagatelní. Policistu Krejčová prý spíše zezadu "objala", podle soudkyně mu ublížit nechtěla. Zpochybnila i to, že policistu nějakým způsobem zranila.

Krejčová se hájila tím, že policisté jejího přítele týrali, a proto musela zakročit, i když věděla, že se tím vystavuje riziku trestního stíhání. Obhájce Krejčové Pavel Uhl v odvolání uvedl, že odvolací soud by měl posoudit, do jaké míry je moc policistů neomezená. Krejčová se podle něj v okamžiku "rychlé a osudové volby" rozhodla podle svého svědomí. Navrhl úplné zproštění obžaloby.

Podle státního zástupce je ve věci dostatek důkazů, také ale zpochybnil, že by Krejčová policistu zranila. Její jednání navrhl překvalifikovat na přestupek. Obžaloba se původně proti rozsudku obvodního soudu odvolala v neprospěch Krejčové, státní zástupce dnes však toto odvolání stáhl.

Krejčová dnes novinářům řekla, že si uvědomuje, že zákon porušila, za svým činem si však stojí. Uvedla však, že se nedopustila násilí vůči úřední osobě, protože policistův zákrok proti jejímu příteli byl natolik nepřiměřený, že ochranu úřední osoby pozbyl. Novinářům řekla, že byli policisté zaujatí kvůli jejím proimigrantským názorům. Uvedla, že jí po zadržení na služebně policisté vysvětlovali jak jsou její názory špatné. "Dostala jsem hodinové politické školení," řekla Krejčová.

Ženu dnes přišel k soudu podpořit Igor Ševcov, který byl obviněn z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Ve středu ho Městský soud v Praze viny zprostil, nepravomocně ho však vyhostil z republiky za pomoc při sprejování na zeď ruzyňské věznice z loňského května.

Krejčovou před nedávnem podpořily desítky pedagogů a studentů z FAMU, kde nedávno absolvovala doktorát z audiovizuálních studií. Zástupci školy označili její únorové odsouzení mimo jiné za projev sílících sympatií policejních složek a státního zastupitelství vůči projevům rasismu a nenávisti.

Přečteno: 895x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo