romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie

21.6.2018 11:15
Francouzský velvyslanec Roland Galharague předává Anně Šabatové Řád čestné legie (Zdroj: www.ochrance.cz)
Francouzský velvyslanec Roland Galharague předává Anně Šabatové Řád čestné legie (Zdroj: www.ochrance.cz)

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie za celoživotní odhodlání bojovat za ochranu lidských práv a právního státu. Vyznamenání, které ji udělil dekretem francouzský prezident Emmanuel Macron, ji v pátek 15. června předal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

"Udělení Řádu čestné legie je pro mne pocta a také zadostiučinění. Francie ocenila i to, že se o lidská práva zasazuji trvale – před rokem 1990 i nyní, ať už se jedná o sociálně vyloučené Romy, cizince včetně uprchlíků nebo osoby s odlišnou sexuální orientací. Moc mě potěšilo, že velvyslanec ve své řeči zmínil, že jsme spolu s manželem Petrem Uhlem kromě celoživotní ochrany lidský práv také vychovali tři děti, které jdou v našich šlépějích," uvedla k ocenění ombudsmanka Anna Šabatová.

Řád čestné legie (francouzsky Ordre national de la Légion d'honneur) je nejvyšší francouzské státní vyznamenání, které bylo založeno v roce 1802 Napoleonem Bonapartem. Uděluje se jednotlivcům nebo organizacím jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký nebo společenský přínos Francii. V čele řádu stojí velmistr, jímž je francouzský prezident.

Držitelem Řádu čestné legie je od roku 2006 i manžel Anny Šabatové Petr Uhl a rovněž jím byl i první veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

Přečteno: 1143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

státní vyznamenání, Francie, Anna Šabatová, OmbudsmankaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo