romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Apolena Rychlíková, první Češka nominovaná na prestižní European Press Prize za komentář o protiromském rasismu v ČR

29.4.2021 22:15
Apolena Rychlíková (Koláž: A2larm.cz)
Apolena Rychlíková (Koláž: A2larm.cz)

Komentář Apoleny Rychlíkové, redaktorky serveru A2larm.cz, s názvem “Black Lives Matter po česku? Romové u nás nemají uznání ani spravedlnost“ se probojoval mezi pět nejlepších komentářů roku v prestižní soutěži European Press Prize. Poprvé se tak v této soutěži objeví zástupce z České republiky. Ve svém komentáři Rychlíková popisuje desítky let trvající rasismus, vraždy Romů, nucené sterilizace romských žen, nebo třeba diskriminaci na trhu bydlení a ve školství.

"Tohle je pro mě neskutečná čest. Být první Češkou, která je nominovaná na takto prestižní ocenění, navíc v tvrdé konkurence evropských novinářských es. Z více než tisícovky textů jsem se dostala na shortlist finální pětice. Už to považuju za neuvěřitelné, a když mi to organizátoři zavolali, chvíli jsem je ujišťovala, že se spletli," okomentovala na Facebooku nominaci Apolena Rychlíková.

/p>

European Press Prize měla v minulosti několik slovenských kandidátů na výhru. Minulý rok se v kategorii názorové žurnalistiky podařilo zvítězit slovenské novinářce SME Beátě Balogové s textem “Ako sme prestali byť súdružkami a súdruhmi“.

Cena European Press Prize podporuje kvalitní nezávislou žurnalistiku v době, kdy podle pořadatelů sílí finanční i politické tlaky na novinářky a novináře. „Kvalitní žurnalistika má zásadní význam pro zdravě fungující demokracii,“ uvádějí pořadatelé Evropské novinářské ceny. „Cíl soutěže je jednoduchý – ocenit a podpořit žurnalistiku nejvyšší kvality všude, kde ji na našem kontinentu najdete. Soutěže se mohou účastnit novináři ze všech 47 zemí Evropy, jak je definuje Rada Evropy.“

Přečteno: 790x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Novinářská cena, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo