romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bitka na koupališti v Dubí je před soudem. Romům hrozí až desetileté tresty, vinu odmítají

3.8.2020 18:32
Okresní soud v Teplicích začal 3. 8. 2020 řešit případ rvačky na koupališti v Dubí, která se stala 7. srpna 2018 (FOTO: repro iDNES.tv)
Okresní soud v Teplicích začal 3. 8. 2020 řešit případ rvačky na koupališti v Dubí, která se stala 7. srpna 2018 (FOTO: repro iDNES.tv)

Okresní soud v Teplicích začal řešit případ rvačky na koupališti v Dubí, která se stala před dvěma lety – 7. srpna 2018. Obžalovaných je 6 lidí, kterým hrozí 3 až 10 let vězení. Podrobně o průběhu soudu informuje Gabriela Hauptvogelová z Českého rozhlasu Sever.

U soudu dnes vypovídalo 5 ze 6 obžalovaných, jeden vypovídat odmítl. Kvůli havárii vodovodu bylo líčení zkráceno a na zítřek se přesunula výpověď poškozených a znalce, který posuzoval zranění poškozených. Zítra soud vyslechne také svědky incidentu.

Podle Českého rozhlasu obžalovaní většinou vinu na zmlácení mladíka odmítli. Obžalovaná žena hádku i napadení poškozené návštěvnice přiznala – řekla, že vybuchla a nechtěla nikomu úmyslně ublížit – oběma poškozeným se omluvila.

Další obžalovaní uvedli, že se snažili pouze chránit své děti a dostat je od konfliktu pryč. Bratr obžalované, který ji přišel na pomoc ve chvíli, kdy se obě ženy pokoušel od sebe odtrhnout jeden z dalších návštěvníků koupaliště, – připustil, že do muže strčil a dal mu facku. Strčení do poškozeného podle serveru přiznal i další obžalovaný – udělal to proto, že stál vedle jeho malého syna, kterého chtěl dostat z dosahu potyčky.

Další obžalovaný šel bránit svou malou dceru, která brečela když se ženy začaly dohadovat. "Byl tam ten poškozený, máchal rukama a řval tam. Furt se mezi ty ženské pletl, strkal do Žanety. Já do něj strčil, protože byl blízko mé dcery," řekl podle serveru iDNES.cz.

Výpovědi obou stran se lišily v příčině první hádky – poškozená novinářům řekla, že zasáhla, když romský chlapec v brouzdališti topil jiné dítě. Obžalovaná žena ale popsala, že poškozená začala dítě umravňovat, protože na ní stříkalo vodu. Různí se také verze ohledně vzájemných rasistických nadávek. Někteří obžalovaní také popřeli, že by po incidentu někomu vyhrožovali zabitím.

Server Romea.cz o incidentu informoval již dříve a celý konflikt začal v dětském brouzdališti koupaliště v Dubí, 7. srpna 2018. "Jedno romské dítě, věřím, že nechtěně, začalo topit dítě takzvaně bílé. Matka bílého dítěte přiskočila, dítě, co topilo její dítě, chytla, odstrčila a zvedla svoje dítě," popisoval po incidentu situaci člověk, který na Facebooku vystupoval jako Petr Štefanec. Romská matka pak začala podle tohoto svědectví své dítě bránit a měla druhou matku napadnout.

Romská matka dítěte, kvůli kterému celý konflikt vznikl a která není mezi obviněnými, celý incident popisuje trochu jinak. "Ta paní chytla mé dítě za ramena, začala s ním třást a křičet 'už tě mám plné zuby, už mě sereš' a hodila s ním jak s kusem hadru do bazénku," popsala dříve pro server Romea.cz začátek sporu matka dítěte. Romská matka si pak doběhla pro své dítě.

"Řekla jsem jí, co si to dovolujete, takhle házet s mým dítětem," řekla dále žena. "Paní nám ale začala nadávat. Mojí kamarádce vyhrožovala, že jí dá přes pí.... Vzala jsem své dítě, které bylo v šoku a odešla jsem zpět na deku," uvedla dále romská žena, která se dalšímu konfliktu vyhnula.

Stejně tak začátek konfliktu popisuje obžalovaná žena. "Děti si hrály a cákaly na poškozenou vodu. Ona dostala nervy a praštila s dítětem mojí kamarádky do vody. Pak se začala hádat s jeho maminkou. Můj syn brečel, tak jsem ji poprosila, aby byla potichu. Ona na to, že jsme černý sv..ě a že si máme hlídat svoje děti. Já jsem vybouchla, zatáhla jsem ji za vlasy. Popraly jsme se jako ženský," uvedla obžalovaná žena podle serveru iDNES.cz.

Státní zástupce uvedl, že naopak Romka rasisticky nadával "bílé" ženě. "Poškozenou napadla nejprve slovně, kdy na ni mimo jiné křičela, že je mr..a bílá, a následně také fyzicky. Poškozenou udeřila dvěma údery pěstí do hlavy. Následně ji chytila za vlasy a strhla na dno bazénku, načež jí jednou rukou pustila a opakovaně ji udeřila do zad a do krku, řvala u toho, že ji zabije," popsal situaci státní zástupce. Pak se měl do rvačky vložit druhý poškozený, který měl po útoků Romů utrpět zranění.

Státní zástupce viní všechny obžalované z výtržnictví a s ohledem na povahu zranění, jaká muž utrpěl, z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Obžalovanou ženu pak ještě z násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. A dva obžalované z nebezpečného vyhrožování.

Bitka na koupališti se později stala záminkou pro uspořádání demonstrace neonacistů před městským úřadem v Dubí, která se neobešla bez výtržností. Během tohoto shromáždění došlo mimo jiné k útoku na fotografa Víta Hassana, za který dostali útočníci podmínku. Další žena na demonstraci hajlovala.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 7332x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Soužití, rvačka, Napadení, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo