romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Firma AGPI souhlasí s prodejem vepřína v Letech u Písku, akcionáři schválili jeho převod na stát

31.7.2017 10:10
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Vepřín v Letech u Písku - 24. 6. 2017 (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Valná hromada zemědělské společnosti AGPI souhlasí s převodem vepřína v Letech u památníku romského holokaustu na stát. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Předsednictvo zemědělské společnosti AGPI má nyní dostat pověření k vyjednávání o ceně a dalších podmínkách se státem.

Částku, kterou by stát měl zaplatit, firma neuvedla. Místopředseda představenstva firmy Jan Čech uvedl pro agenturu ČTK, že záleží na tom, jaké podmínky nabídne stát. Sumu AGPI zveřejní v případě, že se s vládou dohodne.

Romští aktivisté: Je to radostná zpráva

"Je to radostná zpráva," komentoval rozhodnutí pro Romea.cz romský aktivista Jozef Miker. "Rád bych poděkoval všem, které prasečák na jednom z dějišť romského holocaustu nenechal klidnými a všem, kteří za jeho odstranění bojovali," uvedl, s tím, že je přesvědčen, že celá věc se nyní dotáhne do zdárnho konce. "Snad se už budu moci podívat do očí Karlu Procházkovi a říct mu ´strejdo, jedeme do Let, prasečák už tam nestojí´," uzavřel Miker.

Zprávu o souhlasu s převodem vítá i předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu a dlouholetý bojovník za odstranění vepřína Čeněk Růžička. "Jsem rád, že se akcionáři takto rozhodli, pro nás pozůstalé je to zpráva, kterou jednoznačně vítáme," řekl pro zpravodajský server Romea.cz. "Rozhodnutí bude znamenat, že se vládě i majitelům uvolní ruce pro další jednání, na definitivní verdikt však stále čekáme. V tomto smyslu jsem tedy dosud mírně rezervovaný. Pozůstalé každopádně odkupová částka nezajímá," doplnil Růžička. 

"Toto rozhodnutí akcionářů vítám. Je to další významný krok k vyřešení letitého problému kolem vepřína v Letech. Vláda bude tento materiál pravděpodobně projednávat na přelomu srpna a září. Předpokládáme tedy, že již počátkem nového školního roku by mohlo dojit k uzavření kupní smlouvy. Vzhledem k vyhrazenému charakteru této věci nemůžeme být v tuto chvíli konkrétnější," tlumočila stanovisko ministra kultury Daniela Hermana pro server Romea.cz tisková mluvčí Simona Cigánková.

Ministerstvo bylo pověřeno získáním posudku na ocenění vepřína, vítězná firma ho vypracovala za 228.690 korun včetně DPH. Vláda posudek použila k dalšímu jednání s majitelem vepřína.

Pro převod byla drtivá většina akcionářů

Pro převod provozu v Letech hlasovalo 88 procent přítomných akcionářů, proti bylo 11 procent. Valné hromady ve Vrcovicích na Písecku se zúčastnily necelé dvě desítky akcionářů. Ve zdůvodnění usnesení společnost uvedla, že o situaci vepřína v místě romského tábora z doby druhé světové války se jedná přes 20 let a vláda deklaruje prioritní zájem o jeho odstranění. "Vše závisí na konkrétní nabídce, ale ta zatím není," uvedlo vedení firmy.

Jan Čech na valné hromadě řekl, že vedení AGPI ministrům řeklo, jakou má představu o ceně. Vláda má podle Čecha dva posudky, jaakou cenu areál má, AGPI si nechalo zpracovat studii, kolik peněz by stálo postavit nový areál vepřína. Na dotaz jednoho akcionáře Čech řekl, že vepřín by mohlo pravděpodobně koupit Muzeum romské kultury nebo Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Vláda má eminentní zájem to řešit, v návrzích žádná jiná vláda nedošla tak daleko. Ještě ale nemáme cenu ani podmínky," řekl Čech na valné hromadě.

Zdůraznil, že areál o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13.000 prasat, by firma na stát převedla bez zvířat a zaměstnanců. "Kdyby k tomu došlo, zvířata si musíme prodat. Cíl je vše, co bude v tom areálu, prodat. Do ukončení jednání se nebude o parametrech jednání hovořit, jsou ve vyhrazeném režimu," řekl Čech akcionářům. Domnívá se, že smlouva by byla uzavřena s Muzeem romské kultury.

O vykoupení prasečáku se usiluje skoro 20 let

Podle Čecha oslovila firmu AGPI poprvé kvůli vepřínu úřednická vláda Josefa Tošovského v roce 1998. V roce 2006 se firmu podle Čecha snažil stát vydírat. "Mívali jsme v Letech i tři kontroly denně," řekl Čech a dodal, že romští aktivisté blokovali v různých letech vjezd do vrcovického sídla AGPI i do vepřína.

Vepřín v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. "Znalci uznali, že haly jsou v dobrém stavu, že se v nich může vyrábět dalších 60 let. Pozemky pod budovami nám stát neprodal, preventivně si je nechal," řekl Čech.

Obce Lety by se případné zmizení vepřína podle místostarostky Miroslavy Kuchtové (NEZ) přímo nedotklo. "Pro obec tam tolik pracovních míst není, spíš se to dotkne AGPI. Máme obecní pozemky, které AGPI pronajímáme, to zůstane, jde jenom o vepřín. Spíš nám to přijde jako škoda peněz daňových poplatníků, protože to ve finále zaplatíme všichni, to je na tom to negativní," řekla ČTK Kuchtová.

Satisfakce nejen pro romské organizace

Zrušení výkrmny dlouhodobě požadují některé romské organizace v čele s Výborem pro odškodnění obětí romského holocaustu a jeho předsedou Čenkem Růžičkou. Česko k odstranění farmy z pietního místa několikrát vyzval i Evropský parlament a další mezinárodní organizace. 

"Firma AGPI koupila vepřín od firmy Prasečka. Ta vepřín koupila od okresního úřadu za 3,5 milionu korun a dneska se tady hovoří o nějakých stech milionů. Tak o čem to potom je? Přesto že to věděli, co se tady odehrálo. Za 3,5 milionu to privatizovali. To je bordel. Za tohle by měl nést někdo zodpovědnost a národ ať žene k odpovědnosti toho, kdo to tady za 3,5 milionu korun prodal, ne nás," reagoval před pár týdny na probíhající diskuzi o odkupu vepřína emotivně Čeněk Růžička v rozhovoru pro server Romea.cz.

Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za jiný vepřín, nyní se ale prodeji nebrání. Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun. Vláda by o odkupu vepřína v místech bývalého nacistického tábora pro Romy měla jednat ještě do konce prázdnin. Jednání se vedou v utajeném režimu.

Přečteno: 4077x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místo, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo