romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

HISTORICKÝ OKAMŽIK: Smlouva o odkupu vepřína v Letech u Písku byla podepsána

23.11.2017 11:35, (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)

Na ministerstvu kultury v Nosticově paláci byla dnes krátce po půl dvanácté podepsána smlouva o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalé koncentračního tábora pro Romy. Kupní smlouvu dnes v Praze podepsali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech. Schvalovací doložku za stát podepsal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Muzeum se bude o areál starat. Dalších až 120 milionů korun se dnes odhaduje jako náklady na sanaci areálu a jeho další úpravy včetně vybudování pietního místa.

"Cítím, že je to historický okamžik, ale mám pocit obrovské zodpovědnosti, obrovského závazku, který, věřím, že naše dosud malé pracoviště zvládne," uvedla pro server Romea.cz Jana Horváthová.

"Chtěla bych poděkovat všem, co se na tom podíleli, ať už jsou to aktivisté anebo další jednotlivci i ti velvyslanci a veškerou veřejnost i mladé lidi, kteří to chápou, a kteří to podporují," dodala Horváthová.

Ministr Daniel Herman je rád, že byl konečně udělán tento zásadní krok a že se otvírá cesta k přebudování areálu na důstojný památník tak, jak si oběti druhé světové války a děsivého rasismu právem zaslouží. "Pokládám rasismus za jeden z nejodpornějších jevů lidské společnosti a je potřeba spojovat síly, abychom kultivovali společnost a tento vřed na těle společnosti, kterým ten rasismus je, pokud možno co nejdříve odstranili," uvedl v rozhovoru pro Romea.cz ministr.

Dnešnímu podpisu přihlížel také bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který vyřešení dlouholetého problému s vepřínem deklaroval jako jednu ze svých priorit.

"Já bych rád ocenil všechny, kteří přispěli, protože to téma už se táhne desetiletí a je dobře, že se to konečně podařilo vyřešit, že tedy odstraňujeme ten dluh vůči obětem letského tábora, jak vůči těm, kteří tam zemřeli, tak těm kteří tam trpěli, myslím, že si to zaslouží," uvedl těsně po podpisu pro server Romea.cz Jiří Dienstbier.

Existenci vepřína na místě utrpení lidí označil za amorálnost a ostudu českého národa Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu, který se za odstranění výkrmny léta zasazoval. Poděkoval jménem všech pozůstalých za to, že vláda vyřešila dlouholetý problém. Zmínil, že zásluhu mají i lidskoprávní organizace či velvyslanci, kteří se pietních aktů v Letech pravidelně zúčastňovali.

"Velké poděkování od nás pozůstalých samozřejmě patří panu ministru Danielu Hermannovi, poděkovat musím i panu Dienstbierovi. Nemůžu zapomenout ani na všechny romské i proromské organizace, které se k naší práci přidávaly, ani na velvyslance či nositele Nobelovy ceny Guntera Grasse a Simona Wiesenthala, kteří na tom mají rovněž velkou zásluhu," uvedl pro server Romea.cz Růžička.

Po podpisu smlouvy musejí dát souhlas s prodejem areálu státu ještě akcionáři podniku na valné hromadě. Je svolána na 4. prosince. V návrhu usnesení valné hromady stojí, že dnes podepsaná smlouva nabude účinnosti 15. února 2018 a splatnost je nejpozději do 31. října 2018.

"Poslední dva měsíce jsme začal mít pochybnosti o tom, zda stát dodrží slovo," řekl dnes Čech, který se v minulých týdnech vyjádřil, že stát podle něj podpis smlouvy odsouvá. "Jsme zemědělství, které má svůj rytmus, dlouhodobější než průmyslové podniky. Kdyby došlo k podpisu do konce září, na konci března bychom mohli areál předat. V srpnu vláda rozhodla, v září se ale nepodepsalo. Ale v důvěře ve vládu a v pana ministra Hermana jsme pokračovali, útlum už běží a původní termín bude dodržen," řekl Čech.

Za odkoupení vepřína stát zaplatí zaplatí 450,814.796 korun včetně DPH, 372,574.380 korun bez DPH. Vláda koupi schválila v srpnu, koncem října odtajnila smlouvu.

Provoz vepřína by mohl být podle dřívějších informací ukončen do několika měsíců. Zřejmě do jara. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva kultury by po utlumení provozu měla následovat demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho výstavba. Úprava areálu je záležitostí dalších let.

Stát na sanaci a další úpravy areálu vepřína v Letech vynaloží podle odhadů ještě 120 milionů korun. ČTK to po podpisu kupní smlouvy řekl ekonomický náměstek ministra kultury René Schreier. Smlouva na 450 milionů korun řeší jen odkup objektů. Přibližně 90 milionů korun bude stát odstranění budov a ekologické zátěže, 20 milionů korun se odhaduje na vybudování pietního místa. Celkem se podle náměstka uvažuje o sumě blížící se 120 milionům. "S náklady na památník by mohly pomoci zdroje z takzvaných norských fondů," řekl. Na podobu památníku bude vypsaná architektonická soutěž. Předtím se ještě na místech odstraněných budov uskuteční archeologický průzkum.

O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovoří víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. Česko za vepřín na romském pietním místě sklízelo kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo podle historiků 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Areál v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Areál je na ploše o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13.000 prasat.

Přečteno: 4154x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, smlouva, ministerstvo financí, Ministerstvo kultury, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo