HISTORICKÝ OKAMŽIK: Smlouva o odkupu vepřína v Letech u Písku byla podepsána
Na ministerstvu kultury v Nosticově paláci byla dnes krátce po půl dvanácté podepsána smlouva o odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí na místě bývalé koncentračního tábora pro Romy. Kupní smlouvu dnes v Praze podepsali ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová a předseda představenstva firmy AGPI, majitele vepřína, Jan Čech. Schvalovací doložku za stát podepsal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Muzeum se bude o areál starat. Dalších až 120 milionů korun se dnes odhaduje jako náklady na sanaci areálu a jeho další úpravy včetně vybudování pietního místa.
"Cítím, že je to historický okamžik, ale mám pocit obrovské zodpovědnosti, obrovského závazku, který, věřím, že naše dosud malé pracoviště zvládne," uvedla pro server Romea.cz Jana Horváthová.
"Chtěla bych poděkovat všem, co se na tom podíleli, ať už jsou to aktivisté anebo další jednotlivci i ti velvyslanci a veškerou veřejnost i mladé lidi, kteří to chápou, a kteří to podporují," dodala Horváthová.
Ministr Daniel Herman je rád, že byl konečně udělán tento zásadní krok a že se otvírá cesta k přebudování areálu na důstojný památník tak, jak si oběti druhé světové války a děsivého rasismu právem zaslouží. "Pokládám rasismus za jeden z nejodpornějších jevů lidské společnosti a je potřeba spojovat síly, abychom kultivovali společnost a tento vřed na těle společnosti, kterým ten rasismus je, pokud možno co nejdříve odstranili," uvedl v rozhovoru pro Romea.cz ministr.
Dnešnímu podpisu přihlížel také bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který vyřešení dlouholetého problému s vepřínem deklaroval jako jednu ze svých priorit.
"Já bych rád ocenil všechny, kteří přispěli, protože to téma už se táhne desetiletí a je dobře, že se to konečně podařilo vyřešit, že tedy odstraňujeme ten dluh vůči obětem letského tábora, jak vůči těm, kteří tam zemřeli, tak těm kteří tam trpěli, myslím, že si to zaslouží," uvedl těsně po podpisu pro server Romea.cz Jiří Dienstbier.
Existenci vepřína na místě utrpení lidí označil za amorálnost a ostudu českého národa Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu, který se za odstranění výkrmny léta zasazoval. Poděkoval jménem všech pozůstalých za to, že vláda vyřešila dlouholetý problém. Zmínil, že zásluhu mají i lidskoprávní organizace či velvyslanci, kteří se pietních aktů v Letech pravidelně zúčastňovali.
"Velké poděkování od nás pozůstalých samozřejmě patří panu ministru Danielu Hermannovi, poděkovat musím i panu Dienstbierovi. Nemůžu zapomenout ani na všechny romské i proromské organizace, které se k naší práci přidávaly, ani na velvyslance či nositele Nobelovy ceny Guntera Grasse a Simona Wiesenthala, kteří na tom mají rovněž velkou zásluhu," uvedl pro server Romea.cz Růžička.
Po podpisu smlouvy musejí dát souhlas s prodejem areálu státu ještě akcionáři podniku na valné hromadě. Je svolána na 4. prosince. V návrhu usnesení valné hromady stojí, že dnes podepsaná smlouva nabude účinnosti 15. února 2018 a splatnost je nejpozději do 31. října 2018.
"Poslední dva měsíce jsme začal mít pochybnosti o tom, zda stát dodrží slovo," řekl dnes Čech, který se v minulých týdnech vyjádřil, že stát podle něj podpis smlouvy odsouvá. "Jsme zemědělství, které má svůj rytmus, dlouhodobější než průmyslové podniky. Kdyby došlo k podpisu do konce září, na konci března bychom mohli areál předat. V srpnu vláda rozhodla, v září se ale nepodepsalo. Ale v důvěře ve vládu a v pana ministra Hermana jsme pokračovali, útlum už běží a původní termín bude dodržen," řekl Čech.
Za odkoupení vepřína stát zaplatí zaplatí 450,814.796 korun včetně DPH, 372,574.380 korun bez DPH. Vláda koupi schválila v srpnu, koncem října odtajnila smlouvu.
Provoz vepřína by mohl být podle dřívějších informací ukončen do několika měsíců. Zřejmě do jara. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva kultury by po utlumení provozu měla následovat demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho výstavba. Úprava areálu je záležitostí dalších let.
Stát na sanaci a další úpravy areálu vepřína v Letech vynaloží podle odhadů ještě 120 milionů korun. ČTK to po podpisu kupní smlouvy řekl ekonomický náměstek ministra kultury René Schreier. Smlouva na 450 milionů korun řeší jen odkup objektů. Přibližně 90 milionů korun bude stát odstranění budov a ekologické zátěže, 20 milionů korun se odhaduje na vybudování pietního místa. Celkem se podle náměstka uvažuje o sumě blížící se 120 milionům. "S náklady na památník by mohly pomoci zdroje z takzvaných norských fondů," řekl. Na podobu památníku bude vypsaná architektonická soutěž. Předtím se ještě na místech odstraněných budov uskuteční archeologický průzkum.
O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovoří víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. Česko za vepřín na romském pietním místě sklízelo kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.
Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo podle historiků 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.
Areál v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Areál je na ploše o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13.000 prasat.
Nepřehlédněte:
- Muzeum romské kultury vybralo firmu, se kterou připraví architektonickou soutěž na nový památník v Letech u Písku
- Ústavní soud přijal stížnost na odkoupení vepřína v Letech. Podle bývalého ministra jde o xenofobii
- Vepřín v Letech: Menšinový akcionář firmy Agpi, který chtěl po firmě soukromou dividendu, chystá žalobu proti valné hromadě.
- Akcionář majitele vepřína v Letech napadne prodej další žalobou
- Komisař Rady Evropy pro lidská práva k podpisu smlouvy na odkup vepřína v Letech: Vybudování památníku je klíčové pro pochopení osudu Romů za 2. světové války
- Obec Lety u Písku ukončila smlouvu o údržbě památníku Lety. Od roku 2018 se o památník bude starat Muzeum romské kultury
- ODTAJNĚNO: Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí zhruba 450 milionů korun
- Ministr kultury Daniel Herman: Vláda s odkupem vepřína v Letech souhlasila jednomyslně. Smlouvu podepíšeme v polovině října
- Úřad OSN pro lidská práva vítá odkoupení vepřína v Letech. Vyzývá rovněž k odškodnění protiprávně sterilizovaných žen
- Ministr Herman představil v Brně aktuální situaci ohledně výkupu vepřína v Letech. Na jeho místě vznikne památkový areál
- Josef Miker k odkupu vepřína v Letech u Písku: Konečně důstojná památka pro oběti a jejich příbuzné
- Vojtěch Lavička: Snad vepřín v Letech u Písku konečně zmizí z mapy Česka
- Odkup vepřína v Letech je pro Romy zadostiučinění, říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová
- Čeněk Růžička k odkupu vepřína v Letech u Písku: Česká vláda tímto krokem zásadně vstoupila do historie Romů
- VIDEOZÁZNAM: Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku. Rozhodnutí dnes potvrdil po jednání vlády ministr pro lidská práva
- Unikátní film z roku 1960 o koncentračním táboře v Letech u Písku na Romea.cz: Nezapomeňte na tohle děvčátko
- Co dokazuje a nedokazuje archeologický průzkum bývalého koncentračního tábora pro Romy z Protektorátu Čechy a Morava?
- Čeněk Růžička: Věřím v odkup vepřína tak na 75 procent
- Federace židovských obcí vyzvala vládu: Změňte nedůstojnou podobu pietního místa bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku
- Firma AGPI souhlasí s prodejem vepřína v Letech u Písku, akcionáři schválili jeho převod na stát
- Dušan Slačka z Muzea romské kultury: O budoucnosti místa v Letech u Písku po zbourání vepřína musí proběhnout široká diskuze
- Čeněk Růžička: Vepřín byl v 90. letech privatizován za 3,5 milionu korun, nyní stojí stamiliony? Vítám archeologický výzkum
- Vláda a provozovatel vepřína v Letech u Písku se sešli už včera. Jednali o modelech stanovení ceny
- ZÁZNAM: Prezentace výsledků archeologického výzkumu v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku
Kam dál:
- Jana Horváthová v Senátu: Majorita i minorita žije ve vlastních oddělených světech. Lepší vzájemné soužití ovlivní kvalitu životů nás všech
- Jana Horváthová: Spolupráce památníku v Letech a pražského centra Romů a Sintů může změnit náhled veřejnosti na zapomenutou genocidu Romů
- Muzeum romského národního obrození v Praze slaví své čtvrté výročí
- FOTOGALERIE: Pietní akt v Letech u Písku 2022
- Renata Berkyová v Letech u Písku: Jak má rozumět současná romská společnost žijící v České republice otevřenému rasismu vůči ukrajinským Romům?
- Miloš Vystrčil: Pieta v Letech u Písku je i výzvou, aby se lidé chovali férově k menšinám
- ZÁZNAM: Na pietním aktu v Letech u Písku vystoupí v neděli předseda Senátu Miloš Vystrčil
- Navštívit místo utrpení Romů. ROMEA nabízí workshopy s virtuální realitou tábora v Letech u Písku (nejen) pro školy
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Muzeum romské kultury prodloužilo lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech. Měla by proběhnout v polovině roku
- V Letech u Písku se 8. května uskuteční tradiční pietní akt k uctění památky romských a židovských obětí nacismu
- Dny Romů v Muzeu romské kultury: Oslavy Mezinárodního dne Romů se tradičně uskuteční i v Brně
Štítky:
Lety u Písku, smlouva, ministerstvo financí, Ministerstvo kultury, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53