romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brněnský památník romským a židovským obětem holocaustu je možná plagiát

Brno, 14.11.2012 10:45, (ROMEA)
Veřejná soutěž na ztvárnění památníku holocaustu je uzavřena. Městská rada schválila její výsledek: zvítězil návrh akademického malíře Daniela Václavíka (návrh č. 14), který z 51 přihlášených konceptů získal od poroty nejvyšší počet bodů. (Zdroj: Brno.cz)
Veřejná soutěž na ztvárnění památníku holocaustu je uzavřena. Městská rada schválila její výsledek: zvítězil návrh akademického malíře Daniela Václavíka (návrh č. 14), který z 51 přihlášených konceptů získal od poroty nejvyšší počet bodů. (Zdroj: Brno.cz)

Krychle z černé žuly, která má uctít památku židovských a romských obětí holocaustu, je podle tvrzení architekta Lubomíra Hrušky v deníku Rovnost plagiát. Téměř totožná už stojí v americké Minnesotě.

Návrh památníku, který má od příštího roku stát uprostřed parku na náměstí 28. října v Brně, vytvořil Daniel Václavík a porota ho vybrala jako vítězný v říjnu tohoto roku. „Je to nápadný plagiát památníku Law Enforcement Memorial architekta Paula Dahlberga. Uctívá policisty, kteří zahynuli ve službě," tvrdí pro brněnský Deník.cz Hruška.

Na americký památník Hruška narazil, když se do soutěže sám hlásil. „Dělám to tak pokaždé. Do internetového vyhledávače zadám klíčová slova a procházím výsledky. Občas se stane, že to, co napadlo mne, mohl už dříve ztvárnit někdo jiný," vysvětlil pro Deník.cz Hruška.

Autor vítězného návrhu Daniel Václavík plagiátorství ale odmítá. „Moc mě to mrzí. O americkém památníku jsem ale nevěděl, nikdy jsem ho neviděl. Na druhou stranu si myslím, že něco podobného se dá najít i jinde po světě. Krychle je ale tak obecná věc, že lze těžko mluvit o plagiátu. Stejně tak voda. Její stékání po hraně mělo asociovat odpuštění. Velký černý hranatý objekt zase hrůzy holocaustu," vysvětlil v Deníku.cz svůj záměr autor.

Podle brněnského architekta Osamu Okamury je u podobných soch otázka autorství složitá. „Geometrické tvary se v architektuře opakují. Na krychli ani kouli nikdo patent nemá. Záleží především na dalších prvcích. Hloupé ale je, pokud někdo něco zkopíruje a porota si toho nevšimne. To o ní něco vypovídá. Je ostuda, že nemá přehled," vyjádřil se pro brněnský deník.cz Okamura.

Vůči této výtce se ale ohradil Petr Všetečka, předseda komise, která vítěze vybírala. „Nemůžeme přece znát sto tisíc památníků po celém světě," uvedl pro brněnský Deník.cz předseda Petr Všetečka.

Podle Všetečky se dá plagiátorství u minimalistických forem určit obtížně. „O to větší roli hrají proporce a detaily. Zde už shodu nenacházím. Horní plocha amerického památníku tvoří hladinu, což v brněnském návrhu není. V prvním případě jde o abstraktní nádobu, ve druhém o geometrický tvar obtékaný vodou," uvedl.

K obvinění se postupně vyjádří i další členové poroty. „O protestu město jedná. Zda to ovlivní výsledek soutěže, není ještě jasné," sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

VÍCE SE DOČTETE ZDE

voj, server Brněnský.deník.cz
Přečteno: 688x
 

Kam dál:

Štítky:  

památník, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo