romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanec Jeroným Tejc chce navrhnout změny zákona o azylu, které by zrychlily proces vyhošťování

15.11.2016 12:33
Jeroným Tejc, Wikimedia Commons
Jeroným Tejc, Wikimedia Commons

Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) chce navrhnout změny zákona o azylu, které by zrychlily proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod. Tejc dnes novinářům v Brně řekl, že svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá. Návrh o azylu dělá z Tejce národního socialistu, míní končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Návrhy nejprve předloží premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), potom bude hledat podporu u spolustraníků a dalších poslanců. "Pokud to předložím do konce roku, na jaře by se to mohlo projednat a od léta platit," uvedl Tejc. Podle něj nyní fungovala technická zabezpečení hranice, ale je potřeba se připravit na tisícové davy uprchlíků i z hlediska zákonů pro případ, že například Německo přestane přijímat uprchlíky, a oni skončí v České republice. Podle Tejce loni žádalo o azyl přes 1500 cizinců, za letošních prvních pět měsíců to bylo přes 600 lidí. Byli ze Sýrie, Iráku, ale i dalších zemí.
Tejcův návrh má tři body. Prvním je vypuštění článku 43 z Listiny základních práv a svobod nebo jeho části. "Nevím, zda je nutné mít v Listině základních práv a svobod článek, který zavazuje Českou republiku k poskytování práva na azyl v tak širokém rozsahu," uvedl Tejc. Dodal, že v případě vypuštění budou moct zákonodárci pružněji reagovat na situaci změnou zákonů. Vzhledem k tomu, že Listina základních práv a svobod je součástí českého ústavního pořádku, vyžadovala by taková úprava v Parlamentu ústavní většinu hlasů. Ve Sněmovně ústavní většina čítá 120 hlasů z 200, v Senátu je pohyblivá. Představuje tři pětiny senátorů přítomných na zasedání horní komory, což při plném počtu činí 49 hlasů.

Další dvě změny se týkají zákona o azylu. Nyní o žádosti o azyl rozhoduje ministerstvo vnitra, avšak pokud rozhodne negativně, žadatel se může obrátit na soudy. Do doby jejich rozhodnutí pobývá na území ČR. "Podle mě by ze zákona o azylu měly vypadnout pasáže, že se přiznává odkladný účinek těmto žalobám," řekl Tejc. Dodal, že nikomu neupírá možnost přezkumu soudem, avšak žadatelé dnes podle Tejce zneužívají tento systém, aby legalizovali svůj pobyt do doby, než soudy rozhodnou.

Poslední bod předpokládá, že by byl odejmut azyl všem migrantům, kteří na území České republiky spáchají úmyslný trestný čin. "V současnosti platí, že můžeme odepřít azyl těm, kteří spáchali jen zvlášť závažný zločin," dodal Tejc.

Návrh dělá z Tejce národního socialistu, míní Dienstbier

Za národního socialistu, nikoli člena sociální demokracie označil svého stranického kolegu Jeronýma Tejce končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). ČTK dnes řekl, že kdyby prošly změny, které chce Tejc prosadit v zákonu o azylu a v Listině základních práv a svobod, Česká republika by ustoupila od svých mezinárodních závazků.
Tejc podle něj šlape po památce svých sociálnědemokratických předchůdců, když zapomíná, že "to byli i českoslovenští sociální demokraté, kteří hledali pomoc v exilu, a to ve 20. století dohromady nejméně 50 let v kuse". "Návrhy na omezování práv daných Listinou základních práv a svobod považuji za návrh v rozporu s programem a hodnotami sociální demokracie," uvedl.
Připomenul, že podle Listiny základních práv a svobod jsou základní lidská práva nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. "Pokud chce pan Tejc škrtat v listině některé pasáže, mohl by ji rovnou škrtnout i celou," uvedl.

Tejc později na twitteru napsal, že je sociálním demokratem téměř 20 let. "Nikdy nebudu národním socialistou. Členem Svobodní demokraté-Liberalní strana národně sociální byl někdo jiný," poukázal na někdejší angažmá Dienstbiera, který v SD-LSNS zastupoval Svobodné demokraty.

Jihomoravský poslanec Tejc, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi na funkci šéfa ČSSD, chce navrhnout změny zákona o azylu, které by zrychlily proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod. Tejc novinářům v Brně řekl, že svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá. Návrhy nejprve předloží premiérovi, potom bude hledat podporu u spolustraníků a dalších poslanců.

Dienstbier minulý týden řekl, že někteří spolustraníci včetně Tejce, kterého označil za "pučistu z Lán", usilují o jeho odvolání z vlády. Tejc ale takové snahy popřel.

Tejc byl jedním z účastníků schůzky na lánském zámku, kde se po volbách 2013 někteří vlivní sociální demokraté sešli s prezidentem Milošem Zemanem bez vědomí předsedy Bohuslava Sobotky. Premiér minulý týden oznámil, že Dienstbiera na konci listopadu vystřídá poslanec Jan Chvojka. Dienstbierovo odvolání zdůvodnil tím, že v otázce lidských práv nebyl pro voliče ČSSD srozumitelný.

Přečteno: 903x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Jiří Dienstbier, Česká republika, ZemanHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo