romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VYSÍLALI JSME: Rozhovor s novinářem Orhanem Galjusem o prvním romském kongresu v roce 1971

7.4.2021 17:15

"Naše děti a mladí lidé obecně musí vědět o takových významných historických událostech, jako byl právě první kongres v roce 1971, který svolala Mezinárodní romská unie (IRU). To nebyla jen nějaká organizace, to byli Romové, kteří dali celému světu vědět, že tu my Romové jsme jako jeden národ," říká v rozhovoru pro ROMEA TV novinář a aktivista Orhan Galjus.

První mezinárodní setkání Romů se konalo ve dnech 7. – 12. dubna 1971 v Orpingtonu, jedné z předměstských čtvrtí Londýna. Mezi iniciátory setkání byli tehdejší sekretář Gypsy Council Grattan Puxon, profesor Donald Kenrick, jugoslávší Romové zastoupení Jarko Jovanovičem a francouzští Romové vedení spisovatelem Matéo Maximoffem. Zúčastnili se ho delegáti celkem ze čtrnácti států a pozorovatelé ze šesti dalších zemí včetně indického romisty W. R. Rishiho.

Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky, mezinárodní hymny a schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

"To, co se stalo v roce 1971, byla revoluce Romů. I díky tomu máme po padesáti letech statisíce vysokoškolsky vzdělaných Romů, kteří pracují na významných a prestižních místech. Dá se říct, že to, co chtěli organizátoři kongresu, se podařilo", přibližuje Galjus.

"Také podporuji to, co říká Ian Hancock. Že vzdělání je cesta k liberalizaci naší společnosti a není to pouze o tom, že lidé jdou studovat, ale také o tom, že máme progresivní a pozitivní vztah ke společnosti, kde žijeme," dodává.

Galjus je zakladatelem a šéfredaktorem romského rádia Patrin sídlícího v Amsterdamu. Působí také jako předseda iniciativy EBU (European Broadcasting Union) Task Force pro romské programy. Klíčovým faktorem v integraci Romů je podle něj dopad rozhlasových a televizních pořadů v romštině.

"Chci podpořit změny ve společnosti k lepšímu, dávat prostor vzdělaným Romům a měnit tak obecné mínění. Není to jen z rozumu, ale také ze srdce, protože cítím, že to tak má být," říká v rozhovoru.
Přečteno: 894x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, IRU, Romové, Velká Británie, Historie, Romština, Romská hrdost, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo