romea - logo
25. ledna 2022 (úterý)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: Tisková konference k případu smrti Stanislava Tomáše

27.7.2021 11:54

Ve středu 28. 7. 2021 od 10 hodin se bude konat tisková konference k případu Stanislava Tomáše, který zemřel 19. června po zákroku policie. Pořadatelé tiskové konference uvádějí, že v případu zůstává celá řada nezodpovězených otázek, především pak nejsou známé odpovědi na to, jak je zajištěno nezávislé a transparentní vyšetřování zásahu policie. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá tiskovou konferenci v přímém přenosu.

"Na tiskové konferenci bychom rádi prezentovali z veřejně dostupných zdrojů některá zjištění, která se týkají případů, kdy zemřeli lidé během policejního zásahu a šetření, která měla následovat. Dále bychom rádi informovali o tom, jak Ústecké krajské policejní ředitelství nekomunikuje a ignoruje svou povinnost reagovat na žádosti o svobodném přístupu k informacím, které se týkají smrti Stanislava Tomáše. Jeho kauzy se budou týkat také veřejně dostupné informace a stanoviska týkající se důkazů, podle kterých případ policie vyhodnotila," uvedla v pozvánce zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Edita Stejskalová.

Tématem tiskové konference bude také odborné policejní vzdělávání policistů.

"V zemi, která respektuje lidská práva, by mělo být normální, že po zákroku, při kterém dojde k úmrtí, dojde i k jeho prošetření, aby policie mohla své kroky rozvíjet a zdokonalovat," uvedla Edita Stejskalová v pozvánce.

Pořadatelé tsikové konference upozorňují, že v případu zůstává celá řada nezodpovězených otázek. "Proč krajský státní zástupce v Ústí nad Labem z moci úřední vede od počátku vyšetřování proti mrtvému S. Tomáši? Proč v tom smyslu vede krajský zástupce podle nás evidentně zbytečné vyšetřování na náklady daňových poplatníků? Proč z moci úřední krajský zástupce nevyšetřoval případ jako podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele? Proč nevyšetřoval kauzu jako případ policejní brutality?" ptají se pořadatelé tiskové konference.

Tiskové konference se zúčastní Edita Stejskalová, politoložka, která se zabývala právní obhajobou obětí diskriminace pro etnický původ, v roce 2019 získala ocenění „Nadějná politička“ udělovaného Fórem 50 %. Na tiskové konferenci vystoupí i lidskoprávní aktivitska a spolupracovnice zpravodajského serveru Romea.cz Gwendolyn Albert, která se angažuje v tématech jako důstojné uctění památky romských koncentračních táborů, zaručení přístupu romských dětí k běžnému základnímu vzdělání a odškodnění pro násilně sterilizované ženy.

Dalším účastníkem tiskové konference je řidič kamiónu, Jaroslav Miko, zakladatel Iniciativy Češi pomáhají, která si klade za cíl vzbudit u veřejnosti zájem o pomoc lidem prchajícím před válkou.

Přečteno: 3560x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v Teplicích, Tisková konference, Přímý přenos, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo