romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalý senátor Lebeda opět usvědčen ze lži

Praha, 18.12.2014 12:09, (ROMEA)
Koláž: Romea.cz
Koláž: Romea.cz

„Ženeva byla otevřené přátelské město. Ale přitáhlo sem několik set balkánských cikánů a město je zcela paralyzované. Švýcaři se bojí pustit děti na ulici. Cikánské děti kradou v obchoďácích, kde dosud byla slabá bezpečnostní opatření, jako straky,“ uvedl tehdejší senátor Pavel Lebeda letos v létě v rozhovoru pro bulvární server ParlamentníListy.cz. Nyní se přišlo na to, že senátor lhal a Senát se od jeho vystoupení oficiálně distancoval. Upozornil na to server Echo24.cz.

Lebeda přijel do Ženevy loni v prosinci jako člen senátní delegace, která dorazila na oslavu 200. výročí osvobození města od napoleonské nadvlády. „Po Ženevě nás provázel představitel české komunity, pan Novotný,“ uvedl senátor ve zmíněném rozhovoru. Právě „Pan Novotný“ měl údajně Lebedovi vylíčit, jak je město paralizované přílivem balkánských Romů.

Senátor Tomáš Grulich (ODS), který tehdy vedl výpravu do Švýcarska se od tvrzení Lebedy distancoval. „Musím konstatovat, že jsme se v Ženevě nesetkali s žádným panem Novotným, natož aby doprovázel delegaci jako představitel krajanské komunity. Nikdo z představitelů Čechů žijících ve Švýcarsku nezná pana Novotného. Není tedy možné, aby nám někdo sdělil, že Ženeva je město plné cikánů, a že Švýcaři se bojí pustit děti na ulici. Nic takového jsme nepozorovali, ani nám nikdo podobnou informaci nesděloval,“ řekl.

Když deník Echo24.cz Lebedu s mezerami v příběhu konfrontoval, přišel s vysvětlením. „Že by se nejmenoval Novotný a já popletl jméno? Ale vyprávěl mi to na schůzi komise pro krajany, která byla na letos na jaře. Pan inženýr, starší pán, takový vyšší, šéf spolku.“ Při druhém rozhovoru přidal Lebeda i nové jméno. „Pana inženýra jsem překřtil. Není Novotný, ale jmenuje se Havelka."

„Nemohl jsem mu povídat takové věci, protože si je nemyslím. Nevzpomínám si, že jsme o tom nějak souvisle hovořili,“ uvedl Jaroslav Havelka místopředseda Svazu Čechů a Slováků ve Švýcarsku pro Echo24.cz.

Již dříve hned z několika lží v minulosti usvědčil senátora Pavla Lebedu server Romea.cz. Lebeda například tehdy v rozhovoru tvrdil, že romské rodiny, které dají své dítě na střední školu, dostávají od Ministerstva školství tisíc korun měsíčně a organizace ROMEA jim ještě přidá 21 tisíc korun ročně. Lebeda rovněž uvedl, že z Úřadu vlády získal statistiky o romské kriminalitě. Všechny zmíněné instituce se však tehdy proti takovým tvrzením ohradily.

V případě opakovaných dezinformací šířených s cílem poškozovat Romy, ať už v České republice nebo v zahraničí se objevovuje stejná skupina politiků. Jsou to někdejší i současní senátoři například Jaroslav Doubrava, Pavel Lebeda, Vladimír Dryml, nebo Tomio Okamura. Většinou dostávají prostor rasisticky se vyjadřovat na stránkách bulvárního serveru Parlamentní listy. 

brf, Echo24.cz
Přečteno: 1641x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Populismus, Romové, Politika, Senát, ŠvýcarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo