romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička a zástupci neziskových organizací: Chystáme rozsáhlé trestní oznámení na Tomia Okamuru a hnutí Úsvit

Praha, 8.8.2014 15:30, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Dne 7.srpna se setkali zástupci několika neziskových organizací a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička. Předmětem schůzky byla domluva ohledně hromadného trestního oznámení na Tomia Okamuru. Vedle Čeňka Růžičky za VORH se setkání zúčastnili Michal Miko za organizaci Slovo 21, Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí, politolog Robert Tonelli a za ROMEA, o.p.s. Jitka Votavová.

V současné chvíli se shromažďují podklady pro rozsáhlé trestní oznámení, ke kterému se mohou připojit i další organizace a jednotlivci, kterým není lhostejné znevažování památky obětí romského holocaustu.

Čeněk Růžička jakožto zástupce pozůstalých po obětech koncentračního tábora Lety u Písku přiblížil pro čtenáře serveru Romea.cz důvody, proč se rozhodl iniciovat hromadné trestní oznámení na Tomia Okamuru. „Každý, kdo se odváží zpochybnit historicky známé skutečnosti genocidy Romů, musí počítat se svojí trestní zodpovědností, byť by to byl zákonodárce,“ říká Čeněk Růžička.

„Romové si na čest a památku svých předků nenechají nikoho sahat a každý občan – a tedy i Rom – se proti zlu může bránit podáním trestního oznámení. Romové, kdo máte čest v krvi, vystupte a podejte na Tomia Okamuru trestní oznámení,“ vyzývá předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Michal Miko ze sdružení Slovo 21 uvedl, že k trestnímu oznámení na Okamuru se připojuje jak organizace jako celek, tak on jakožto jednotlivec. „Občanské sdružení Slovo 21 je velice znepokojeno situací, která se udála v době, kdy vzpomínáme na všechny romské oběti holocaustu. Dnes a denně Romové i ostaní menšiny v ČR musí čelit nátlaku ze všech stran a holocaust, neboli romsky Porajmos, je historickým faktem, který nesmí být nikým a ničím zpochybňován.“ A sám za svoji osobu dodává: „Ztotožňuji se se všemi argumenty, které vedou k podání trestního oznámení na pana Okamuru. Popíraní holocaustu je zločin a zákony platí pro každého stejně, nehledě na imunitu.“

Samostatné trestní oznámení se rozhodl podat také Robert Tonelli, absolvent Mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze. „Trestní oznámení podávám dvě. Jedno na pana poslance Okamuru a druhé na politický subjekt Úsvit přímé demokracie,“ říká Robert Tonelli.

„Je nepřípustné a nepřijatelné v každé slušné společnosti, aby někdo zpochybňoval a popíral nacistické zločiny. A pan Okamura byl v anketě osloven jako předseda strany, který ji reprezentuje jako celek. V okamžiku, kdy se všichni členové strany veřejně nedistancují od výroku svého předsedy, které zazněly, pak s nimi souhlasí,“ vysvětluje své rozhodnutí Robert Tonelli.

Trestní oznámení se týká výroků, které Okamura pronesl v rozhovoru pro politický bulvár Parlamentní listy v předvečer Památného dne romského holocaustu.

Přečteno: 1889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Čeněk Růžička, Nacismus, Druhá světová válka, trestní oznámení, Tomio Okamura, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo