romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička a zástupci neziskových organizací: Chystáme rozsáhlé trestní oznámení na Tomia Okamuru a hnutí Úsvit

Praha, 8.8.2014 15:30, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Dne 7.srpna se setkali zástupci několika neziskových organizací a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička. Předmětem schůzky byla domluva ohledně hromadného trestního oznámení na Tomia Okamuru. Vedle Čeňka Růžičky za VORH se setkání zúčastnili Michal Miko za organizaci Slovo 21, Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí, politolog Robert Tonelli a za ROMEA, o.p.s. Jitka Votavová.

V současné chvíli se shromažďují podklady pro rozsáhlé trestní oznámení, ke kterému se mohou připojit i další organizace a jednotlivci, kterým není lhostejné znevažování památky obětí romského holocaustu.

Čeněk Růžička jakožto zástupce pozůstalých po obětech koncentračního tábora Lety u Písku přiblížil pro čtenáře serveru Romea.cz důvody, proč se rozhodl iniciovat hromadné trestní oznámení na Tomia Okamuru. „Každý, kdo se odváží zpochybnit historicky známé skutečnosti genocidy Romů, musí počítat se svojí trestní zodpovědností, byť by to byl zákonodárce,“ říká Čeněk Růžička.

„Romové si na čest a památku svých předků nenechají nikoho sahat a každý občan – a tedy i Rom – se proti zlu může bránit podáním trestního oznámení. Romové, kdo máte čest v krvi, vystupte a podejte na Tomia Okamuru trestní oznámení,“ vyzývá předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu.

Michal Miko ze sdružení Slovo 21 uvedl, že k trestnímu oznámení na Okamuru se připojuje jak organizace jako celek, tak on jakožto jednotlivec. „Občanské sdružení Slovo 21 je velice znepokojeno situací, která se udála v době, kdy vzpomínáme na všechny romské oběti holocaustu. Dnes a denně Romové i ostaní menšiny v ČR musí čelit nátlaku ze všech stran a holocaust, neboli romsky Porajmos, je historickým faktem, který nesmí být nikým a ničím zpochybňován.“ A sám za svoji osobu dodává: „Ztotožňuji se se všemi argumenty, které vedou k podání trestního oznámení na pana Okamuru. Popíraní holocaustu je zločin a zákony platí pro každého stejně, nehledě na imunitu.“

Samostatné trestní oznámení se rozhodl podat také Robert Tonelli, absolvent Mezinárodních vztahů a evropských studií na Metropolitní univerzitě v Praze. „Trestní oznámení podávám dvě. Jedno na pana poslance Okamuru a druhé na politický subjekt Úsvit přímé demokracie,“ říká Robert Tonelli.

„Je nepřípustné a nepřijatelné v každé slušné společnosti, aby někdo zpochybňoval a popíral nacistické zločiny. A pan Okamura byl v anketě osloven jako předseda strany, který ji reprezentuje jako celek. V okamžiku, kdy se všichni členové strany veřejně nedistancují od výroku svého předsedy, které zazněly, pak s nimi souhlasí,“ vysvětluje své rozhodnutí Robert Tonelli.

Trestní oznámení se týká výroků, které Okamura pronesl v rozhovoru pro politický bulvár Parlamentní listy v předvečer Památného dne romského holocaustu.

Přečteno: 1771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Čeněk Růžička, Nacismus, Druhá světová válka, trestní oznámení, Tomio Okamura, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo