romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička vyzval Romy, aby se přihlásili během sčítání k romské národnosti: Národ, který se nehlásí ke své kultuře, ke své národnosti, pomalu ale jistě zaniká

29.3.2021 15:25
Čeněk Růžička 14. 7. 2017 na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Pisku. V pozadí vepřín firmy AGPI. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Čeněk Růžička 14. 7. 2017 na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Pisku. V pozadí vepřín firmy AGPI. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Čeněk Růžička, dlouholetý romský aktivista, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu (VPORH) a jedna z nejvýraznějších tváří boje za zbourání vepřína v Letech u Písku na místě bývalého koncentračního tábora, se během současného sčítání lidu přihlásí k romské národnosti a vyzval k tomu i ostatní Romy. Uvedl to ve videopříspěvku na stránkách amensamroma.cz, které jsou součástí kampaně organizace RomanoNet.

„Mnozí z vás víte, že moji rodiče, jak ze strany otcovy, tak ze strany maminky prožili peklo nacistických koncentračních táborů. A přesto, že ty hrůzy prožili a přežili, tak já se za svoje romství nestydím. Jsem na svoje romství hrdý, protože naše kultura je krásná. Kdo zná žebříček hodnot naší krásné romské kultury, mně musí dát za pravdu,“ říká emotivně Růžička ve videu.

VIDEO

Podle jeho mínění nestačí být hrdým Romem jen jednou ročně, 8. dubna, kdy se slaví Mezinárodní Romů, ale svoji hrdost je potřeba dát najevo i jinak.

„Každý rok se nejenom u nás organizuje Mezinárodní den Romů… Já jsem tím nadšen, že vy Romové, mladí Romové si tento den uctíváte a jsem na vás hrdý…Já bych si vás při této příležitosti dovolil požádat, nedávejte to jen ten den najevo, že jste Romové, když to říkáte takto veřejně, nebojte se to uvést do sčítacího archu,“ vyzývá nejen mladé Romy Čeněk Růžička. Jak sám říká, on tak vždy činil.

„Já jsem za svůj dlouhý život prožil několik takových sčítacích roků. A vždy jsem v kolonce národnost vyplňoval národnost romskou. Proč jsem tak činil? Protože se za své romství nestydím. Svoje romství dávám kdykoliv a kdekoliv, před kýmkoliv najevo,“ říká ve videopříspěvku na webu amensamroma.cz Čeněk Růžička.

"Národ, který se nehlásí ke své kultuře, ke své národnosti, pomalu ale jistě zaniká," uvádí na závěr předseda VPORH Čeněk Růžička.

Čeněk Růžička se narodil 28. října 1946 v Liberci. Pochází ze starého romského rodu, usazeného v českých zemích několik staletí. Oba jeho rodiče byli v letech 1942 - 1943 internováni v táboře v Letech u Písku, matku Alžbětu Růžičkovou deportovali do Osvětimi, otec Jan skončil v koncentračním táboře Dora. Jejich příbuzní romský holocaust nepřežili. Od roku 1997 se Čeněk Růžička věnuje připomínání romského holocaustu. Bojoval za likvidaci vepřína na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. Je držitelem ceny Alice Garrigue Masarykové udělené velvyslancem USA.

Přečteno: 1188x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sčítání 2021, Čeněk Růžička, Video, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo