romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cenu Muzea romské kultury za rok 2016 převzala Margita Lázoková

1.12.2016 0:01
Margita Lázoková při předávání ocenění Muzea romské kultury (FOTO: MUZEUM ROMSKÉ KULTURY, Zuz Šestáková)
Margita Lázoková při předávání ocenění Muzea romské kultury (FOTO: MUZEUM ROMSKÉ KULTURY, Zuz Šestáková)

Cenu Muzea romské kultury, kterou každoročně získává významná osobnost, jenž svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury, letos získala Margita Lázoková. V pořadí již deváté slavnostní udělení ceny proběhlo minulý týden  v rámci hudebního pamětnického večera k I. Romfestu 1990 a doplnili vystoupením významní romští hudebníci jako Zdeněk Lázok a houslista Marián Balog, skupina Le Čhavendar z Rokycan a Cimbálová kapela Milana Horvátha.

"Cenu jsme paní Margitě Lázokové udělili za dlouholetou spolupráci s Muzeem romské kultury, za její aktivity na poli romské emancipace, které sahají až do doby činnosti Svazu Cikánů-Romů. Za šíření i kultivaci romského jazyka. A také za prezentaci na akcích pro veřejnost jako byly výstavy, pamětnické večery, pietní akty a další," uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Paní Margita Lázoková pochází ze Slovenska z hudebně založené rodiny. Nejprve pracovala jako servírka v Hotelu Morava v Brně, poté byla oslovena s nabídkou práce v luxusní restauraci Bohéma, kde pracovala patnáct let.

Profesionální práce se u paní Margity prolíná se zálibou ve vaření světové i klasické tradiční romské kuchyně. Angažovala se také v záležitostech romské emancipace. Od počátku se v Brně účastnila ustavení Svazu Cikánů-Romů, od roku 1969 byla jeho aktivní členkou.

Po roce 1989 se zapojila do aktivit Romské občanské iniciativy a podílela se na činnostech brněnského magistrátu. V té době se začala příležitostně věnovat pedagogické práci s romskou mládeží, a to zejména při výuce romského jazyka.

FOTOGALERIE

OCENĚNÉ OSOBNOSTI

Rok 2009 – Jana Šustová. Cena udělena za vytrvalou pomoc muzeu a neustálou podporu při tvorbě sbírkových fondů MRK a stálou propagaci romské kultury vůbec.

Rok 2010 – Ján Sajko. Cena udělena za neutuchající energii při výrazně nadstandardní práci s romskými žáky, za mezinárodní propagaci jejich výtvarných počinů a za příkladnou spolupráci s Muzeem romské kultury.

Rok 2011 – Ctibor Nečas. Cena udělena za dlouholetou spolupráci s Muzeem romské kultury, poskytování odborných rad a konzultací a za pomoc při rozšiřování sbírkových fondů muzea

Rok 2011 – Karel Holomek. Cena udělena za dlouholetou neúnavnou práci ve prospěch romského etnika a za významnou roli, kterou sehrál při zakládání a budování MRK

Rok 2012 – Eva Davidová. Cena udělena za dlouholetou neúnavnou práci ve prospěch romského etnika a za významnou roli, kterou sehrála při zakládání a budování Muzea romské kultury.

Rok 2013 – Emílie Machálková. Cena udělena za dlouholetou spolupráci s muzeem založenou především na předávání životních zkušeností při práci s dětmi a mládeží ze škol.

Rok 2014 – Eugen Horváth in memoriam. Cena udělena za celoživotní oddanost romské kultuře, péči o hudební tradici Romů a její vlastní reprezentaci. Za výjimečný hudební umělecký projev, a také za mnoholetou spolupráci s Muzeem romské kultury.

Rok 2015 – Ignác Zíma. Cena udělena za dlouholetou spolupráci s Muzeem romské kultury, zejména v péči o uchování a rozvoj romského jazyka a dalších oblastí tradiční kultury, za předávání historického vědomí dalším generacím.

Rok 2016 – Margita Lázoková. Cena udělena za dlouholetou spolupráci s Muzeem romské kultury, za její aktivity na poli romské emancipace, které sahají až do doby činnosti Svazu Cikánů-Romů. Také za prezentaci na akcích pro veřejnost jako byly výstavy, pamětnické večery, pietní akty a další.

Přečteno: 1226x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romfest, Romky, Ocenění, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo